نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ فروردین ۱۰, پنجشنبه

ژنرال!
تانک ات قوی ترین خودروست
جنگل را فرو می ریزد،
و هزاران نفر را له و لورده می کند.
اما یک عیب دارد:
 نیاز به یک راننده دارد.
ژنرال!
بمب افکن ات قوی است
از توفان سریع تر پرواز می کند،
و از یک فیل بیشتر بار می کشد.
اما یک عیب دارد:
 نیاز به یک خلبان دارد.
ژنرال!
از انسان استفاده های زیادی می شود کرد.
او می تواند پرواز کند و می تواند بکُشد.
اما یک عیب هم دارد:
 می تواند بیاندیشد!
«برتولت برشت»

سینا دهقان
رونمایی از لایحه تحریم‌های تازه علیه ایران در نشست آیپک


Tue 28 03 2017 دویچه وله: قانونگذاران ارشد آمریکا به دنبال تصویب قانونی هستند که هدف آن افزایش تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای مرتبط با برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی است. نمایندگان کنگره در عین حال بر لزوم اجرای دقیق برجام تأکید کرده‌اند.

در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) لایحه‌ای رونمایی شده که برنامه موشکی بالیستیک ایران را هدف گرفته است؛ برنامه‌ای که "غیرقانونی" توصیف شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه‌ی (۲۸ مارس/ ۸ فروردین) خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشینگتن، این لایحه در صورت تصویب سبب می‌شود سیستم مالی بین‌المللی شرکت‌های ایرانی و خارجی مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی و بانک‌هایی که با آنها همکاری می‌کنند را تحریم کند؛ افراد دخیل در برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی و شرکای تجاری آنان هم تحریم خواهند شد. افزون بر این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول "تحریم‌های تروریستی" خواهد شد و تحریم تسلیحاتی علیه این نهاد اعمال خواهد شد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که لایحه‌ی یادشده هم از حمایت کوین مک‌کارتی، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا برخوردار است و هم از حمایت استنی هایر، نماینده حزب دموکرات. این لایحه تلاش می‌کند بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره که در مورد مسائل داخلی عموما اختلاف نظر عمیقی با هم دارند، اجماع ایجاد کند.

تأکید بر روابط مستحکم آمریکا و اسرائیل

در نشست آیپک در روز دوشنبه (به وقت محلی) پاول رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تعهد ایالات متحده نسبت به اسرائیل را "مقدس" خواند. او در عین حال توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را "فاجعه‌ای مطلق" توصیف کرد که "مسیری بی‌دردسر برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای" در اختیار ایران می‌گذارد.

او در حمایت از لایحه‌ی تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: «برای مقابله با این تهدیدها، باید از همه ابزارهای موجود استفاده کنیم. ما برای دفع این ستیزه‌جویی در هر موقعیتی باید با هم‌پیمانان خود – به ویژه با اسرائیل – همکاری کنیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه مناسبات آمریکا-اسرائیل را "مستحکم‌تر از همیشه" توصیف کرد. رون دِرمِر، سفیر اسرائیل در آمریکا، نیز یک روز پیش از آن گفته بود که برای نخستین بار پس از سال‌ها یا حتی دهه‌‌ها "فاصله‌ای بین دولت‌های ما [اسرائیل و آمریکا] وجود ندارد".

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید او و ترامپ "بی قید وشرط از اسرائیل حمایت می‌کنند و همواره هم خواهند کرد".

البته هنوز مشخص نیست که آیا ترامپ خواسته‌های اسرائیل را تمام و کمال اجرا کند. نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا در مورد بسیاری از وعده‌های انتخاباتی خود تجدید نظر کرده یا می‌کند.

به عنوان نمونه، انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) از مواردی بود که ترامپ از آن سخن رانده بود، اما هنوز متحقق نشده است. اسرائیل اورشلیم را پایتخت خود می‌داند؛ فلسطینی‌ها هم قسمت شرقی این شهر را پایتخت کشور فلسطینی می‌خوانند.

ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی همچنین بارها به برجام حمله کرده و گفته بود بر سر پرونده هسته‌ای ایران دوباره مذاکره می‌کند یا توافق را ملغی خواهد کرد.

در مقابل، برنامه موشکی ایران از مواردی است که مورد انتقاد اسرائیل است و آمریکا در دوره‌ی ترامپ به آن واکنش نشان داده است. دولت آمریکا اخیرا و در واکنش به آزمایش موشکی جمهوری اسلامی ۲۵ شخص و نهاد را تحریم کرد.

نمایندگانی که لایحه‌ی تحریمی جدید را در نشست آیپک ارائه کرده‌اند، انتظار دارند ترامپ فراتر از این عمل کند.

قوانین اتحادیه اروپا در بریتانیا لغو می‌شود

بریتانیاحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبریتانیا در پی آغاز روند ترک اتحادیه اروپا هزاران قانون این اتحادیه را لغو می کند
در پی آغاز رسمی روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هزاران قانون این اتحادیه از جمله قوانین مربوط به حقوق کارگران و محیط زیست لغو خواهد شد و قوانین مشابهی جای آنها را خواهد گرفت.
جزئیات لایحه جامع لغو قوانین یک روز پس از آغاز روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد.
برای پرهیز از بروز خلاء قانونی در پی لغو این قوانین، وزرای بریتانیایی نیاز دارند از قوانین اتحادیه اروپا کپی‌برداری کنند.
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در نامه‌ای که برای خروج کشورش از اتحادیه اروپا برای دونالد توسک، رئیس شورای اروپا فرستاد، با اشاره به ماده ٥٠ معاهده لیسبون گفته است که اگر طی دوسال آینده توافقی کلی برسر خروج بریتانیا (برگزیت) صورت نگیرد همکاری با اتحادیه اروپا در مبارزه با جرائم و تروریسم به خطر خواهد افتاد.
طرح این موضوع باعث خشم مقام‌های اتحادیه اروپا شد که گفته‌اند مسئله امنیت اروپا مهمتر از آن است که وسیله معامله قرارگیرد.
اما دیوید دیویس، وزیر مسئول مذاکره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به رادیو بی‌بی‌سی گفت که طرح این موضوع نباید به صورت یک تهدید در نظر گرفته شود و افزود: "این بیانگر این واقعیت است اگر به توافق نرسیم، برای هردو طرف بسیارمضر خواهد بود. این یک نکته مورد بحث برای رسیدن به توافق است. ما در پی یک موافقتنامه جامع هستیم که در برگیرنده تمام مسائل مهم از جمله بازرگانی، امنیت و سایر جنبه‌های رابطه کنونی ما باشد و بتواند تا جای ممکن برای همه مفید واقع شود."
روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۲۹ مارس با ارسال نامه ترزا می برای رئیس شورای اروپا آغاز شد.
از زمان دریافت این نامه توسط دونالد توسک در نیم ‌روز ۲۹ مارس ۲۰۱۷، مذاکره کنندگان بریتانیایی و اتحادیه اروپا، دو سال وقت دارند تا درباره نحوه خروج بریتانیا و رابطه آتی این کشور با اتحادیه، پس از خروج، به توافق 
سرتاسر ایران برای ضعفا مسکن می‌سازیم. همین دارایی شاه سابق و خواهر و برادرش برای یک مملکت، برای آباد کردن یک مملکت کافی است. ما عمل می‌کنیم، حرف نمی‌زنیم. تمام کمیته‌هایی که در تمام اطراف ایران هست موظفند که آنچه به دست آمد از مخازن ایران، هر چه که اینها بردند و مخفی کردند و اتباع آنها بردند و مخفی کردند، آنها را که به دست آمده است به بانکی که شماره‌اش را بعد تعیین می‌کنند تحویل بدهند که برای کارگرها، برای مستضعفین، برای بینوایان، هم خانه بسازند هم زندگی آنها را مرفه کنند.
- سقف حقوق مديران ٢٤ ميليون تومن تصويب شد!
- صدور بخشنامه خرید قسطی شیرینی و آجیل برای معلمان
- ولی‌الله بیاتی٬ رئیس شورای شهر قم:
۱۴ هزار متر زمین به نماینده رهبر در اصفهان واگذار کردیم
- استخدام ۴۲۰۰ مداح در حوزه مدیرعامل با حقوق ۱۱-۹ میلیون تومان که ۵۰٪ زیر دیپلم و ۳۰٪ سیکل هستند!
- در جیب کارگر ساختمانی‌ای که خود را کشت، اینها را پیدا کردند:کارت شارژ ۱۰۰۰تومانی,شانه پلاستیکی
و یک دستخط برای باجناقش :
«کم آوردم آقا مهدی»
‏- بودجه تحمیل حجاب اجباری به زنان ایرانی
۶ هزار میلیارد تومان و بودجه محیط زیست ۱۷۴ میلیارد تومان 
- رئيس كميته اجتماعى شوراى شهر از وجود دو هزار كارتن خواب زن در پايتخت خبر داد!
- فوق لیسانس مکانیک رتبه ۸۸ کشوری مشغول جمع کردن ضایعات
- تعطیلی شرکت داروسازی نوین کاوش مامطیر
- تحصن شبانه روزی مالباختگان موسسه کاسپین
- پلمپ محل کسب دو شهروند بهایی در کرج
- ادامه اعتراضات کارگران بلبرینگ سازی مقابل فرمانداری تبریز
- تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت و گاز گچساران
- عرضه گوشتهای تاریخ گذشته به مردم
- بی پاسخ ماندن تجمعات کارگران ذوب آهن اردبیل در آستانه سال نو
- تجمع اعتراضی مهندسان کشاورزی استان کرمانشاه مقابل وزارت جهاد کشاورزی
- محرومیت ارژنگ داودی از داشتن قلم و کاغذ برای نوشتن در زندان زابل
- بلاتکلیفی و وضعیت دردناک 1700 کارگر پلی اکریل در آستانه سال نو
- تجمع اعتراضي کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن دوماه حقوق،
  • گرد و غبار در آبادان به ۱۸ برابر حد مجاز رسید

همسر فرانسوا فیون نامزد ریاست جمهوری فرانسه به کلاهبرداری متهم شد

mediaپنه لوپ فیون، همسر فرانسوا فیونReuters/Patrick Kovarik
با اعلام اتهام رسمی سوء استفاده گری و کلاهبرداری هدفمند درباره همسر فرانسوا فیون، پس از آنکه خود وی و نیز جانشین او در پارلمان به سوء استفاده از اموال عمومی متهم شده بودند، اینک قضات پرونده معتقدند که شواهد آشکار و مهمی علیه خانم فیون وجود دارد.
این اتهامات به دلیل اشتغال صوری خانم فیون بعنوان دستیار پارلمانی همسرش و نیز اشتغال صوری در نشریه ای متعلق به یکی از دوستان همسرش به وی وارد شده است. او اینک رسماً به پنهان کردن عمل سوء استفاده از اموال عمومی و نیز کلاهبرداری متهم شده است.
پنه لوپ فیون روز سه شنبه (دیروز ۲۸ مارس ) برای روشن کردن واقعیت اشتغال خود در سالهای ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۳ به عنوان دستیار پارلمانی همسرش، فرانسوا فیون، و سپس دستیار جانشین فیون در مجلس ملی فرانسه به دادسرای ملی امور مالی فراخوانده شد. پس از این بازجوئی بود که حکم اتهامات رسمی وی شب گذشته صادر شد.
خبرگزاری فرانسه این پرسش را مطرح می کند که ایا دستگاه قضائی درست یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، تحقیقات را موقتاً رها خواهد کرد، یا به تحقیقات قضائی، که در این دوران انتخاباتی بسیار پر سر وصدا هستند، ادامه خواهد داد؟
آنچه مسلم است بازپرسی باید با طرح پرسش از "مارک لادریه لاشریر" مالک نشریه "دو دنیا" و نیز از دو فرزند فرانسوا فیون ادامه یابد. چرا که آنان هم بعنوان همکار پارلمانی با پدرشان کار کرده و حقوق دریافت کرده اند. این خبری است که از جانب برخی منابع قضائی مورد تایید قرار گرفته است.
می توان گفت که اگر فرانسوا فیون روز هفتم ماه مه به ریاست جمهوری انتخاب شود، همسرش نمی تواند از مصونیت ریاست جمهوری استفاده کند. مصونیتی که در تمام دوران ماموریت، هر نوع اقدام قضائی علیه شخص ریاست جمهوری را ممنوع خواهد کرد. در نتیجه ادامه تحقیقات قضائی برای خانم فیون می تواند ادامه یابد.
حقوق های نجومی در خرداد 1395 با انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ایران، رئیس صندوق توسعه ملی، مدیران بانک رفاه کارگران و مسئولان و مدیران چند سازمان دیگر رخ داد و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی در پی داشت. علاوه بر نام چند نفر از مدیران صنعت بیمه، بانک‌ها و موسسات اقتصادی دیگر، نام اشخاصی مانند حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران هم در جریان این جنجال‌ها مطرح شد.
برخی تقصیر را گردن خلاء‌های قانونی، برخی سوءاستفاده مدیران دولتی را مقصر جلوه دادند و برخی نیز معتقد بودند حقوق مدیران باید ده‌ها و بلکه چند صد میلیونی باشد و اتفاق عجیبی رخ نداده است. با این حال، مسأله فیش‌های حقوقی نجومی را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دولت در سال 95 تلقی کرد.
در پی افشای ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی و تشدید فشار افکار عمومی علیه دولت یازدهم، حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور طی ابلاغیه‌ای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور را مامور پیگیری این ماجرا و برخورد با دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی کرد.
اسحاق جهانگیری نیز علاوه بر اظهارنظر منتقدانه علیه دریافت‌کنندگان حقوق‌های کلان، در ضیافت افطاری استانداران و مسئولان دولتی تاکید کرد که دریافت‌کنندگان این حقوق‌ها باید برکنار شوند.
در ادامه جهانگیری رئیس کمیته ویژه رسیدگی به حقوق های نجومی در نامه ای به رئیس جمهور ، ضمن ریشه یابی موضوع، تصمیمات، راهکارهای کوتاه و بلند مدت و دستورالعمل هایی را به منظور مسدود شدن همه منافذ شکل‌گیری پرداخت‌های غیرمتعارف در همه دستگاه های دولتی و غیر دولتی، ارائه کرد که تاکنون هیچ یک از راهکار ها اجرایی نشده است.
شورای حقوق و دستمزد در طول 2 سال و نیم فقط یک جلسه برگزار کرد
اما در این میان اظهارات موسی الرضا ثروتی عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد نیز شنیدنی بود. وی اعلام کرد تا زمان افشای فیش های نجومی این شورا فقط یک بار تشکیل جلسه داده است. وی از اعتراضش  نسبت به تبعیض‌ها در حقوق و مزایای کارمندان در جلسه شورای حقوق و دستمزد خبر داد و گفت: آقای نوبخت در پاسخ به بنده گفتند قانون خدمات کشوری مثل لانه زنبور است، اگر دست بزنیم خراب می‌شود.
گزارش مرکز پژوهش ها از حقوق های نجومی
تیرماه مرکز پژوهش های مجلس گزارشی از حقوق های نجومی ارائه داد که به نکات مهمی اشاره داشت.
در این گزارش آمده بود ؛ اجرای سریع و دقیق «قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» می تواند همه زمینه لازم را برای قاعده گذاری دقیق درباره سقف حقوق و مزایای این مقامات و مدیران فراهم کند.
مرکز پژوهش ها تاکید کرده بود، در کوتاه مدت تصویب قانونی که سقف حقوق و مزایا ( اعم از مستمر و غیر مستمر) را برای مقامات موضوع ماده (71) قانون خدمات کشوری و مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانکها و بیمه‌ها تعیین کند و هرگونه پرداخت به آنها را به شکل و از هر محلی از جمله اعتبارات خارج از شمول ممنوع نماید امکان پذیر و مفید است.
در این گزارش همچنین آمده بود ؛ با توجه به پایان مهلت آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری که در چند نوبت تمدید شده است و در حال حاضر مهلت قانونی آن در سال 1395 خاتمه می‌یابد، دولت بایستی ساختار پرداخت در قانون دائمی را به گونه‌ای تنظیم کند که با فرض پذیرش تنوع نظامهای پرداخت ناشی از تنوع وظایف دستگاههای اجرایی، چارچوبی فراگیر و فرادست در حوزه پرداخت کشور ایجاد نماید.
 گزارش دیوان محاسبات از حقوق های نجومی
مهر ماه سال جاری گزارش دیوان محاسبات در مورد حقوق های نجومی در صحن علنی مجلس قرائت شد .عادل آذر رئیس دیوان محاسبات که این گزارش را قرائت می کرد گفت: تاکنون تعداد 498 پرونده مربوط به حقوق و سایر مزایا و سایر پرداختی‌ها از جمله پاداش و وام به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مربوط به عملکرد سال‌های 1388 لغایت 1394 در دادسرا و هیأت های مستشاری این دیوان رسیدگی که بعضا منجر به صدور رأی نیز شده است.
گزارش کمیسیون اصل نود از حقوق های نجومی
در اواخر مهر ماه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی نیز در راستای وظیف نظارتی خود گزارشی از حقوق های نجومی در دو محور ارائه کرد:
1- نارسایی‌ها و خلأهای قانونی که موجبات سوءاستفاده از قوانین و مقررات را فراهم نموده است.
2- موارد دقیق تخلف از قوانین و مقررات و میزان دقیق برداشت‌های غیرقانونی و تقویم تخلفات صورت گرفته و مبالغ بازگشتی به خزانه دولت.
در گزارش کمیسیون اصل نود تاکید شده است؛ بررسی‌ها نشان داده که در آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که از توان مالی بیشتری برخوردارند، این تمایل وجود داشته تا از شمول قوانین عمومی به خصوص قانون مدیریت خدمات کشوری خارج و تابع ضوابط و مقررات اداری و استخدامی خاص قرار گیرند و همین موضوع یعنی مستثنی شدن برخی از دستگاه‌ها از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری سبب شده است مدیران و کارکنان آنان از دریافت‌های قابل توجهی برخوردار باشند
در این گزارش نیز تاکید شده است:با توجه به اینکه قانون مدیریت خدمات کشوری قانونی آزمایشی بوده و در سال 86 مصوب و در سال 88 به مرحله اجرا درآمده و پس از طی دوره آزمایشی مصوب پنج‌ساله، هرساله بخاطر عدم تقدیم لایحه دولت، تمدید شده است، دولت مکلف شود در مهلت قانونی لایحه جامع قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس ارائه نماید.
برخی معتقدند سرچشمه این مشکلات از آنجاست که بعد از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، برخی دستگاه‌ها از شمول اجرای این قانون خارج شده‌اند و همین مسئله اختلاف حقوق و دستمزد دریافتی در برخی دستگاه‌ها را تغییر نداد.
دولت اجازه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری را نداد
 کمیسیون اجتماعی مجلس، قصد داشت طرحی در راستای دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری تدوین کند تا کم‌کاری دولتی‌ها را جبران کند اما با مخالفت دولت مواجه شد با این بهانه که این موضوع باید از طریق لایحه دولت به مجلس بیاید و مجلسی‌ها خود نمی‌توانند طرح بدهند بنابراین دست بهارستانی‌ها در این خصوص عملا بسته شد. اما علی رغم گذشت حدود یک سال از ماجرای حقوق های نجومی هنوز دولت لایحه ای برای دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع نقایص آن که منجر به شکل گیری حقوق های نجومی شد، نداده است.
زخم برنامه ششم بر پیکره عدالت
ماده 38 لایحه برنامه ششم توسعه که سقف 12 میلیون و 600 هزار تومانی برای حقوق و مزایای مدیران تعیین می کرد نیز توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام از لایحه برنامه حذف شد و تاکیداتی که در گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات برای لزوم اصلاح قانون آمده بود بر زمین ماند.
12 بهمن سال جاری عادل آذر از عودت تمامی حقوق‌های نجومی به خزانه خبر داد و گفت:  397 نفر که 23 میلیارد و 300 میلیون تومان حقوق غیرمتعارف به آنها پرداخته شده بود تمام مبلغ 23 میلیارد و 300 میلیون تومان را به خزانه عودت دادند.
درباره آخرین وضعیت لابی‏‌های
 

الف) وضعیت نایاک (شورای ملی روابط ایرانیان - آمریکاییان) 

طبق اظهارات برخی از کارکنان نایاک، با روی کار آمدن ترامپ، وضعیت نایاک به ریاست تریتا پارسی وخیم شده است زیرا نایاک علناً از هیلاری کلینتون حمایت کرده و در مدت رقابت‌های انتخاباتی به‌‏شدت علیه ترامپ فعالیت داشته و همین موضوع باعث شده که برخی از اعضای کنگره که قبلاً با نایاک ارتباطاتی داشتند، در حال حاضر از هرگونه ملاقات با مسؤولان نایاک خودداری کنند.

در این زمان در داخل کنگره بین دوستان نایاک شکاف ایجاد شد زیرا تا آن زمان مسؤولان نایاک می‏‌گفتند که با هیچ‏یک از دو حزب نیستیم ولی وقتی به ترامپ حمله کردند، استقلال صوری خودشان را هم از دست دادند.

نفوذ نایاک در جناح جمهوری‏خواه (با توجه به این‏که کنگره، قوه قضائیه و ریاست جمهوری در دست آنهاست) از دست رفته است و با وجود ارتباطات عمیقی که آن‏ها پس از سالها با حزب دموکرات ایجاد کرده‌‏اند، حالا حتی خود دموکرات‏ها هم از برقراری ارتباط با نایاکی‏‌ها ترس دارند زیرا سیاست ترامپ این است که افرادی را که اخیراً و در جریان مبارزات انتخاباتی علیه وی صحبتی کرده باشند، حتی از جناح جمهوری‏خواهان را به دفتر خود آورده و تحقیرشان می‏‌کند.

بودجه نایاک بیشتر از طریق NED (با تأمین مالی وزارت خارجه آمریکا) و افراد و موسسات حامی دموکراتها (ازجمله پلاشرز) تأمین می‏‌شده که اکنون حتی بودجه نایاک نیز دچار مشکل شده است.
 

 ب) وضعیت شورای ایران و آمریکا

هوشنگ امیراحمدی، رئیس شورای ایران و آمریکا، در جریان رقابت‌های ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، بسیار محتاطانه در این خصوص عمل کرد و مسؤول اجرایی و کارشناسان این شورا را از هرگونه اظهارنظر له یا علیه هر یک از طرفین انتخابات در طول کمپین‏‌ها منع کرده بود.

امیراحمدی توانسته است هم جمهوری‏خواهان و هم دموکراتها را در شورا جمع کند. یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات نیز امیراحمدی در پیامی کتبی، پیروزی ترامپ را تبریک گفته و ابراز داشت که خوشحال هستند بتوانند با دولت ترامپ کار کنند و برای بهبود رابطه بین ایران و آمریکا فعالیت کنند.

 وی هم‏چنین روابط نزدیکی با برخی شخصیت‌‏های محافظه‏ کار و سیستم ‏های امنیتی آمریکا و پنتاگون داشته است و در تمامی کارها، کسب منافع مالی را مدنظر دارد.
زاهدی


وی تصریح کرد: آقای روحانی حل وعده 100 روزه را به مردم داده و می‎گفتند که ما می‎توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول باشیم.
رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 446 وعده از سوی آقای روحانی به مردم داده شده که بسیاری از آن عمل نشده است، تاکید کرد: زمانی که دولت روی کار آمد وقتی به دولت انتقاد می‎شد می‎گفتند تضعیف دولت است و امروز هم که انتقاد داریم می‎گویند حرف نزنیم.
زاهدی با بیان اینکه قرار بود که برای کارخانه‎های بیگانه اشتغال ایجاد نکنیم ، تاکید کرد: بیش از 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شد و این معنی‎اش این نیست کار برای کارگران خارجی ایجاد کردیم.
وی افزود: 157 هزار هکتار در این استان زمین برای کشت پنبه بود و امروز ببینید در چه وضعیتی قرار دارد.
رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدادتراش و سنگ قبر را نیز برای ما از چین وارد می‎کنند، افزود: تمام تعهداتی که در برجام کشور ما متعهد بود این کشور و ملت پیشاپیش داد و آیا تعهداد برجام انجام شد ؟ و پول‎های بلوکه شده ما برگشته است؟.