نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۲ مرداد ۲۰, یکشنبه


كمي آن سو تر در بين درختان مردي بي توجه به دور و بر خود در حال آماده كردن سرنگش است كمي ترس به سراغم مي آيد براي چند لحظه سر جايم ميخكوب مي شوم. طوري كه او متوجه نشود از فاصله اي دور و از لابه لای شاخ و برگ درختان لحظه را ثبت مي كنم!
در گوشه گوشه شهر کرج خرابه هایی برای رفع نیاز معتادان وجود دارد، با توجه به افزایش آمار اعتیاد، برخی مسئولان همچنان کم توجه فقط طرح بر روی کاغذ می نویسند و بس... ، در این میان اثر تاریخی پل صفوی در ورودی شهر کرج به گونه ای به حال خود رها شده که به جای جذب گردشگر سکونتگاه معتادان شده است.
به گزارش مهر تاريخچه زندگي انسان ها را در خانه هايشان، تاريخچه افراد يك سرزمين را در همان سرزمين، و تاريخچه افرادي كه در يك شهر زندگي مي كنند را در همان شهر بايد جستجو كرد. خانه بزرگ همه، شهري است كه در آن زندگي مي كنند، حال چه بر ما گذشته كه اينقدر نسبت به بعضي از بخش هاي اين خانه بي تفاوت شده ايم نمي دانم؟
در تاريخ 16 تيرماه گزارشي با عنوان "البرز تكه اي از پارس قديم/ پل تاریخی کرج چشم روشنی ورودی شهر" در خبرگزاری مهر منتشر شد. در اين گزارش به موضوع مرمت و بازسازي پل تاريخي كرج پرداختيم در مصاحبه اي كه با ابولفضل عبيدي معاونت فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي البرز داشتيم گفت: بعد از اتمام مرمت و باسازي پل قرار بر اين شد كه سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج محوطه كنار پل را براي همشهريان عزيز آماده كند تا شهروندان كرجي و همينطور هم استاني هاي محترم بتوانند ساعات خوشي را در كنار خانواده در اين فضاي تاريخي به سر ببرند.
ولي متاسفانه بعد از گذشت 2سال اين پروژه به دست فراموشي سپرده شده و فضاي كنار پل جولانگاه معتادين و كارتن خواب هاي سطح شهر شده است.
يك روز بر آن شدیم تا به آنجا سري بزنیم، از كنار پل كه مي گذشتم بچه ها در حال بازي با توپ بودند و زندگي جريان داشت ولي كمي آن طرف تر از دور مردي بر روي زمين خوابيده بود، سوژه را پيدا كرده بودم وارد محوطه زير پل شدم بوي نامطبوعي به مشام مي رسيد. نزدیک تر شدم، همچنان آن مرد بر روي زمين افتاده بود و از حضور من باخبر نمي شد. گويي در عالمي ديگر چنان به او خوش مي گذشت كه حاضر نبود چشمي بگشايد یا تکانی بخورد.
آفتاب مستقيم بر چهره اش مي تابيد، از كنارش که می گذشتم این موضوع از ذهنم گذشت شايد اين بخت برگشته روزي دانش آموزي بوده است و يك بار در عمرش انشايي با موضوع در آينده مي خواهيد چه كار شويد نوشته باشد، حتما انشاي خود را با این جمله که مي خواهم در آينده دكتر يا مهندس يا خلبان شوم شروع کرده، و دست روزگار و شرايط بد اقتصادي و اجتماعي او را به اين ورطه كشانده است.
كمي آن سو تر در بين درختان مردي بي توجه به دور و بر خود در حال آماده كردن سرنگش است كمي ترس به سراغم مي آيدبراي چند لحظه سر جايم ميخكوب مي شوم. طوري كه او متوجه نشود از فاصله اي دور و از لابه لای شاخ و برگ درختان لحظه را ثبت مي كنم!
كجايند آن آقايان و خانم هاي محترمي كه قبل از تصاحب كرسي مورد نظر شعار مي دادند، به عمل كار برآيد..
از ميان شما براي شما...
من درد مشتركم، مرا فرياد كن...
بار ديگر مردي از جنس مردم...
مردي كه خوب حرف نمي زند ولي خوب عمل مي كند...
مسئولان محترم، اگر توپ بازي همان بچه ها به زير پل پرتاب شود آيا انديشيده ايد كه چه فاجعه رخ خواهد داد، بچه هاي پاك و معصوم اين آب و خاك پس از رفتن به زير پل براي آوردن توپ با چه صحنه اي مواجه خواهند شد؟ به علت ازدحام سرنگ هاي آلوده اگر كفش مناسب به پا نداشته باشند حتما دچار مشكل خواهند شد.
اگر تا قبل از تاريك شدن هوا سري به آنجا بزنيد حتما همان صحنه هايي را كه ما ديده ايم شما نيز خواهيد ديد!
به سراغ ماجراي پروژه پل تاريخي كرج ميرويم، بعد از پيگيري هاي زياد و رفت و آمد هاي پي در پي، مسئولان لب به سخن گشوده و از ناكامي پروژه فضاي سبز پل تاريخي كرج سخن گفته و گناه را بر گردن همديگر انداختند.
براي روشنتر شدن اين موضوع به سراغ عباس زارع مدير سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج رفتيم تا ببينيم اين طرح چرا به اجرا در نيامده است.
زارع در ابتدا گفت: اين طرح بين سازمان پارک ها و فضای سبز و اداره كل ميراث فرهنگي البرز به صورت شفاهي بود و هيچوقت مكتوب نگرديد.
زارع در ادامه افزود: تغيیر مديريت در اداره كل ميراث فرهنگي البرز، شكايت از طريق مراجع قضايي توسط مسئولان همان اداره همه و همه دست به دست هم داد تا اين پروژه راكد بماند.
وي در ادامه تاكيد كرد: شهرداري با هزينه زياد ايستگاه تاكسي كنار پل را سامان دهي كرد، و اقداماتي برای جلوگيري از سيل نيز صورت گرفت تا استحكام پل تهديد نشود. 
زارع در پايان گفت: سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج آمادگي لازم را برای شروع دوباره پروژه ايجاد فضاي سبز پل تاريخي كرج دارد و منتظر ارائه طرح از طرف اداره كل ميراث فرهنگي است.
بار دیگر به سراغ ادراه كل ميراث فرهنگي البرز رفتيم و اين بار حامل پيام سازمان پارك ها و فضاي سبز براي اداره کل ميراث فرهنگی شديم.
فرزان احمد نژاد كارشناس باستان شناسي و مسئول تعيين حريم آثار استان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بعد از اتمام مراحل مرمت و بازسازي پل تاريخي كرج قرار بر این شد که شهرداري گوشه اي از كار را بگيرد، مسئولان شهرداري نيز بيان كرده بودند كه با يك شركت پيمانكار (شركتي كه فرايند زيباسازي فضاي سبز اطراف پل كارون در اهواز و پل خواجو و سي سه پل در اصفهان را بر عهده داشته است) در حال انعقاد قرارداد هستند.
از فرزان احمد نژاد ماجراي شكايت قانوني ادراه کل ميراث فرهنگی البرز از شهرداري را جويا شديم.
وي در ادامه تاكيد كرد: از معاونت عمرانی شهرداری در خصوص اجرای پروژه پل روگذر، شكايت قانوني به عمل آمد، چون مسئولان شهرداري حريم پل تاريخي كرج و اصالت بنا را ناديده گرفته بودند. با شكايت قانوني، پروژه پل روگذر متوقف شد، ولي با تشكيل جلسه اي در اداره كل ميراث فرهنگی، مسئولان، حريم پل تاريخي كرج را كاهش داده، تا پروژه پل روگذر از سر گرفته شود.
وی در ادامه افزود: برای احیای فضای پل تاريخي كرج تعامل بین بخشی باید دو سویه باشد یعنی هم شهرداری و هم اداره کل میراث فرهنگی دست به دست هم داده و گوشه ای از کار را بگیرند تا این طرح به سرانجام برسد.
احمد نژاد در ادامه اظهار داشت: اگر قرار بر آن باشد كه شهرداري فضاي پل تاريخي را احيا كند بايد به حریم مصوب پل آسیبی وارد نشود. و اصالت بنا از بین نرود.
پل تاريخي كرج بیانگر دوره ای از حوادث تاریخی در دوران صفوی و قاجار است که قدمت این بنای عظیم به ابتدای قرن پنجم و ششم هجري باز می گردد و از نظر معماری و کاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است، در منابع خوانده ایم که در دوره صفوی مراسم های مختلفی در کنار پل برگزار می شده است، از جمله جشن آبریزگان یا همان آب پاشان، مردم برای شادی بر سر و روی هم آب می پاشیدند، ولی در حال حاضر چنان آب زیر پل آلوده است که باعث مرض، غم و اندوه می شود.
اگرما فقط به دنبال مقصر باشیم تا گناه را به گردن این و آن بیندازیم کاری از پیش نمی رود باید به دنبال راه حلی برای این بحران به وجود آمده باشیم تا این فضای تاریخی که به علت سهل انگاری مسئولان به این مرحله رسیده و بخشی از هویت ماست را نجات دهیم.
در تمامی شهرهایی که از اندک فضای طبیعی و رودخانه برخوردارند به سادگی با اجرای طرح های گردشگری از این فضاها بهره گرفته شده است، اما در کرج متاسفانه به دلیل عدم ثبات مدیریتی در برخی بخش ها اگر صحبت از چنین طرح هایی هم شده، خیلی زود به فراموشی شده است، آن چه که به صورت مستند در این گزارش از نظر گذشت بخشی از همین غفلت هاست.
منبع:مهر

گزارش کیهان از قرادادهای نفتی دولت اصلاحات

بی شک هیچ کدام از وزرای پیشنهادی دولت روحانی به اندازه بیژن زنگنه مورد حمله و انتقاد اصولگرایان تندرو قرار نگرفته است. در این بین روزنامه کیهان که به اعتقاد بسیاری تریبون این جریان است سهم ویژه ای دارد. در جدیدترین اقدام این روزنامه از آنچه "پشت پرده قراردادهای کرسنت و استات‌اویل" می خواندگزارشی منتشر کرده که در اینجا می آید:

انتظار آن بود که مسئولان محترم قضایی و اطلاعاتی کشور گزارشی که خلاصه آن در پی خواهد آمد را منتشر کنند و چنانچه انتشار آن را به مصلحت نمی‌دانستند، لااقل برای حفظ و حراست از منافع ملی، اطلاعات مربوطه را در اختیار رئیس جمهور محترم قرار دهند تا در گزینش اعضای کابینه خود دقت بیشتری داشته باشد. مخصوصاً آن که مفاد و اطلاعات این گزارش به طور مشروح و با ذکر اسامی واسطه‌ها و بازیگران دست‌اندرکار غارت ثروت ملی در دادگاه‌های آمریکایی و اروپایی مطرح شده و رسانه‌های خارجی در جریان رسیدگی پرونده در این دادگاه‌ها به آن پرداخته‌اند. کیهان اصراری به انتشار این گزارش نداشت ولی متأسفانه نام برخی از متهمان این پرونده در فهرست کابینه پیشنهادی رئیس جمهور محترم به چشم می‌خورد و یکی دیگر از متهمان اصلی از افراد بسیار نزدیک به کسی است که شواهد نشان می‌دهد در چرخه گزینش کابینه پیشنهادی نقش مؤثری داشته است. گفتنی است به نظر می‌رسد رسیدگی به این پرونده و اعلام نتیجه و نظر قطعی درباره آن از سوی مراجع قضایی و امنیتی، بیش از اندازه به درازا کشیده است. از این روی و از آنجا که این روزها نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در جریان رأی اعتماد یا عدم اعتماد به وزرای پیشنهادی، وظیفه سنگینی برعهده دارند، اشاره به پرونده یاد شده را ضروری می‌دانیم و بدیهی است که اثبات مجرم بودن متهمان موکول به اعلام نتیجه قطعی رسیدگی‌های قضایی است ولی از نمایندگان مردم انتظار می‌رود به افرادی که پرونده‌ای مفتوحه دارند، مادام که تکلیف و نتیجه رسیدگی‌های قضایی مشخص نشده است، اجازه حضور در کابینه را ندهند.
***
با افشاگری روزنامه نروژی DN پلیس نروژ (Okekrim) رسماً پیگیری‌هایی را آغاز کرد و از آنجا که استات اویل در بازار بورس آمریکا نیز سهام داشت، دادگستری ایالات متحده آمریکا نیز رسماً وارد میدان شد. در این شرایط بود که استات اویل اتهام وارده را پذیرفت. جریمه‌ای که نروژ برای استات اویل در نظر گرفت 3 میلیون دلار بود. استات اوایل در آمریکا نیز 20 میلیون دلار جریمه شد. اما در ایران خبری نشد!
در بخشی از حکم دادگاه آمریکا آمده است؛ «در بهار سال 2001 (1380) کارمندان شرکت استات اویل در ایران، دعوت یک مسئول ایرانی را از طریق یکی از وابستگان وی پذیرفتند. بعد از دیدار با مسئول ایرانی، استات اویل برای سنجش نفوذ این مقام ایرانی از او خواست تا پاسخ خود را از طریق وزیر نفت ایران به شرکت استات اویل بفرستد. کارمند شرکت استات اویل گفت که این مسئله قدرت مقام ایرانی را نشان داد و راهی برای به دست آوردن فرصت‌های تجاری در ایران بود. بعد از تماس‌های اولیه، استات اویل دریافت که مسئول ایرانی مشاور وزیر نفت ایران بوده و خانواده او قدرت و نفوذ زیادی در تجارت نفت و گاز ایران دارد».
«ریچارد هابرد» نایب رئیس اجرایی استات اویل بعد از محکومیت این شرکت در دادگاه نروژ، خطاب به رئیس دادگاه و اعضای هیئت منصفه می‌گوید؛ «آقایان و خانم‌ها! شما خوب می‌دانید که شرکت ما در سال‌های اخیر به دنبال گسترش فعالیت‌های خود در خاورمیانه و بخصوص ایران بوده است و نیز خوب می‌دانید به دلیل عدم شفافیت در قراردادهای مالی چنین کشورهایی، گرفتن کار در چنین مناطقی قواعد خاص خود را دارد(!) همانطور که مطلع هستید ما از اوایل 2001، مطالعات و مذاکرات خود را با ایرانی‌ها آغاز کردیم. پس از آشنا شدن به قواعد بازی در بازار نفت و پروژه‌های نفت و گاز ایران، من به دنبال فرصتی برای ملاقات با پسر جوان بودم و این فرصت سرانجام در برگن در محل شرکت خودمان به من دست داد. او به من گفت «برای موفقیت کار» باید کمیسیونی از طریق هورتون و «ع- ‌ی» 34 ساله که از ایرانیان مقیم لندن و مؤسس هورتون است، به وی پرداخت شود.(1) البته او پیشنهادهایی را هم برای انتقال پول از طریق خیریه‌هایی که در ایران بنیاد نامیده می‌شوند، ارائه کرد. من بیشتر آنها را رد کردم تا اینکه بر سر یکی از آنها به توافق رسیدیم. اطلاع دارید که ما در ژوئن امسال یک قرارداد اسمی و فرمالیته مشاوره با هورتون منعقد کردیم که براساس آن قرار شد ظرف 15 سال، مبلغ 11 میلیون دلار به هورتون پرداخت شود. هم چنین مطلع هستید که ما، براساس تقاضای آقای «ی» پس از این قرارداد با پرداخت حدود نیمی از مبلغ 11 میلیون دلار و طی دو فقره انتقال وجه از طریق یک حساب بانکی در نیویورک به یک حساب بانکی در شبه جزایر قبرس و جمعاً به مبلغ 2/5 میلیون دلار، به اولین بندهای قرارداد عمل می‌کنیم و نیز اطلاع دارید که چهار ماه بعد از قرارداد اولیه‌مان، یعنی همین چند هفته پیش،‌اولین ثمره قرارداد مشاوره خود را با بردن یک پروژه 300 میلیون دلاری در پارس جنوبی به دست آوردیم. البته از جریانات بعدی هم لابد همه اعضا اطلاع دارند که چگونه با مشکوک شدن حسابرس‌ها به پورسانت غیرعادی ما برای این پروژه‌ها و جنجال‌های بعدی رسانه‌ای، آن ماجرا به دادگاه کشید. من، ریچارد هابرد، به عنوان نائب رئیس اجرایی استات اویل خود را در این رسوایی شریک می‌دانم و همانند همقطاران خود، رئیس و رئیس اجرایی استات اویل استعفا می‌دهم.»
«ع-‌ی» همکلاسی و دوست خانوادگی «م-ه‍» است. وکیل خانواده «ه‍» در یکی از گفتگوهای خود ادعا کرده است: در پرونده استات اویل یکی از مدیران این شرکت یعنی آقای اولاف فیل در دادگاهی در نروژ گفته بود که ما قراردادی با «ع-‌ی» به عنوان مشاور به مبلغ 20 میلیون دلار بستیم که پنج میلیون دلار هم پیش پرداخت داده‌ایم که درصدی به «م-ه‍» پرداخت شده است. «ع‌-ی» در لندن شرکت داشت. مدیر شرکت استات اویل گفته بود با «ع-‌ی» قرارداد بستیم که در مورد قراردادهای نفتی به ما مشورت دهد. «ع-‌ی» هم شوهرخواهر معاون قراردادهای وزیر نفت بود. «م-‌ه‍» می‌گفت درست است «ع‌ی» در دانشگاه با من همکلاس بوده و سلام و علیک داشتیم، ولی او اگر می‌خواست اطلاعاتی بگیرد تا به آن شرکت نروژی مشاوره بدهد، از شوهر خواهرش می‌گرفت و نیازی نبود از من بگیرد(!)

استات‌اویل همه ماجرا نیست!

اما استات‌اویل همه ماجرا نیست و این گزارش قصد بازگشایی مراحل گسترده رسیدگی به این پرونده در نروژ، آمریکا و ایران را ندارد که خود مثنوی هفتاد من کاغذ است و یکی از شاهکارهای دوره مدیریت وزیر نفت دولت اصلاحات محسوب می‌شود و دستگاه قضایی علی‌رغم تعلل‌های پی‌درپی حسب برخی اطلاعات واصله اخیرا فعالیت شایان توجهی در این خصوص داشته است.
به گزارش پلیس انگلیس که در پرونده مربوط به شکایت دولت ایران از شرکت کرسنت موجود است، در بازرسی از دفتر «ع-ی» اسناد و مدارک فراوانی از قراردادهای نفتی دوره وزارت دولت اصلاحات در دفتر ایشان پیدا شده است! این اسناد امروزه در اختیار دادستانی تهران است. یکی از انبوه اسناد و مدارک موجود، مربوط به قرارداد کرسنت و مکاتبات ویژه‌ای مابین «م-هـ » و «ع- ی» و حمید جعفر، مدیرعامل شرکت اماراتی کرسنت است که در آن توافقاتی مبنی بر پرداخت پورسانت‌های کلان صورت پذیرفته است.
غارتگر شاکی می‌شود!
گفتنی است که پرونده داوری این قرارداد با وجود نقاط ضعف فراوان آن از سال میلادی گذشته با شکایت شرکت کرسنت در دیوان بین‌المللی لاهه مطرح و در حال رسیدگی است.
همزمان نیز شرکت ملی نفت ایران شکایت متقابلی مبنی بر وجود فساد در این قرارداد مطرح نموده است که در آن علاوه بر اسناد فراوان به اسناد موجود در دفاتر «ع- ی» و همچنین پرونده قضایی و اقاریر «ع-ت» دلال بعدی این قرارداد، استناد شده است.
«ع-ی» در یکی از آخرین مراحل رسیدگی به این پرونده به عنوان شاهد در سوم تیرماه سال جاری همزمان با حضور هیئت‌هایی حقوقی شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت کرسنت به لاهه دعوت می‌شود، اما برخلاف سایر شهود از حضور مستقیم در جلسه داوری استنکاف می‌نماید و توضیحات خود را با روش ویدئو کنفرانس- از دفتر دیوان بین‌المللی لاهه مستقر در دوبی- ارائه می‌دهد.
نامبرده ابتدا دخالت خود را در دلالی قرارداد کرسنت و ارتباط با برخی مسئولان وزارت نفت ایران تکذیب می‌کند، ولی از آنجا که در مقابل سؤالات و مستندات انکارناپذیر وکلای شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد، برای ارائه پاسخ تا فردای همان روز تقاضای مهلت می‌کند، اما فردای آن روز یعنی چهارم تیرماه، علی‌رغم تلاش سرداور پرونده، امکان ارتباط با نامبرده حاصل نمی‌شود.
بعد از ساعاتی نیز اخبار تایید نشده‌ای از ناپدید شدن وی به گوش می‌رسد.
همسر وی نیز پس از ربوده شدن شوهرش به لندن رفت و با مقامات وزارت خارجه انگلیس دیدار داشت که پیامد آن، تماس تلفنی ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس با همتای ایرانی خود، علی‌اکبر صالحی و اظهار نگرانی نسبت به وضعیت وی بود!
روز شنبه هفته گذشته روزنامه تایمز اعلام کرد جنازه «ع-ی» از سوی پلیس امارات در شیخ‌نشین فجیره پیدا شده است و اخباری تحت عنوان پیدا شدن جسد تاجر ایرانی- انگلیسی در رسانه‌ها انعکاس یافت ولی دیروز خبرگزاری گلف به نقل از وزیر کشور امارات این خبر را تکذیب کرد و توضیح نداد که چرا بعد از گذشت یک هفته خبر را تکذیب می‌کنند؟!

نکته درخور توجه بخش دیگری از این ماجرا به دلال دوم این قرارداد یعنی «ع- ت» مربوط است وی اعترافات گسترده‌ای مبنی بر اخذ مبالغ کلان به عنوان پیش‌قسط از مدیرعامل کرسنت و توزیع بخشی از آن بین برخی از دست‌اندرکاران خرد و کلان و افراد صاحب نفوذ دارد. در میان اسامی گیرندگان وجه نام مدیر دفتر وزیر نفت وقت، برخی مدیران وزارت نفت، رئیس پیشین یکی از کمیسیون‌های مجلس که سابقه مسئولیت هیئت تحقیق و تفحص از فساد قرارداد استات اویل را نیز در کارنامه خود دارد. و برخی مسئولان ارشد احزاب سیاسی که این روزها به دروغ و برای مصادره آراء آقای روحانی شعار اعتدال سر داده‌اند! به چشم می‌خورد و گفتنی است برای یکی از همین افراد نیز در کابینه جدید پست مهمی در نظر گرفته شده است که کاش رئیس جمهور محترم از سوابق این افراد اطلاع داشت.
___________
(1)- «ع-ی» در 46 سالگی- 2013- به طرز مشکوکی از سوی مافیای بین‌المللی نفت و با مدیریت سرویس اطلاعاتی انگلیس ربوده شده و اخبار ضد و نقیضی درباره قتل وی منتشر شده است، شرح بیشتر را در ستون اخبار ویژه کیهان امروز بخوانید...