نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۰ مهر ۲۴, یکشنبه

نامه‌ی مادر ۸۶ ساله‌ی شهید اصغر شعله‌سعدی به خامنه ای: جرم فرزند من چیست؟


ghasem-sholesaidi_110410چکیده :پسرم ده سال پیش به شما تذکر داد که اگر حکم سرپرستی آقای رفیق دوست را در بحبوحه رسیدگی به پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی تمدید نمی کردید، این امر به عنوان حمایت از او و چراغ سبز به این امور تفسیر نمی شد. آیا ما شهید داده ایم که از گل نازکتر گفتن به شما، موجب محکومیت حداکثری و مکرر فرزندان مان شود؟...
مادر قاسم شعله سعدی، زندانی سیاسی، حقوقدان، استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس، در نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای، مقام رهبری، از وضعیت این روزهای فرزند دربندش می گوید.
او که مادر شهید اصغر شعله سعدی است و خواسته است نامه اش با همین عنوان منتشر شود، در نامه اش تاکید می کند که هیچ تقاضایی برای آزادی فرزندش ندارد و تنها می خواهد از بالاترین مقام کشور بپرسد که جرم فرزندش چیست.
دکتر قاسم شعله سعدی اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می شود و شرایط جسمانی بسیار نامناسبی دارد؛ تا جایی که پزشکان زندان هم تشخیص داده اند که بدن وی بیش از این تحمل زندان را ندارد.
مادر این زندانی سیاسی در بخشی از نامه اش با تاکید بر اینکه پسرش اهل هیچ زد و بند مالی و اقتصادی نبوده و حتی در ۲ دوره نمایندگی مجلس، حقوق ماهانه خود را هم نگرفته است؛ درباره او خطاب به رهبری می نویسد: کسی که در نامه ده سال پیش خود به شما تذکر داد که اگر حکم سرپرستی آقای رفیق دوست را در حالی که هنوز مدت ماموریت وی تمام نشده بود و در بحبوحه رسیدگی به پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی تمدید نمی کردید، این امر به عنوان حمایت از او و چراغ سبز به این امور تفسیر نمی شد.
وی همچنین در بخش دیگری از این نامه آورده است: «اگر دستگاه های مملکتی شما دچار فساد شده اند علت آن را در قوه قضاییه خود جست و جو کنید که قانون در آن بی ارزش شده و تابع مقامات امنیتی شما شده است که به جای انجام وظیفه قانونی مبنی بر دفاع از حقوق و آزادی افراد، به دستگاه سرکوب آزادی تبدیل شده است، دستگاهی برای سرکوب آزادی خواهان.»
متن این نامه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، در ادامه می آید:
حضرت آیت الله خامنه ای
در آغاز نامه ام به جناب عالی اطمینان می دهم که هیچ تقاضایی از شما برای آزادی فرزندم دکتر قاسم شعله سعدی ندارم. او صاحب نظری صاحب نام و اندیشمندی شناخته شده است که زندگی خود و خانواده اش را در راه دفاع از حقوق ملت ایران در کف گرفته است و کار او هم تازگی ندارد. او مدتها در دادگاه های بین المللی از حقوق ملت دفاع کرده، قریب سه دهه به عنوان استاد دانشگاه به تربیت سیاستمداران و حقوقدانان پرداخته و به مملکت خود خدمت کرده و گاهی با ارائه تحلیل های دقیق سیاسی، از وقوع فاجعه در کشور جلوگیری کرده و در راستای ایفای مسئولیت ملی تا مرز ترور شدن توسط عوامل خودسر پیش رفته؛ همان محافلی که روشنفکران کشور را در پروژه قتل های زنجیره ای به خاک و خون کشیدند. اما او با علم و اطلاع کامل از عواقب اقدامات خود، راه خویش را انتخاب کرده و من به انتخاب او احترام می گذارم. همان طور که به انتخاب فرزند دیگرم شهید اصغر شعله سعدی که داوطلبانه به جبهه رفت و شهید شد، احترام گذاشته و می گذارم. اما به عنوان کسی که یک شهید و دو استاد دانشگاه، سه حقوقدان و دو دبیر آمورش و پروش به این کشور تقدیم کرده ام و به عنوان کسی که با داشتن سه فرزند حقوقدان و عروس حقوقدان و نوه های حقوقدان با مسائل حقوقی اندکی آشنایی یافته ام و بدون تقاضایی نه تنها در مورد پایان یافتن غیر قانونی فرزندم بلکه بدون تقاضایی در مورد مرخصی درمانی وی که وخامت وضع سلامتی وی بنا به نظر پزشک متخصص زندان و پزشکی قانونی تایید شده است، تا آنجا که آنها نظر به عدم تحمل کیفر برای او داده اند، فقط می خواهم بدانم جرم فرزندم چیست؟ این حق یک مادر نیست که جرم فرزندش را بداند؟
من ۸۶ سال عمر دارم و تاکنون تخلفی از وی ندیده ام و می خواهم بدانم وی اکنون به چه جرمی به اسارت شما درآمده است. تا آنجا که من می دانم، پسرم اهل هیچ زد و بند مالی و اقتصادی نبوده و حتی در ۲ دوره نمایندگی مجلس حقوق ماهانه خود را هم نگرفته است. کسی که در نامه ده سال پیش شما خود به شما تذکر داد که اگر حکم سرپرستی آقای رفیق دوست را در حالی که هنوز مدت ماموریت وی تمام نشده بود و در بحبوحه رسیدگی به پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی تمدید نمی کردید، این امر به عنوان حمایت از او و چراغ سبز به این امور تفسیر نمی شد. راستی اگر به جای زندانی کردن پسرم به این هشدارها توجه کرده بودید، امروز شاهد رسوایی و فساد مالی بزرگ سه میلیارد تومانی بودید که بعضی از مقامات کلیدی را در مظان اتهام قرار داده است؟ که البته مسلما این تنها رسوایی نبوده و نیست.
تا آنجا که من می دانم پسرم عضو هیچ حزب و گروه سیاسی هم نیست تا بتوان او را به تبانی و اجتماع متهم کرد. او سیاستمداری مستقل و حقوقدانی سرشناس است و هیچ جریان سیاسی از تیغ نقدهای بی طرفانه او مصون نبوده است و این محکم ترین دلیل استقلال اوست.
دکتر شعله سعدی طی نامه مورخ آذر ماه ۸۱ نسبت به سرنوشت صدام حسین به شما هشدار داد و گفت نه تنها صدام خود را در معرض تعقیب بی المللی و مشکلات پیچیده قرار داد بلکه کشور و ملت خود را در معرض جنگهای ویرانگر قرار داده است و چهار ماه بعد از آن هنوز صدام بر سر قدرت بود و شما دیدید که هشدار دکتر شعله سعدی و پیش بینی او تحقق یافت، ولی به جای تقدیر از وی، او را زندانی و شکنجه کردند.
او در مورد روسیه هم به شما هشدار داد و گفت روسیه متحد مورد اطمینانی نیست و شما دیدید بعد از سالها اعطاء امتیازات به آنها، حتی احمدی نژاد نتوانست ناخشنودی خود را از سیاستهای روسیه کتمان کند. ولی فرزند من به خاطر این هشدارها زندانی و شکنجه شد.
حضرت آیت الله
من شهید نداده ام که مقامات قضایی و امنیتی خودسرانه و آشکارا قانون را نقض کنند. همانطور که گفتم، مادر خانواده ای هستم که حقوقدانان متعددی را پرورده است و با قانون اندکی آشنایی دارم، حکم محکومیت دکتر شعله سعدی که به جرم نوشتن نامه در ده سال قبل به شما محکوم شد هم مشمول مرور زمان است و هم توسط رییس وقت قوه قضاییه شما خلاف بین شرع تشخیص داده شده است و دستور توقف اجرای آن را داده است. ولی این حکم منقوض و مشمول مرور زمان که مطلقا قابلیت اجرا ندارد، اکنون توسط دستگاه قضایی شما به طور کاملا غیر قانونی در حال اجرا است.
حضرت آیت الله
دکتر شعله سعدی صرفا به جرم اظهار نظر در حوزه تخصصی خود و ارایه نظرات علمی بی طرفانه مجددا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه و نه تنها به زندان محکوم شد، بلکه به تهدیدهای مقامات امنیتی که شرط ادامه شغل معلمی دانشگاه تهران و وکالت دادگستری را قطع مصاحبه های او اعلام کرده بودند و به دلیل غیر قانونی بودن، این شرط مورد اجابت او واقع نشد اما قاضی ماذون شما به موجب این حکم، او را به ده سال محرومیت از تدریس در دانشگاه و ده سال محرومیت از وکالت نیز محکوم کرد.
حضرت آیت الله
نه تنها دکتر شعله سعدی صرفا به خاطر مصاحبه هایش توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد، بلکه مجددا و صرفا به خاطر همان مصاحبه ها که یک بار مورد محاکمه قرار گرفت، تحت تعقیب واقع شده و پرونده دیگری به همان بهانه علیه وی گشودند و وقتی که بازپرس مساله را مشمول امر مختومه دانست و نظر به عدم تعقیب مجدد داد، پرونده را از بازپرس گرفته اند و به دادیار داده اند که منجر به محکومیت حداکثری مجدد وی شد؛ آن هم به اتهام توهین به شما.
حضرت آیت الله
شما از یک طرف دعوت به ارزیابی بی طرفانه توسط صاحبنظران می کنید و حتی ادعا می کنید که باید انتقادهای گزنده را هم تحمل کرد و برای تشکیل کرسی های آزاد اندیشی و ایجاد گفتمان آزاد فراخوان می دهید و از طرف دیگر عوامل شما از گل نازکتر [گفتن] به شما را تحمل نمی کنند و نه تنها به بهانه اظهار نظر اندیشمندان را بازداشت و محکوم می کنند، بلکه به یک بار محکومیت آنها هم رضایت نمی دهند و اکتفا نمی کنند و برای یک اظهار نظر، محکومیت های متعدد می دهند. این دوگانگی را چگونه می توان درک کرد؟
آیا ما شهید داده ایم که از گل نازکتر گفتن به شما، موجب محکومیت حداکثری و مکرر فرزندان مان شود؛ آن هم علی رغم شایعات مبنی بر منع محکومیت افراد به اتهام توهین به شما؟
حضرت آیت الله
اگر دستگاه های مملکتی شما دچار فساد شده اند، علت آن را در قوه قضاییه خود جست و جو کنید که قانون در آن بی ارزش شده و تابع مقامات امنیتی شما شده است که به جای انجام وظیفه قانونی مبنی بر دفاع از حقوق و آزادی افراد، به دستگاه سرکوب آزادی تبدیل شده است، دستگاهی برای سرکوب آزادی خواهان.
حضرت آیت الله! من ۸۶ سال دارم و خیلی چیزها دیده ام. روزی شاه هم گفت صدای انقلاب ملت را شنیده، ولی دیر شده بود. امروز دوست شما، بشار اسد، هرچه عفو عمومی اعلام می کند و وعده اصلاحات می دهد، مؤثر نمی افتد و هرچه سرکوب می کند نیز موثر نمی افتد، زیرا زمان را از دست داده و دیر شده است.
حضرت آیت الله! شما هم دارید زمان را از دست می دهید. فردا دیر است.

دیدار دکتر محمد ملکی با پیمان عارف بعد از آزادي از زندان


پيمان عارفارسالي به صندوق كانون :عكس دو شلاق خورده در حكومت جمهوري اسلامي در کنار هم....زندانی سیاسی شلاق خورده دهه ۶۰ (دکتر محمد ملکی) و زندانی سیاسی شلاق خورده دهه ۹۰ (پیمان عارف)...استادی در آستانه ۸۰ سالگی و دانشجویی در آستانه ۳۰ سالگی...و اینجاست که یکبار دیگر باید گفت: گیرم که ميزنيد، گیرم که میکشید، با رويش ناگزير جوانه چه ميکنيد؟


قیام علیه بانک ها در شهرهای اروپا و آسیای دور


قیام علیه بانک ها
در شهرهای اروپا و آسیای دور
اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی
در ایتالیا، لندن و آلمان هزاران شهروند علیه قدرت بانک ها و بازار های مالی به اعتراض برخاستند. مردم از طریق فیسبوک و تویتر یکدیگر را برای شرکت در این اعتراض خبر کرده بودند.
 در دیگر کشورها و از جمله درامریکا نیز وضع، دیروز به همین شکل بود. “جنبش وال استریت” در نیویورک آغازگر اعتراضی بود که اکنون به اروپا رسیده است. در آسیا نیز مردم علیه قدرت  های مالی دست به تظاهرات زدند.
در فرانکفورت (از جمله چند شهر بزرگ آلمان) هزاران نفر در برابر بانک مرکزی اروپا به تظاهرات اعتراضی پرداختند.  “ولفرام زینر”، سنخگوی جنبش اعتراضی فرانکفورت گفت: “اعتراض ما به بانک هاست، به صاحبان قدرت مالی در نظام است، اعتراض به این است که اهمیت سود بیش از ارزش انسان شده  است.
در سراسر جهان، روز 15 اکتبر، روز اعتراض اعلام شد. سازمانهای و شبکه های Attac  که مجمع بین المللی مخالفان گلوبالیزاسیون است اعلام کرد که تظاهرات موفقیت آمیز بوده اند: “جرقه گرفت، جنبش بوجود آمده ” در بیش از 900 شهر  از 82 کشور جهان  شرکت کنندگان در تظاهرات “خشم خود را علیه قدرت بازارهای لگام گسیخته مالی به خیابانها آوردند”.
در برلین  پایتخت آلمان ده هزار نفر در برابر ساختمان صدارت عظما گرد آمدند. آنها بر پلاکارتهای خود نوشته بودند “ضد دیکتاتوری بانک ها ” و ” اگر کره زمین یک بانک بود مدت ها پیش نجاتش داده بودید “.
در تظاهرات شهر کلن آلمان که در مرکز شهر رخ داد مردم خواستار عدالت اجتماعی شدند. در شهر مونیخ نیز تظاهرات برپا بود و مردم بر پلاکارت های خود نوشته بودند “قماربازان و بورس بازان را تعقیب کنید”، “جلوی بانک ها را بگیرید”. برخی از تظاهر کنندگان با الهام گرفتن از اعتراضات کشورهای عربی کفش خود را آماده پرتاب بر دست گرفته  بودند. بسیاری از تظاهر کنندگان با کودکان و خانواده خود به خیابان آمده بودند. به گفته سازمان اتک در 50 شهر آلمان تظاهرات اعتراضی رخ داده است. در دیگر شهرهای بزرگ آلمان از جمله هامبورگ، اشتوتگارت، لایپزیگ و بوخوم نیز هزاران نفر به خیابان آمدند .
تظاهرات بین المللی متنوع بود. در رم بیش از 100 هزار نفر در تظاهرات شرکت داشتند. شعاراصلی تظاهرات رم این بود :”مردم اروپا بپاخیزید”. در تظاهرات رم  برخی از تظاهر کنندگان  اتومبیل ها را آتش زدند و شیشه ها ی بانک ها را شکستند و پرچم های ایتالیا و اروپا را به آتش کشیدند. دود سیاه فضای شهر را پوشانده بود.
میتینگی که قرار بود در شهر ” پیزا ” ایتالیا برپا شود، در پی درگیری تظاهر کنندگان با پلیس برگزار نشد. به گزارش ” فیونا الرز ” خبرنگار محلی اشپیگل که از نزدیک ناظر رویداد ها بود “اوضاع از کنترل خارج شده است”.
در لندن  تظاهر کنندگان در برابر کلیسای سنت پاول و بورس لندن به اعتراض پرداختند. جولیان آسانژ پایه گذار ویکی لیکس نیز در تظاهرات شرکت داشت. اسمیت که همراه او بود گفت آسانژ برای آن که مقررات اقامت در انگلیس را نقض نکرده باشد باید تا ساعت 22 به محل اقامت خود در Suffolk بازگردد.
در لندن نیز میان تظاهر کنندگان که قصد داشتند بسوی ساختمان بورس حرکت کنند و با مقاومت پلیس که راه رسیدن به بورس را بسته بود روبرو شدند، در گیری رخ داد. حضور نیروی پلیس در شهر بسیار سنگین بود.
در  استکهلم   پایتخت سوئد نیز تظاهرات اعتراضی رخ داد. در کپنهاگ پایتخت دانمارک و اسلو پایتخت نروژ نیز تظاهرات صورت گرفت.
در منطقه آسیا و پاسیفیک نیز علیه قدرت بانک ها تظاهرات شد. در هنک کنگ  تظاهرات در محله بانک ها صورت گرفت. شعار تظاهر کنندگان در توکیو پایتخت ژاپن این بود :” توکیو را اشغال کنید”.
 در سئول پایتخت کره جنوبی، تظاهر کنندگان زیر باران شدید در برابر مقر مرکزی نظارت بر بورس دست به تظاهرات زدند. شعار آنها این بود: “محله بورس ها را اشغال کنید” ” ما آن 99 درصد هستیم ” که اشاره ایست به اکثریت تهیدست جهان در برابر یک در صد  صاحبان ثروت های کلان . در سیدنی ـ استرالیا  تظاهرات در برابر بانک مرکزی صورت گرفت.
بانکداران جهان به دو گروه تقسیم شوید!
اشپیگل آنلاین ـ ترجمه رضا نافعی

این  حمله ایست مستقیم است به بخش پولی در آلمان : گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان در گفتگو با اشپیگل خواستار جدا کردن بانک های سرمایه گذار از بانکهای بازرگانی است ـ که به معنی در هم شکستن کنسرن هاست. گابریل صریحا از اعتراضات به قدرت بازارهای مالی حمایت می کند.
هامبورگ ـ گابریل خواستار در هم شکستن بانک های آلمان است. او در گفتگو با اشپیگل گفت: “آنچه درست است جدا کردن بانک های سرمایه گذاری از بانکهای بازرگانی است. من میل دارم در مقابل بانک های سرمایه گذار با خط درشت نوشته شود از اینجا به بعد دیگر تضمین دولتی وجود ندارد.” رئیس حزب  از “پایان یک دوران” سخن گفت و اضافه کرد:” ایده ئولوژی نئولیبرال ” شکست خورده است، اینک باید سرمایه داری را یکبار دیگر مهار کرد”. او از شهروندان آلمان خواست به پیروی از جنبش اعتراضی در آمریکاعلیه بانک ها و بورس بازان به خیابان بروند: “خوبست که در آلمان هم تا جائی که ممکن است شهروندان بیشتری در ابتکارات و تظاهرات مسالمت آمیز علیه بازارهای مالی شرکت کنند، سجده در برابر آزادی بی حد و مرز بازارهای مالی، جهان را بر لب پرتگاه ویرانی کشانده است.”
البته گابریل اذعان کرد که حزب سوسیال دموکرات خود نیز در گذشته در لیبرال کردن بازارها سهیم بوده است. او می گوید: “البته ما هم اشتباه کرده ایم. ما را با این ادعا ترساندند که اگر دست بازارهای مالی را باز نگذاریم، آلمان را کنار خواهند گذاشت.”
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,792010,00.html
http://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,792003,00.htm