نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ دی ۷, پنجشنبه

امیر انتظام؛ مردی که زندان را خسته کرد


امیر انتظام؛ مردی که زندان را خسته کرد


به مناسبت سى ونهمين سال سالگرد اسارت “عباس امیرانتظام”
در حکومت‌های دیکتاتوری، مردم در اسارت به سر می برند؛خواه در درون زندان ها و سیاه چال ها باشند و خواه در بیرون از زندان.در کشورهایی که دیکتاتور حرف اول و آخر را می زند، نخبگان کشور در زنجیرند.مردم نیز مجال نفس کشیدن ندارند زیرا شیوه چنین رژیم هایی با کشورهای اشغال شده توسط خارجی ها، فرقی ندارد.
جمهوری‌اسلامی نمونه بارز حاکمیتی تمامیت خواه و انحصار طلب است که،به دلیل چنین خصلتی ازسوی روحانیون، در سال ۱۳۵۸ به جای مجلس “موسسان”،مجلسی به نام  “خبرگان” تشکیل داد.در همین مجلس بود که اصل “ولایت فقیه” به تصویب رسید. این نخستین گام قبضه کردن قدرت توسط روحانیون نزدیک به “خمینی” بود.
در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ وقتی جمعی دانشجو به رهبری”محمد موسوی خویینی ها” به درون سفارت آمریکا ریختند و ۴۴۴ روز ۵۲ دیپلمات را به اسارت گرفتند، شدیدترین لطمات مالی و سیاسی را به ایران زدند. روحانیون حاکم،با موافقت “خمینی”مجالی یافتند تا با مخالفان “ولایت فقیه” تسویه حساب کنند.
در همین راستا،شوهای تلویزیونی توسط اشغال کنندگانی چون “ابراهیم اصغر زاده”،”محسن میردامادی”و”حبیب الله بیطرف”با کارگردانی”عباس عبدی”آغاز شد.این گروه که در ادامه خود را”اصلاح طلب” و طرفدار جامعه مدنی معرفی کرد،در چندین نمایش تلویزیونی- به زعم خود- دست به افشاگری زده و بسیاری از روشن‌فکران منتقد و دولت‌مردان سکولار را در زمره جاسوسان آمریکا و مرتبط با سازمان سیا معرفی نمود.در میان این جمع”عباس امیرانتظام” معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت موقت، از جمله مهمترین قربانیان این طرح بود.
“امیرانتظام” که در آبان ماه ۱۳۵۸،سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی بود، از دسیسه ای که برایش طرح ریزی شد، کاملا بی خبر بود. وی در گفتگویی ۷ ساعته که با یک زندانی سیاسی سابق در اوین داشته است، می گوید:«من در سفارت ایران بودم که تلکسی از وزارت خارجه با امضای (قطب زاده) وزیر خارجه، دریافت کردم.در این تلکس، از من خواسته شده بود که فورا به تهران مراجعه کنم.بعدا معلوم شد که (کمال خرازی) امضای قطب زاده را جعل کرده است!»بعد از آمدن “امیرانتظام” به تهران، تعدادی پاسدار وی را شبانه در مجاورت ساختمان وزارت خارجه، محاصره کرده و به محل دادسرای‌انقلاب می برند.
اما مدارک ادعا شده از سوی اشغال‌کنندگان سفارت آمریکا چه بوده است؟!در کیفرخواست دادگاه انقلاب، استفاده از واژه “DEAR” در مکاتبات نخست وزیری با سفارت خانه،یکی از موارد اتهامی به شمار می رفت!
اگرچه”مهدی بازرگان”در جلسه دادگاه کلیه کارها و اتهامات بی‌اساس علیه معاون سابق خود را برعهده گرفت و تصریح کرد که کلیه اعمال وی با هماهنگی قبلی با نخست وزیر صورت گرفته، اما “محمدی گیلانی” به عنوان حاکم شرع،”امیرانتظام” را به حبس ابد محکوم کرد.
نگاهی جامع و عمیق‌تر به سناریوی اشغال سفارت آمریکا نشان می دهد که این حرکت نه تنها در مجموع به سود منافع ایالات متحده منتهی شد و ایران را از همان زمان با تحریم‌های بین المللی مواجه کرد، بلکه اساسا دانشجویان مزبور در اثبات اتهاماتی که به تعداد زیادی از منتقدان جمهوری اسلامی زدند، توفیقی نیافتند.
از طرفی مشخص شد که علت تسویه حساب با “امیرانتظام” نیز به اقدام وی در جهت”انحلال مجلس خبرگان” باز می‌گردد.”امیرانتظام”در این رابطه، می گوید:«در زمانی که این مجلس در حال بررسی پیش‌نویس قانون اساسی بود، طرحی به ذهنم رسید که با تصویب هیات دولت، این مجلس منحل شود.قضیه را با مهندس بازرگان مطرح کردم.او سرش را روی میز کارش گذاشت و حدود ۱۵ دقیقه در سکوت فکر کرد و بعد گفت که من موافقم.خودت برو و امضاها را از وزیران بگیر.من از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر،به کلیه وزارتخانه ها رفتم و همه وزرا امضا کردند جز ۴ وزیر:(یزدی)،(معین فر)،(صباغیان) و(سحابی).
قرار شد موضوع را به خمینی نگوییم.چون می دانستیم اگر او مطلع شود، مخالفت خواهد کرد.» وی در ادامه این ماجرا که می توانست سرنوشت جمهوری اسلامی را تغییر دهد و حداقل اصل “ولایت فقیه” برای همیشه فراموش شود، می گوید:«چون تعدادی از اعضای شورای انقلاب در هیات دولت نیز حضور داشتند، قرار شد در روز جلسه این موضوع را اعلام کنیم و از خبرنگاران هم دعوت کردیم که به نخست وزیری بیایند، خودم نیز در اتاق منشی (بازرگان) نشستم و منتظر نتیجه جلسه بودم؛ پس از ساعت ها بازرگان از اتاق خارج شد و رنگ صورتش قرمز شده بود.او به من گفت که فردا از ایران برو و خبرنگاران را مرخص کن! بازرگان تعریف کرد که وقتی طرح را مطرح کردیم، افرادی چون(خامنه ای) و (رفسنجانی)، گفتند که ما مخالفتی نداریم اما تاکید کردند که بهتر است امام را در جریان قرار دهیم.»
عباس امیرانتظام که از ۲۷ آذر ۵۸ روانه زندان شده، در طول مدت عمر جمهوری اسلامی تا امروز، به عنوان یک “زندانی سیاسی” باقی مانده است.او هم اینک تحت عنوان مرخصی استعلاجی و ادامه روند درمان، در خانه اش به سر می برد.
در اواسط دهه ۷۰ از سوی بعضی مقامات حکومت، پیغام‌هایی برای او فرستاده شد که می تواند از کشور خارج شود.اما امیرانتظام تاکید داشت که”باید دادگاهی برای اعاده حیثیت و بی اساس بودن اتهامات وی برگزار شود.”وی ابراز نگرانی می‌کرد که چنانچه از کشور خارج شود، دیگر نتواند به ایران بازگردد.
نکته حیرت‌آور در این میان،مواضع دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا، در مورد فردی است بی گناه، که بار ۳۷ سال اسارت را به دوش کشیده است. “عباس عبدی” دستیار “موسوی خویینی‌ها” که پس از آزادی گروگان ها در دادستانی انقلاب،مشغول به کار شد و با وزارت اطلاعات نیز همکاری می کرد؛در دوران ریاست جمهوری “محمد خاتمی” به پاریس رفت و با “باری روزن” یکی از دیپلمات های آمریکایی که زمان اشغال سفارت، در اسارت دانشجویان بود، ملاقات کرد.
بعضی گزارش‌ها از این حکایت داشت که “عبدی از روزن عذرخواهی کرده است.” اما عبدی در دهه ۸۰ در مناظره با ابراهیم یزدی از موضع خود نسبت به امیرانتظام کوتاه نیامده و حتی مدعی شد که “امیرانتظام” کد سیا داشته است!
“امیرانتظام” در مورد آخرین ملاقاتش با مهدی بازرگان می گوید:«روزی به من گفتند اگر می‌خواهی با کسی ملاقات کنی به ما بگو. گفتم مایلم با بازرگان ملاقات کنم. با چند اطلاعاتی، به منزل بازرگان رفتیم. ماموران در اتاق نشسته بودند تا حرف‌های ما را گوش کنند.هنگام خداحافظی پسر بازرگان همراه ماموران رفت تا همراهی‌شان کند. در آن لحظه حدود ۳۰ ثانیه فرصت کردیم، خصوصی حرف بزنیم.بازرگان مرا در آغوش کشید و گفت که همه تحلیل‌های تو درست بود. من برای عمل قلب به خارج می‌روم و در بازگشت روی طرح‌ها، کار می کنیم.این دیدار ۵ روز قبل از فوت بازرگان بود.»
هر چند برای مقامات اصلی جمهوری اسلامی نیز ثابت شد که “عباس امیرانتظام”،بی‌گناه روانه زندان شده است اما ۳۹ سال از بهترین سال‌های عمر او در سیاه‌چال‌ها سپری شد. او گرچه امروز با انواعی از بیماری‌هایی مواجه است که محصول چند دهه اسارت است ولی، به عبارتی او خسته نشد بلکه زندان های حکومت اسلامی را خسته کرد.

خود مَرکَب بینی

خود مَرکَب بینی

قالیباف یک روز بعد ازتذکر خامنه ای مبنی بر پرهیز از سیاه نمایی: اقتصاد کشور به گل نشسته

قالیباف یک روز بعد ازتذکر خامنه ای مبنی بر پرهیز از سیاه نمایی: اقتصاد کشور به گل نشسته 
 
ghalibaf_12282017.jpgشهردار سابق تهران فقط یک روز بعد از بیانات رهبری مبنی بر پرهیز از سیاه نمایی، یک بار دیگر در کسوت احمدی نژاد درآمد و با زیرپا گذاشتن توصیه های رهبری به سیاه نمایی پرداخت.
به گزارش تسنیم وی در همایش فرماندهان دوران دفاع مقدس استان‌های مازندران، گیلان و گلستان گفت امروز اگر ما در اقتصاد به گل نشستیم و مردم در چرخه زندگی این عرصه در حال له شدن هستند به واسطه عدم حضور مردم در اقتصاد است.فساد سیستماتیک در کشور که هر روز مشاهده می‌کنیم ریشه اصلی آن در این است که مردم در اقتصاد حضور ندارند.
وی بیان کرد: مردم در بحث اقتصاد، استفاده از ظرفیت‌های پولی و مالی در بانک‌ها دو تا سه درصد حق استفاده دارند و به اذعان این مسئولان مردم در این حوزه‌ها درک و فهم ندارند. رمز موفقیت در این مقاطع این بوده که مردم در مصدر تصمیم‌گیری و ایفای نقش در دوران دفاع مقدس بوده و حضور دارند.
شهردار سابق تهران با اشاره به اینکه ورود رانت سبب حذف مردم و حذف همه ظرفیت‌های یک ملت و مردم شده است، گفت: امروز ایران اسلامی یک قدرت منطقه‌ای شده که آنهایی که دل در گرو غرب در کشور دارند نمی‌خواهند این حرف را باور کنند.
وی با بیان اینکه قدرت منطقه‌ای در سیاست خارجی کشور اثرگذار بوده و موجب عزت کشور شده است، افزود: اگر امروز در اوج قدرت در ارتباطات بین‌المللی هستیم و حتی قدرت وتو کردن ایران را استکبار ندارد دلیل آن به واسطه داشتن روحیه مبارزه در کشور است.
وی با اشاره به اینکه مبارزه با ظلم از نخستین عناصر یک انسان بوده و به عنوان یک مسلمان و محب اهل بیت باید با ظلم مبارزه کنیم، تصریح کرد: مردم محور و مرکز این مبارزه بوده و عزت نظام است.
وی با اشاره به اینکه فتنه گران با ایجاد فتنه ۸۸ خواستند ایران را به سمت سرنگونی سوق دهند، گفت: ۹ دی سبب دفاع از امنیت ملی و حریت نظام شده است.
وی با اشاره به اینکه عرصه امروز کشور برای برخی آقایان مسئول کشور، عرصه مال، قدرت و منال و پول بوده و به کسی تعارف نمی‌کنند، افزود: این افراد مسئول فعلی که برخی از آنها حتی حضوری در دفاع مقدس نداشته برای مسئولیت و پست تعارف نمی‌کنند.
وی بیان کرد: امروز ۴ درصدی‌ها در کشور افرادی هستند که قانون را به راحتی در کشور دور می‌زنند و زندگی مردم را له می‌کنند و فرصت را به مردم در تصمیم‌گیری‌ها نمی‌دهند.
شهردار سابق تهران گفت: به صراحت می‌گویم اصولگرا و اصلاح‌طلب در این بین تفاوتی ندارد. برخی از افراد قدرت طلب هستند و با نگاهی به زندگی سیاسی افراد می‌فهمیم افرادی که در منتهی‌الیه قدرت بوده چپ و راست برایشان موضوعیت ندارد.

تجمع اعتراضی در چند شهر خراسان

تجمع اعتراضی در چند شهر خراسان

در فضای مجازی ویدیوهایی از تجمع اعتراضی در مشهد، نیشابور و کاشمر منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به امروز پنجشنبه (۲۸ دسامبر/ ۷ دی) است. در یکی از ویدیوها ساختمان شهرداری مشهد دیده می‌شود.
default
گفته می‌شود هدف تجمع در مشهد، اعتراض به "وضعیت نابسامان اقتصادی" بوده است.
در یکی از ویدیوهایی که در توییتر منتشر شده، فردی با صورت خونین دیده می‌شود و حاضران می‌گویند "زدنش". در ویدیویی هم صدایی شبیه به شلیک گلوله به گوش می‌رسد که گفته می‌شود "شلیک هوایی" است. در ویدیوهای دیگری گروهی از افراد "به سوی نیروهای امنیتی" سنگ پرتاب می‌کنند.
گروهی از تجمع‌کنندگان در این ویدیوها از جمله علیه روحانی و "دیکتاتور" شعار می‌دهند.
بحث در شبکه‌ها درباره ماهیت این تجمع در جریان است. گروهی معتقدند که با توجه به شعار علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، و اینکه اعتراض در مشهد صورت گرفته، تجمع "هدایت‌شده" است.

تصاویر ارسالی مخاطبان در تلگرام از تجمع‌های اعتراضی در شهرهای #مشهد،‌ نیشابور و شاهرود

تصاویر ارسالی مخاطبان در تلگرام از تجمع‌های اعتراضی در شهرهای #مشهد،‌ نیشابور و شاهرود

تجمعی در میدان شهدا در مشهد با واکنش ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد. چند نفر نیز در این جریان بازداشت شده‌اند.
تجمع‌کنندگان شعارهای تندی در اعتراض به مشکلات اقتصادی، حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌دادند و همچنین برخی شعارهایشان علیه حکومت ایران بود.

تجمع اعتراضی در مشهد به خشونت کشیده شد

  • 28 دسامبر 2017 - 07 دی 1396
تصاویر ارسالی مخاطبان از تجمع‌های اعتراضی در شهرهای #مشهد،‌ نیشابور و شاهرود در تلگرام
تجمعی در میدان شهدا در مشهد با واکنش ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد. چند نفر نیز در این جریان بازداشت شده‌اند.
تجمع‌کنندگان شعارهای تندی در اعتراض به مشکلات اقتصادی، حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌دادند و همچنین برخی شعارهایشان علیه حکومت ایران بود.
ماموران امنیتی علیه معترضان از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند. معترضان هم به سوی ماموران سنگ پرت کردند.
حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از بازداشت ۵۲ نفر از معترضان خبر داده است.
محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد هم به ایسنا گفته است: "این تجمع غیرقانونی بود با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد."
آقای نوروزیان می‌گوید چند نفر نیز در این تجمع بازداشت شده‌اند. او گفته بازداشت‌شدگان "قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند".
مشهدحق نشر عکسUGC
Image captionعکسی که شاهدی عینی از مشهد فرستاده است
رسانه‌های ایرانی از ارجاع بازداشت‌شدگان به مراجع قضایی خبر می‌دهند.
ویدئوهایی که به بی‌بی‌سی فارسی رسیده و در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده، حاکی از آن است که چند نفر از معترضان در جریان تجمع زخمی شده‌اند.
امیر، یک شاهد عینی که در تجمع مشهد حاضر بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت ماموران پلیس به جمعیت یورش برده و هر کسی را که می‌گرفتند به شدت می‌زدند.
تجمع نیشابورحق نشر عکسUGC
Image captionعکسی که یکی از کاربران از تجمع نیشابور برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است
این شاهد عینی گفت فراخوان این تجمع از شنبه-یکشنبه هفته جاری در تلگرام داده شده بود.
گفته می‌شود که تجمع‌های مشابهی در شهرهای دیگری نیز رخ داده است. از جمله نیشابور و کاشمر هم صحنه اعتراضات مشابهی بوده‌اند.
سعید شیبانی، فرماندار نیشابور، به فارس گفته تجمع‌کنندگان در نیشابور "برخی سپرده‌گذاران مؤسسات مالی که دچار مشکل شده بودند" بوده‌اند.

برخی شعارهای تجمع پنجشنبه
اسلام رو پله کردین / ملت رو ذله کردین
مرگ بر روحانی
مرگ بر دیکتاتور
نه غزه نه لبنان / جانم فدای ایران
پلیس برو دزد رو بگیر
ملت ما بیدار است / از دزدی بیزار است
نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم

برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند تجمع مشهد از سوی هواداران ابراهیم رئیسی و اعضای بسیج آغاز شده و پس از آن قشرهای دیگر مردم به آن پیوسته‌اند، اما محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس می‌گوید این اعتراض‌ها را نباید جناحی دانست.
محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد، اعلام کرده است "معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران و افراد ضدانقلاب" تجمع امروز را برنامه‌ریزی کرده بودند.
تجمع اعتراضی در مشهد
تجمع مشهدحق نشر عکسUGC
Image captionپلیس برای کنترل تجمع مشهد از گاز اشک آور استفاده کرد
تجمع مشهدحق نشر عکسUGC
Image captionفرماندار مشهد می‌گوید پلیس با معترضان "مدارا" کرده است