نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۲ خرداد ۱۹, یکشنبه

دامه افشاگری‌ گاردین درباره جاسوسی‌های مخوف اینترنتی آمریکا

دامه افشاگری‌ گاردین درباره جاسوسی‌های مخوف اینترنتی آمریکا

گاردین از وجود برنامه‌ای قدرتمند به نام "مخبر بدون مرز" در آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برداشته که حجم عظیمی از داده‌ها را از طریق تجسس در ارتباطات دیجیتال جهانی به دست می‌آورد. ایران مهم‌ترین هدف این سیستم جاسوسی است.
روزنامه گاردین در ادامه افشاگری‌های اخیر درباره «برنامه پریسم» آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) برای شنود گسترده مکالمات تلفنی٬ رهگیری ارتباطات دیجیتال و جاسوسی در سرویس‌های آنلاین٬ از برنامه‌ای قدرتمند پرده برداشته که توسط این نهاد مهم اطلاعاتی طراحی شده و حجم عظیمی از اطلاعات به دست آمده از سیستم‌های جاسوسی آمریکا را ثبت٬ ضبط و تحلیل می‌کند.
روزنامه گاردین روز شنبه (۱۸ خرداد/۸ ژوئن) در گزارشی اختصاصی اعلام کرده به مدارکی فوق‌محرمانه درباره «ابزار داده‌کاوی آژانس امنیت ملی آمریکا» دست یافته است. این ابزار که «مخبر بدون مرز» (Boundless Informant) نام دارد٬ حجم اطلاعاتی که از طریق شنود مکالمات تلفنی و جاسوسی کامپیوتری از کشورهای مختلف در اختیار ایالات متحده قرار می‌گیرد را روی نقشه‌های ویژه و با جزئیات نشان می‌دهد.

ایران٬ بزرگ‌ترین هدف جاسوسی‌های سایبری NSA
اطلاعات عظیمی که از طریق شنود و رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط «مخبر بدون مرز» به دست می‌آید٬ در این سیستم داده‌نگاری در آژانس امنیت ملی آمریکا ثبت می‌شود. اطلاعاتی که گاردین از این سیستم منتشر کرده نشان می‌دهد که ایران یکی از مهم‌ترین اهداف این سیستم جاسوسی ایالات متحده است.

این سیستم به کاربرانش در آژانس امنیت ملی آمریکا این امکان را می‌دهد که به سادگی روی نقشه یک کشور را انتخاب کنند و حجم اطلاعات موجود درباره آن را ببینند؛ اطلاعاتی که صرفا با روش‌های پنهان و تکنیک‌های پیشرفته جاسوسی به دست آمده است.

بیشتر بخوانید: افشای فعالیت ‌خبرچینی نهادهای امنیتی آمریکا در اینترنت

روزنامه گاردین همچنین نقشه‌ای منتشر کرده که در آن کشورهای جهان با طیفی از رنگ‌ها مشخص شده‌اند: کشورهایی که با رنگ زرد و سبز مشخص شده‌اند کمتر هدف این پروژه جاسوسی بوده‌اند و کشورهایی که با رنگ نارنجی و قرمز مشخص شده‌اند٬ از مهم‌ترین اهداف آن به شمار می‌روند.

ایران در این نقشه با رنگ قرمز مشخص شده و بیشترین حجم اطلاعات از طریق تجسس پنهان در ارتباطات دیجیتال از این کشور به دست آمده است.

گاردین می‌گوید فقط در ماه مارس ۲۰۱۳ آژانس امنیت ملی آمریکا ۹۷ میلیارد داده گوناگون از طریق جاسوسی در شبکه‌های کامپیوتری در سراسر جهان به دست آورده که از این میزان بیش از ۱۴ میلیارد داده و گزارش آن مربوط به ایران است.

پاکستان با ۵/ ۱۳ میلیارد٬ اردن با ۷/ ۱۲ میلیارد و مصر با ۶/ ۷ میلیارد داده به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

مرگ حریم خصوصی؛ سیل انتقادات از دولت آمریکا
گاردین این اطلاعات را دو روز پس از افشاگری پیرامون «برنامه پریسم» منتشر کرده که تبدیل به بمب خبری این روزها در سراسر جهان شده است. گفته می‌شود آژانس امنیت ملی آمریکا با برنامه PRISM همه مکالمات تلفنی شهروندان آمریکا و دیگر کشورهای جهان را کنترل می‌کند و گذشته از آن به رهگیری ارتباطات دیجیتال و سرویس‌های آنلاین٬ از جمله در گوگل٬ فیس‌بوک٬ اپل٬ مایکروسافت٬ یاهو٬ اسکایپ و... می‌پردازد.

مدیران این کمپانی‌ها٬ از جمله مارک زاکربرگ از فیس‌بوک و لری پیج از گوگل٬ اعطای حق دسترسی به داده‌های سرورهای خود به NSA را به شدت تکذیب کرده و اعلام کردند که هرگز در هیچ مرحله‌ای از چنین پروژه‌ای با مقام‌های دولتی آمریکا همکاری نکرده‌اند. آنها گفتند که حتی نام جنجالی PRISM را هم تا پیش از انتشار گزارش گاردین و واشنگتن‌پست نشنیده بودند.

با این حال باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ با تایید وجود چنین سیستمی در آژانس امنیت ملی گفت که شهروندان آمریکایی هدف این پروژه محرمانه نیستند و همه این اقدامات تحت نظارت کنگره و فقط با هدف تامین امنیت ملی ایالات متحده و مبارزه با تروریسم و تامین امنیت شهروندان این کشور انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: دفاع اوباما از جمع‌آوری اطلاعات مکالمات شهروندان

بسیاری از کارشناسان و فعالان آزادی ارتباطات و حقوق دیجیتال در آمریکا و سراسر جهان٬ این پروژه NSA را بزرگ‌ترین پروژه نقض حریم خصوصی و آزادی ارتباطات شهروندان در دنیای امروز خوانده‌اند.

مقامات آژانس امنیت ملی آمریکا تا کنون بارها در پاسخ به سوالات نمایندگان کنگره «شنود و رهگیری گسترده ارتباطات دیجیتال» را انکار کرده‌اند و با توجه به ابعاد جدیدی که ماجرا پیدا کرده٬ به نظر می‌رسد دولت آمریکا با چالشی بسیار بزرگ مواجه شده و روزهای پرخبری در پیش است.