نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۵ اسفند ۲۳, دوشنبه

ویدا حاجبی درگذشت


ویدا حاجبی
Image caption"داد بیداد" کتاب شناخته شده خانم حاجبی خاطرات سی و هفت نفر از همبندانش از زندان های پیش از انقلاب است. این کتاب برنده جایزه صدیقه دولت آبادی شده است.
ویدا حاجبی تبریزی، از مدافعان جنبش های چریکی در ایران صبح امروز دوشنبه ۱۳ مارس در سن هشتاد و یک سالگی بر اثر سکته مغزی در بیمارستان پیتیه-سلپتریر پاریس درگذشت.
ویدا حاجبی که در دانشکده معماری پاریس همکلاس فرح پهلوی بود، بعدا به ونزوئلا، کوبا و الجزایر رفت و در فعالیت های چریک های چپگرا در این کشورها شرکت داشت.
او مدتی پس از بازگشت به ایران دستگیر شد و از سال ۵۱ تا ۵۷ در زندان بود.
خانم حاجبی پس از آزادی از زندان در سال ۵۷ به سازمان چریکهای فدائی خلق پیوست، اما در سال ۵۸ از این سازمان خارج شد و گروهی به نام "جناح چپ" را پایه گذاری کرد.
او پس از خروج از ایران به مدت ده سال در پاریس مجله "آغازی نو" را به همراه تعدادی از دوستانش منتشر می کرد.
"داد بیداد" کتاب شناخته شده خانم حاجبی خاطرات سی و هفت نفر از همبندانش از زندان های پیش از انقلاب است. این کتاب برنده جایزه صدیقه دولت آبادی شده است.
دیگر کتاب ویدا حاجبی کتاب "یادها" است که او در آن با بیان خاطرات سیاسی خود به بازنگری در فعالیت های سیاسی اش هم می پردازد.
ویدا حاجبی تبریزی در سال ۱۳۵۶ از سوی سازمان عفو بین‌الملل به عنوان زندانی سال معرفی شده بود.

هیچ نظری موجود نیست: