نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۵ دی ۱۰, جمعه

تونی بلر از اشتباهات جنگ عراق پوزش خواست!!ده سال از اعدام صدام حسین می‌گذرد. روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۰۶ صدام در یکی از مراکز شکنجه‌ای که خودش بنا کرده بود، اعدام شد. این پایان دو دهه حکومت خشن او بر عراق بود.
انتشار یادداشت‌های بازجوی صدام در دهمین سالگرد اعدام او


ده سال از اعدام صدام حسین می‌گذرد. روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۰۶ صدام در یکی از مراکز شکنجه‌ای که خودش بنا کرده بود، اعدام شد. این پایان دو دهه حکومت خشن او بر عراق بود.

در یکی از مراکز وابسته به سازمان امنیت ارتش و در منطقه‌ای واقع در شمال بغداد به دار آویخته شد. شاهدان اعدام او در سحرگاه روز ۳۰ دسامبر به رسانه‌ها گفتند که اثری از پشیمانی و ندامت در چهره صدام دیده نمی‌شد و او در واپسین لحظات زندگی‌اش دشمنان اصلی‌خود، یعنی ایران و آمریکا را نفرین کرده و لب به تحسین شورشیانی گشوده که عراق را به پرتگاه جنگ داخلی سوق داده بودند.
مشاور سابق امنیت ملی عراق، موفق الربیعی که بر اعدام صدام نظارت داشته به خبرنگار فرانسه گفته است: «من هیچ نشانه‌ای از وحشت در چهره صدام ندیدم. او هیچ کلمه‌ای که حاکی از ندامت و پشیمانی باشد، بیان نکرد و حتی خواستار بخشش خود نیز نشد.»
صدام حسین به اتهام قتل ۱۴۸ شهروند روستای دجیل در سال‌های دهه ۸۰ به اعدام محکوم شده بود. و این تمام پرونده خونین او نبود. سراسر تاریخ حکومت او با سرکوب و قتل و خشونت پیوند خورده بود و او مسئولیت چند جنگ خونین را نیز در کارنامه خود داشت.

Irak Jahrzehnt Flash-Galerie 2003 Saddam Hussein (AP)
بیشتر بخوانید: گزارش هیئت تحقیق بریتانیایی: جنگ عراق اجتناب‌پذیر بود
خاطرات بازجوی سازمان سیا
جان نیکسون، یکی از ماموران سازمان سیا بود. او نخستین کسی بود که از صدام حسین بازجویی کرد. صدام سال ۲۰۰۳ دستگیر شد و تا روز ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ در زندان بود و مورد بازجویی مداوم قرار داشت. حال نیکسون، ده سال پس از اعدام صدام حسین، خاطرات خود را از بازجویی صدام منتشر کرده است. کتابی که پرده از خطاهای سیاسی آمریکا در عراق بر می‌گیرد.
نیویورک تایمز گزارشی در ارتباط با انتشار این کتاب منتشر کرده است که بازتاب وسیع رسانه‌ای یافته است. گوشه‌هایی از این گزارش از جمله در مجله آلمانی "اشترن" و همچنین در سایت "راشا تودی" باز نشر شده است.
کتاب خاطرات بازجویی جان نیکسون از صدام حسین توسط مجله "تایم" و "دیلی میل" منتشر شده است. در این کتاب، نیکسون از اشتباهات فاحش سازمان‌های جاسوسی و امنیتی آمریکا در عراق می‌گوید و کشته‌شدن هزاران سرباز آمریکایی و صرف میلیاردها دلار پول را هزینه‌ خطاهای جورج بوش می‌داند.
صدام حسین و داعش
جان نیکسون مدعی است که اگر صدام حسین امروز زنده می‌بود، پدیده‌ای به نام داعش وجود نمی‌داشت. او می‌گوید، صدام با خطرات نیروهای افراطی مسلمان آشنا بود و هرگز اجازه نمی‌داد در عراق چنین نیرویی پا بگیرد. به باور او، قدرت گیری داعش در کشوری با یک حکومت سرکوبگر، همچون عراق ممکن نبوده است.

Saddam Hussein Porträt in Basra (AP)
بیشتر بخوانید: تونی بلر از اشتباهات جنگ عراق پوزش خواست
گزارشی که اخیرا توسط هیئت پارلمانی بریتانیا پیرامون سیاست این کشور در جنگ عراق منتشر شده، خبر از رشد بنیادگرایی در عراق پس از مداخله نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۳ می‌دهد. در این گزارش آمده است که ماموران امنیتی بریتانیا، سه سال پس از آغاز جنگ عراق، یعنی در سال ۲۰۰۶ در گزارش‌های خود نسبت به رشد رادیکالیسم در عراق ابراز نگرانی کرد‌ه‌اند. در واقعیت امر گروه‌های جهادگرا، نظیر گروه "دولت اسلامی" از طریق پیوستن همین نیروهای افراط‌گرا به بخش‌های از ارتش عراق پدید آمده‌اند.
خطاهای یک رئیس جمهور
جان نیکسون در کتاب خود از جمله به خطاهای جورج بوش در عراق پرداخته است. او مدعی شده که سازمان سیا و دیگر نهادهای امنیتی تنها آن دسته از اطلاعاتی را در اختیار جورج بوش قرار می‌دادند که خود او مایل به شنیدن آن‌ها بوده و از این طریق زمینه‌های خوشنودی او را فراهم می‌کردند.
این مامور سیا گفته است که برخلاف تصور عمومی، در زمان شروع جنگ عراق، صدام حسین کنترل تام و تمام بر کل حیات سیاسی عراق نداشته است. او می‌گوید بی اطلاعی صدام از تحولات سیاسی سال‌های گذشته عراق باعث تعجب و حیرت او شده است.
بیشتر بخوانید: رهبران "دولت اسلامی"؛ هم‌بندی‌های سابق زندان بوکا
جان نیکسون گفته، همه اطلاعات مربوط به بیماری صدام حسین و اینکه گویا او از کمر درد شدید رنج می‌برده و به علت بیماری از مصرف دخانیات و الکل چشم پوشی کرده، همه و همه غلط بوده‌اند. حتی همه آنچه که درباره برخورد خشن صدام با ناپدری‌اش، ابراهیم حسن، گفته شده صحت ندارد و بیشتر رونویسی از زندگی‌نامه استالین را می‌ماند.
هزینه جنگ عراق
جان نیکسون نظرش را درباره جنگ عراق و نتایج آن در کتاب خود جمع‌بندی کرده است. او تاکید می‌کند که صدام حسین یک دیکتاتور وحشتناک بوده و قصد او پاک و بی گناه نشان دادن این دیکتاتور نیست. اما در عین حال بر این باور است که هرگاه ما به کشته شدن هزاران سرباز آمریکایی و در عین حال به برآمد نیرویی همچون داعش در اثر این جنگ نگاه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سر و کار داشتن با صدام حسین خلع سلاح شده و سالخورده گزینه بهتری بوده 

*********************************************************


تونی بلر از اشتباهات جنگ عراق پوزش خواست

نخست‌وزیر اسبق بریتانیا اذعان کرده که تصمیم جنگ در عراق بر اساس اطلاعات نادرست سرویس‌های امنیتی گرفته شد. بلر در زمانی این موضوع را پذیرفته که افکار عمومی بریتانیا در انتظار انتشار نتایج تحقیق در باره جنگ عراق هستند.
تونی بلر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان" از بابت برخی اشتباهات در جنگ عراق عذرخواهی کرد. بلر که در زمان حمله نیروهای متحد به عراق نخست‌وزیر بریتانیا بود، ابراز تاسف کرده که جنگ عراق با توسل به اطلاعات سازمان‌های امنیتی توجیه شد.
بلر در این مصاحبه گفته است: «پوزش می‌خواهم چرا که اطلاعات مورد استناد ما نادرست بودند.» بلر برای اشتباهات پس از سقوط صدام و اقداماتی که انجام شدند نیز عذرخواهی کرده است.
نخست‌وزیر اسبق بریتانیا گفت این اتهام که جنگ عراق زمینه‌ساز رشد گروه "دولت اسلامی" شد، عاری از واقعیت نیست. او افزود: «نمی‌توان گفت آنها که در سال ۲۰۰۳ صدام را از قدرت ساقط کردند، هیچ مسئولیتی برای اوضاع جاری در سال ۲۰۱۵ ندارند.»
یک سخنگوی بلر یادآوری کرده که نخست‌وزیر اسبق، همواره خطای تصمیم‌گیری داده‌های نادرست سرویس‌های مخفی را پذیرفته است: «او همواره این را گفته و در عین حال تاکید کرده که سقوط صدام درست بود.»
گاردین به نقل از این سخنگو نوشت، بلر نگفته است که سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ عامل نضج داعش بوده بلکه «یادآوری کرده که داعش تا پایان سال ۲۰۰۸ و زمانی که القاعده ضربات سختی خورد، همچنان ناشناخته بود.»
بلر در مصاحبه با "سی‌ان‌‌ان" گفته است: «اوضاع در عراق در سال ۲۰۰۹ با ثبات بود... اما پس از آن به خاطر دو عامل، عراق به مسیر دیگری رفت: نخست استراتژی نادرست دولت عراق در مناقشات مذهبی و دوم رفتن نیروهای داعش به سوریه پس از بهار عربی و بازگشت دوباره به عراق بعد از رشد و نضج این نیروها.»
نیکلا استورژن، وزیر اول اسکاتلند به سخنان بلر واکنشی تند نشان داده و گفته‌های او را فرار به جلو در آستانه انتشار گزارش تحقیقات جنگ عراق دانسته است.
تاخیر در انتشار نتیجه این تحقیق، نگرانی‌ها از بابت دخالت افراد صاحب‌نفوذ در انعکاس حقایق جنگ عراق را افزایش داده است.
هنوز تاریخی برای انتشار نتایج تحقیقات جنگ عراق تعیین نشده است. روند این تحقیقات در زمان نخست‌وزیری گوردون براون شروع شد. سرپرستی هیات تحقیق را سرجان چیلکوت از مجلس عوام بر عهده دارد. براون شش سال پیش قول داده بود که انتشار این گزارش یک سال بیشتر طول نمی‌کشد.
فعالان ضد جنگ، تونی بلر و جرج بوش، رهبران وقت دولت‌های بریتانیا و آمریکا را مسئولان جنگ عراق و پیامدهای آن می‌شناسند.
***********************************************

 

هیچ نظری موجود نیست: