نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ بهمن ۱۰, سه‌شنبه

سر پل‌ ذهاب؛ روزگار «زنان»

بیش از دو ماه از فاجعه زلزله کرمانشاه می‌گذرد. این روزها برای مردم کرمانشاه لبریز از غم و رنج از دست دادن عزیزان و دارایی‌شان وامید و تلاش برای بازگشت مجدد به زندگی است. زلزله یا هر بلای طبیعی دیگر تأثیر متفاوتی بر زنان و مردان می گذارد. زنان به دلیل مسائل بیولوژیکی و تفاوت های روانی و اجتماعی و هنجارهای فرهنگی رایج، نسبت به مردان آسیب پذیرترند. احساس ناامنی، ترس، نداشتن سرپناه امن و تمیز، وضعیت ناسالم بهداشتی، تجربه زندگی در چادر، پرستاری و مراقبت از همسر و فرزندان و والدین مصدوم، از دست دادن دارایی یا پس انداز و بسیاری تجارب دیگر در بیشتر زنان زلزله زده‌ی کرمانشاه وجو دارد که اثرات ناشی از آن تا مدت ها در روحیه و رفتارشان باقی خواهد ماند. با این حال به دلیل خصلت از خودگذشتگی مادرانه، در این شرایط بحرانی نیز اولویت را به همسر و فرزندان خود می دهند.
 • روزگار زنان «سر‌‌ پل‌ ذهاب»
 • آرزو عزیزی، ۳۰ ساله و دارای ۲ فرزند دختر به نام های النا و آتنا که همسر او نیز بیکار است. خانه ۲ طبقه‌ی آنها پس از زلزله تخریب شده است. سرمای هوا و کمبود سرویس های بهداشتی، باعث شده است دستان آرزو قارچ بزند.
 • نگین حیاتی، ۳۰ ساله و دارای ۲فرزند به نام های امیرعلی و ستیلا است. به دلیل سرمای بسیار در چادرها و کمبود وسایل گرمایشی روبرو هستند.
 • نسرین امیدی، ۴۳ ساله و دارای ۴ فرزند به نام های، نگار، نگین، محمدحسین و آریا است. محمدحسین به طور مادرزادی معلولیت جسمی دارد و گاهی تشنج می کند. تاکنون دو عمل روی او انجام شده و به گفته ی دکترها با کاردرمانی و فیزیوتراپی بهبود پیدا خواهد کرد، اما همسر نسرین کارگر است و آنها از عهده ی مخارجش برنمی‌آیند. خانه آنها نیز در زلزله تخریب شده است.
 • فریبا بادانگیز، ۴۶ ساله و دارای ۳فرزند دختر است. همسر فریبا راننده است و از صبح زود تا دیر وقت کار می کند و او تنهایی اش را با خیاطی برای همسایه های جدیدش پر می کند.
 • شوکت مصطفی فر، ۷۵ ساله و دارای ۴فرزند است. پسر بزرگتر اول درحال تقسیم غذای نذری، تصادف می‌کند و جانش را از دست می‌دهد و در روز وقوع زلزله همزمان با مراسم چهلمش بوده است. پسر دوم شوکت در لحظه وقوع زلزله، در حال رانندگی در خیابان به دلیل از دست دادن تعادلش، او نیز تصادف می‌کند و فوت می‌کند. از دست دادن پسرانش و بیماری فشار خون و آرتروز گردن توانش را ربوده است و از روز زلزله تاکنون ۹ عمل جراحی انجام داده است.
 • شهناز آشفته، ۸۰ ساله می‌باشد. خانه او تخریب شده و اکنون به تنهایی در چادر زندگی می‌کند.
 • فروغ گل محمدی، ۳۸ ساله و دارای ۱پسر به نام امیرعلی است؛ و همچنین سکینه، خواهر فروغ، ۳۵ساله و دارای یک دختر به نام سارا است. نیجه‌هایی که در آن زندگی می‌کنند را خودشان به همراه همسرانشان با نی و پلاستیک ساخته‌اند.
 • صبریه سرمیلی، ۵۸ ساله و دارای ۷ فرزند است. او روزها با دف زدن برای نوه‌هایش، به آن‌ها روحیه می‌دهد. همسر صبریه جانباز ۲۵ درصد است. آنها به همراه هم محوطه ورودی به چادر را به عنوان آشپزخانه و با استفاده از نی ساخته‌اند.
 • رعنا بابایی، ۷۰ ساله و دارای ۳ فرزند است. همسر رعنا، خدانظر یغمایی در سال ۱۳۵۹ و فرزند همسرش، جوهر عزیزی در سال ۱۳۶۲، برای دفاع از وطن در جبهه شهید شده اند. او اکنون به تنهایی در داخل چادر زندگی می‌کند.
 • سیمین مرادیان، ۳۵ ساله دارای ۲فرزند دختر است. خانه آنها تخریب شده است. همسر سیمین کارگر و از صبح زود تا پاسی از شب مشغول کار است.
 • روزگار زنان «سر‌‌ پل‌ ذهاب»
 • کتایون آقایی، ۲۴ ساله دارای ۲فرزند است. قبل از زلزله در آرایشگاه بزرگی در مرکز شهر مشغول به کار بوده و اکنون تمامی خدمات را در داخل کانکس و نصف قیمت ارائه می‌دهد. همسر کتایون موبایل فروشی داشته و به دلیل تخریب مغازه تمام سرمایه آن‌ها از دست رفته است.
 • فاطمه سرمیلی، ۳۲ ساله دارای ۲ فرزند پسر به نام‌های زانا و پارسا است. همسر فاطمه در رستوران کار می‌کند. آن‌ها به غیر از وسایل موجود در چادر، تمام دارایی خود را در زلزله از دست داده اند.
 • خاسان شریفی، ۴۹ ساله دارای ۴ فرزند است. همسرش نظامی بوده و پس از بازنشستگی تمام سرمایه خود را برای خرید زمینی در محله ی فولادی می‌گذارد. بعد از آن با کلی قرض و وام ۲طبقه برای خودشان و پسرشان که به تازگی ازدواج کرده است خانه می سازند. بعد از زلزله و تخریب خانه، تمامی حقوق آن‌ها برای پرداخت قسط وام‌هایی که گرفته بودند می رود، اما دیگر خانه ای در کار نیست. او اکنون از رماتیسم، آرتروز و فشار بالا رنج می برد.

هیچ نظری موجود نیست: