نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ آذر ۱۱, شنبه

تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاه نفت اهواز در مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران تجمع کردند. آنها می‌گویند که "با تمامی مسئولان استانی و کشوری" مذاکره کرده‌ اما به نتیجه نرسیده‌اند.
تجمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اهواز در تهران
تجمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اهواز در تهران
شنبه (۱۱ آذر / ۲ نوامبر) شماری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اهواز پس از سه هفته تحصن در اعتراض به شرایط استخدام وزارت نفت و "حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف" این دانشگاه در مقابل ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری گرد‌آمدند.
 ندا نبوی، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعت نفت و نماینده دانشجویان معترض نوشت: «تا قبل از خرداد ماه سال ۹۴ "گروه الف" دانشگاه صنعت نفت بدون آزمون و بر اساس قانون و تعهدی که از دانشجویان دریافت می‌شد، در وزارت نفت استخدام می‌شدند، اما این قانون از همان سال لغو و استخدام این دانشجویان  ممنوع اعلام شد.»
نبوی گفته است که پیش از تجمع در میدان پاستور، «با تمامی مسئولان استانی و کشوری مذاکره زیادی انجام دادیم، اما متاسفانه خواسته‌ به حق ما هنوز اجابت نشده است.»
این نخستین بار نیست که به شرایط استخدامی وزارت نفت اعتراض می‌شود.
-
دانشجویان و فارغ‌التحصلان معترض در دی ماه ۹۴ و  اردیبهشت و مرداد ۹۵ هم در مقابل وزارت نفت و مجلس تحصن کرده بودند، اما اعتراض‌شان به جایی نرسید.
وزارت نفت با انتشار ابلاغیه‌ای در خرداد ۹۴ هرگونه استخدام و جذب نیروی انسانی در تمامی دستگاه‌های تابعه وزارت نفت را ممنوع کرد و این ممنوعیت را به دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت نیز بسط داد.
تا آن تاریخ در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به دانشجویان صنعت نفت وعده امیتازات گوناگونی از جمله استخدام پس از پایان تحصیلات داده شده بود.
عباس هلالی‌زاده، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعت نفت در توجیه این اقدام گفته بود: «وزارتخانه عنوان کرده است که ما نمی‌دانیم چهار سال آینده و در زمان فالرغ‌التحصیلی این دانشجویان به چه تعداد نیرو در بخش‌های مختلف نیاز داریم، بنابراین از اکنون تعهدی برای وزارت و امیدی برای عده‌ای از دانشجویان ایجاد نشود.»
وزارت نفت: ما نمی‌دانیم چهار سال آینده به چه تعداد نیرو در بخش‌های مختلف نیاز داریم
وزارت نفت: ما نمی‌دانیم چهار سال آینده به چه تعداد نیرو در بخش‌های مختلف نیاز داریم
شکایت‌های انفرادی
ندا نبوی، نماینده دانشجویان معترض در میدان پاستور، به خبرنگار ایسنا گفته است: «برخی از دانشجویان به صورت انفرادی به دیوان عدالت شکایت کردند که در نهایت رای دیوان به نفع معترضان صادر شد و وزارت نفت ملزم به استخدام فارغ‌التحصیلان گروه الف این دانشگاه شد، اما این وزارتخانه به رای دیوان اعتراض کرد و اکنون بیش از یک سال است که منتظر نظر دیوان هستیم.»

به گفته نبوی، دانشجویان دانشکده‌های مختلف این دانشگاه بیش از سه هفته است که در تحصن هستند و مسئولان دانشگاه «دانشجویان را با ترس و ارعاب کمیته انضباطی وادار به برگرداندن بر سر کلاس‌های درس می‌کنند.»
او تاکید کرده است که دانشجویان معترض دانشگاه نفت تا اجابت نشدن خواسته قانونی‌شان در سر کلاس‌ها حاضر نخواهند نشد.
"مشکلات روحی، معیشتی و اجتماعی"
ایسنا به نقل از نبوی نوشته است: «در پاسخ به سوال نمایندگان برای جذب نیرو از دانشجویان گروه الف دانشگاه نفت گفته‌اند ما به نیرو نیاز نداریم، در حالی که بر اساس 
در بیانیه‌ای که دانشجویان معترض در مقابل نهاد ریاست جمهوری منتشر کردند آمده است: «با توجه به ماهیت تخصصی رشته‌های دانشگاه صنعت نفت و محدود بودن آنها به صنایع نفت و گاز و متعهد به خدمت بودن دانش‌آموختگان در مجموعه وزارت نفت و شرکت‌های تابعه، آینده و زندگی دانش آموختگان و دانشجویان در هاله ای از ابهام قرار گرفته و باعث عدم اشتغال و به دنبال آن ایجاد مشکلات روحی، معیشتی و اجتماعی زیادی در این دانش آموختگان شایسته شده است.»

هیچ نظری موجود نیست: