نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ تیر ۳, شنبه

ترکیه تئوری تکامل داروین را از دروس دبیرستانی حذف می‌کند

دولت ترکیه در صدد است برنامه‌های آموزشی دبیرستان‌های این کشور را هماهنگ با دیدگاه تازه حکومت اردوغان تغییر دهد. در این راستا تدریس تئوری تکامل و اهمیت نقش اروپا در سیاست جهانی در کلاس‌های درس حذف یا محدود می‌شود.
Türkei Präsident Erdogan Rede Parteitag AKP (Getty Images/AFP/A. Altan)
یک مقام ارشد وزارت آموزش وپرورش ترکیه اعلام کرد که نظریه‌ی تکامل داروین از برنامه‌ی دروس دبیرستانی این کشور حذف خواهد شد. آلپاسلان دورموس، در یک فیلم ویدیویی که در پایگاه اینترنتی وزارت‌خانه‌ی مزبور منتشر شده، دلیل این امر را "پیچیدگی" تئوری تکامل اعلام کرد و گفت که این نظریه "از حد درک دانش‌آموزان فراتر می‌رود".
دورموس ضمن تاکید بر این که "فصل تکامل" از کتاب‌های درس "زیست‌شناسی" کلاس نهم حذف خواهد شد، گفت که بخش‌های مربوط به "جدایی دین از سیاست" در دروس تعلیمات اجتماعی نیز "اصلاح، کوتاه و خلاصه می‌شود." 
از آن گذشته قرار است، تاریخ اروپا و نقش و اهمیت سیاسی آن در کتاب‌های تاریخ دبیرستان‌ها تعدیل شود و به جای تدریس نظریه‌‌های دانشمندان غربی مانند "ئتوری نسبیت" اینشتاین، آموزش نظریه‌های بزرگان خاورزمین مانند ابوعلی سینا به عنوان "متفکر برجسته‌ی دوران طلایی اسلام" گنجانده شود.
گفته می‌شود که طرح تغییرات در برنامه‌های درسی، پس از پایان ماه رمضان در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.
کارشناسان سیاسی معتقدند که اقدامات دولت ترکیه در چارچوب اصلاحات سیاسی ـ اجتماعی رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور صورت می‌گیرد که می‌کوشد "حکومتی اسلامی" در ترکیه برپا سازد. اردوغان این اتهامات را به شدت رد می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: