نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۵ آذر ۲۶, جمعه

یکی از طرفداران سرسخت شهرک سازی به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل معرفی شد


 


دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، دیوید فریدمن را به عنوان سفیر این کشور در اسرائیل انتخاب کرده است.

به گزارش بی بی سی، این وکیل ۵۷ ساله در جریان مبارزات انتخاباتی به آقای ترامپ در مورد مسائل آمریکا- اسرائیل مشاوره می‌داد.

در بیانیه‌ای که از سوی تیم آقای ترامپ منتشر شده، آمده است: "روابط محکم آقای فریدمن در اسرائیل اساس ماموریت دیپلماتیک او را شکل خواهد داد."

آقای فریدمن هم گفته است که چشم به راه کارکردن از "سفارت آمریکا در اورشلیم، پایتخت ابدی اسرائیل است".اظهاراتی که باعث خشم فلسطینیان خواهد شد.

وضعیت بیت المقدس یکی از مسائل مناقشه برانگیز بین اسرائیل و فلسطینیان است.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در جریان جنگی شش روزه بیت المقدس شرقی را به اشغال خود در آورد و تمام این شهر را "پایتخت یکپارچه و ابدی اسرائیل" خوانده است. این در حالی است که فلسطینیان خواستار آن هستند که بیت المقدس شرقی پایتخت دولت آینده فلسطین باشد.

سازمان ملل بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخته است و سفارت آمریکا همچنان در تل آویو، پایتخت قبلی اسرائیل قرار دارد.

اما آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داد که سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل خواهد کرد.

آقای فریدمن آشکارا حمایت خود را از شهرک سازی در کرانه باختری نشان داده است.

در حدود ۵۷۰ هزار اسرائیلی در بیش از ۱۳۰ شهرکی که از سال ۱۹۶۷ در این مناطق ساخته شده، زندگی می‌کنند.

طبق موازین حقوق بین الملل، ساخت و ساز در مناطق اشغالی کرانه باختری غیرقانونی بشمارمی‌رود، هر چند که اسرائیل این موضوع را به چالش کشیده است.

آقای فریدمن که به زبان عبری تسلط کامل دارد، مالک خانه‌ای در بیت المقدس است.

او از راه حل ایجاد دو کشورمستقل برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینیان انتقاد کرده و آن را "خیالی باطل" دانسته است.

آقای فریدمن رهبری فلسطینیان را به فساد متهم کرده و معتقد است که برای فلسطینیان مهم نیست که رهبری آنها به دست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی باشد یا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل .

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از انتخاب آقای ترامپ استقبال کرده است.

روابط اسرائیل در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما دچار فراز و نشیب هایی بوده است

هیچ نظری موجود نیست: