نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ آذر ۱۹, یکشنبه

تظاهرات ده‌ هزار نفری در تل‌آویو علیه نتانیاهو

برای چندمین هفته پیاپی دهها هزار نفر در تل‌آویو و نیز شهرهای دیگر اسرائیل به خیابان‌ها آمدند. معترضان علیه فساد مالی نتانیاهو اعتراض کرده و خواهان کناره‌گیری او از قدرت هستند.
مارش شرم نامی که برپاکنندگان بر تظاهرات علیه نتانیاهو گذاشته‌اند
"مارش شرم" نامی که برپاکنندگان بر تظاهرات علیه نتانیاهو گذاشته‌اند
این روزها خیابان‌های اسرائيل و مناطق فلسطینی‌نشین صحنه اعتراض و تظاهرات است؛ فلسطینی‌ها به تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) انتقاد می‌کنند و اسرائیلی‌ها علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیرشان به اتهام رشوه و فساد مالی.
روز شنبه ۹ دسامبر (۱۸ آذر) برای چندمین روز پیاپی، خیابان‌های تل‌آویو صحنه اعتراض هزاران اسرائيلی بود. رسانه‌های محلی تعداد تظاهرکنندگان را بیش از ۱۰ هزار نفر اعلام کردند. معترضان خواستار استعفای بنیامین نتانیاهو هستند.
در شهرهای دیگر اسرائیل نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد. این رشته اعتراضات در هفته‌های اخیر هر هفته برگزار شده است. تعداد شرکت‌کنندگان در این تظاهرات دائما در حال افزایش است. همچنین هرروز جنبه‌های بیشتری از اتهام فساد علیه نتانیاهو و هم‌حزبی‌هایش آشکار می‌شود.
هم‌زمان با بالاگرفتن این اتهامات، حزب حاکم اسرائیل، قانونی را برای مصونیت قضایی نخست‌وزیر ارائه داده است؛ احتمالا حربه‌ای برای جلوگیری از تعقیب قضایی نتانیاهو. همین مسئله هفته گذشته دهها هزار نفر را در اعتراض به خیابان‌ها کشانید. در مقابل این اعتراضات، دولت نتانیاهو عقب‌نشینی کرده و موقتا این قانون را از دستور کار خارج کرد.
برپاکنندگان این اعتراضات امیدوار هستند با این حرکت‌ها بتوانند مقامات حکومت را وادار کنند تا اتهامات وارده به نتانیاهو را پیگیری کرده و در نهایت او را وادار به کناره‌گیری از قدرت کنند.
بنیامین نتانیاهو در دو مورد متهم به فساد مالی شده و بارها توسط پلیس بازجویی شده است. یکی از این موارد مربوط به هدایای گرانقیمتی از قبیل سیگار برگ و شامپاین است که نتانیاهو و همسرش سارا سال‌های متمادی از یک تاجر و تهیه‌کننده هالیوود به نام "آرنون میلشان" دریافت کرده‌اند.
مورد دیگر این اتهامات مربوط به یک قرار غیرقانونی با ناشر روزنامه "یدیوت آخرونوت" است. نتانیاهو تمامی این اتهامات را رد کرده و آنها را "توهمات" رسانه‌هایی می‌داند که با او دشمنی داشته و مخالف او هستند.

هیچ نظری موجود نیست: