نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ تیر ۲۲, پنجشنبه

لیو شیائوبو، فعال زندانی حقوق بشر چین که مبتلا به بیماری سرطان بود درگذشت.

لیو شیائوبو، فعال زندانی حقوق بشر چین که مبتلا به بیماری سرطان بود درگذشت. اتحادیه اروپا پیش از این بارها از چین خواسته بود که اجازه دهد این مدافع حقوق بشر برای مداوا به خارج برود. شیابائو در بیمارستانی در چین بستری بود.
Liu Xiaobo (picture-alliance/AP Video)
لیو شیائوبو، برنده جایزه نوبل صلح که از مدت‌ها پیش از بیماری سرطان پیشرفته کبد رنج می‌برد بعداز ظهر روز پنج‌شنبه (۱۳ ژوئیه/ ۲۲ تیر) در سن ۶۱ سالگی در بیمارستانی در چین درگذشت. 
دولت چین با وجود درخواست‌های مکرر سیاستمداران جهان مانع از خروج این مدافع حقوق بشر از این کشور شده بود.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز اول ژوئیه سال جاری در پیامی در بروکسل اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا از چین انتظار دارد هر چه زودتر به دلایل انسان‌دوستانه اجازه دهد لیو شیائوبو، فعال حقوق بشر چین برای مداوا به هر کشوری که خود می‌خواهد، مسافرت کند. پزشکان بیماری او را درمان‌ناپذیر ارزیابی کرده بودند.
بیشتر بخوانید: دیدار متخصص آلمانی سرطان با برنده صلح نوبل چین
لیو شیائوبو در بیمارستان نیز تحت نظر مقامات امنیتی چین قرار داشت. شیابائو از مدت‌ها پیش تقاضای خروج خود و همسرش لیو ژیائو را با مقامات چین در میان گذاشته بود ولی آن‌ها گفته بودند که او باید دوران محکومیت خود را تا پایان در زندان طی کند. اتحادیه اروپا از این درخواست حمایت کرده بود. لیو ژیائو، همسر شیائوبو از آغاز زندان او عملا در پکن در حصر خانگی به سر می‌برد.
بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا خواستار خروج برنده جایزه نوبل صلح از چین شد
لیو در سال ۲۰۰۹ به اتهام "توطئه برای براندازی رژیم" به ۱۱ سال زندان محکوم شد. یک سال بعد جایزه جهانی نوبل صلح به او تعلق گرفت. به هنگام اعطای این جایزه، صندلی او در اسلو خالی بود.
شیائوبو که استاد رشته ادبیات بود‌ از زمان جنبش دموکراسی‌خواهی در سال ۱۹۸۹ در پکن و سرکوب خونین آن به دست حاکمان چین، بارها در حبس به سر برده بود. لیو بعدها به ریاست افتخاری "انجمن جهانی قلم" (پن) چین انتخاب شد.

هیچ نظری موجود نیست: