نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ تیر ۲۲, پنجشنبه

دیدار متخصص آلمانی سرطان با برنده صلح نوبل چین

دیدار متخصص آلمانی سرطان با برنده صلح نوبل چین

اوضاع جسمانی لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل چین وخیم گزارش شده است. حال یک پزشک آلمانی موفق شده است با او در بیمارستان ملاقات کند. پیش از این نیز، اتحادیه اروپا خواستار انتقال شیائوبو به خارج از چین شده بود.
Liu Xiaobo (picture-alliance/AP)
روزنامه هنگ‌کنگی "ساوت چاینا مورنینگ پست" خبر از دیدار یک پزشک آلمانی آنکولوژیست (متخصص سرطان) با شیائوبو داده است. در گزارش این روزنامه آمده است که این پزشک موفق شده است با شیائوبو در بیمارستانی در شهر شن‌یانگ واقع در شمال شرقی چین ملاقات کند. اطلاعات بیشتری در این باره منتشر نشده است.
چین از یک پزشک آلمانی و همچنین از یک پزشک آمریکایی خواسته بود برای بررسی وضعیت سلامتی شیائوبو به آن کشور سفر کنند.
لیو شیائوبو که ۶۱ سال سن دارد، از سرطان کبد رنج می‌برد. دولت چین به دلایل پزشکی با مرخصی او از زندان و انتقالش به بیمارستان موافقت کرده بود. این در حالی است که شیائوبو حتی در بیمارستان نیز تحت کنترل و نظارت شدید پلیس و مقامات امنیتی قرار دارد.
Nobelpreisträger Liu Xiaobo (picture alliance/dpa)
لیو شیائوبو، برنده جایز صلح نوبل
۱۱ سال زندان
لیو شیائوبو در سال ۲۰۰۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. یک سال پس از آن، شیائوبو به خاطر تلاش‌هایش در زمینه حقوق بشر و دموکراسی در چین موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.
شیائوبو از دولت چین خواسته بود به او و همسرش به دلایل پزشکی اجازه خروج از کشور داده شود. همسر شیائوبو نیز در پکن در حصر خانگی به سر می‌برد.

اتحادیه اروپا نیز از خواست شیائوبو مبنی بر خروج از چین حمایت کرده است. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دولت چین خواسته است با خواست این کنشگر مدنی موافقت کند. مسئولان دولتی چین اما با درخواست خروج شیائوبو از این کشور مخالفت کرده‌اند.
بیماری سرطان کبد لیو شیائوبو در مراحل پیشرفته است و پزشکان چینی قادر به درمان او نیستند.

هیچ نظری موجود نیست: