نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ خرداد ۲۶, جمعه

'طرح جامع حمایت از کودکان' برای مبارزه با کودک‌آزاری در افغانستان

  • 23 فوریه 2017 - 05 اسفند 1395
بچه‌بازیحق نشر عکس.
Image captionدر سال‌های اخیر آگاهی و صحبت در مورد پدیده بچه‌بازی در افغانستان نسبتا بیشتر شده است.
حکومت افغانستان، برای نخستین بار پیش‌نویس قانونی را برای مبارزه با پدیده 'بچه‌بازی' و آزار جنسی کودکان تدوین کرده است. قبلا در قوانین افغانستان تعریف مشخصی از بچه‌بازی و هم  برای عاملان آن مجازاتی وجود نداشت.
مقام‌های وزارت عدلیه/دادگستری می‌گویند این طرح زیر عنوان "طرح جامع حمایت از کودکان" تدوین شده است.
در طرح قانون حمایت از کودکان، برای نخستین بار برای عاملان بچه بازی مجازات در نظر گرفته شده‌است.
امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیه در صحبت با بشیر پیمان، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که در این طرح،بچه‌بازی جرم پنداشته شده است و جزای آن را قانون جزای افغانستان مشخص می‌کند.
او همچنین تاکید کرد که در بهتر سازی این طرح با علمای دینی و حقوق‌دانان مشورت خواهد شد.
این طرح از سوی شورای وزیران تایید شده است و باید برای تصویب به مجلس نمایندگان برود؛ بعد از توشیح آن از سوی رئیس جمهوری اجرایی خواهد شد.
_______________________________________________________________________________________
تعریف کمیسیون حقوق بشر از پدیده بچه‌بازی:
در برخی از مناطق کشور، تعدادی از زورمندان یک ‌یا چند کودک پسر را که عموما بین ۱۰ تا ۱۸ سال‌سن دار ند،  به‌ منظور بچه‌بازی که عموما با بهره‌کشی جنسی و سایر آزارهای جنسی همراه است، نگهداری می‌کنند.
این کودکان که اغلب‌ از خانواده‌های فقیر‌اند، توسط برخی از اشخاص پولدار به عنوان محافظ شخصی، شاگرد، کارگر خانه، دکان، نانوایی، تعمیرگاه، مستخدم هتل و رستوران ‌یا سایر وظایف در بدل پرداخت پول ‌یا استفاده از زور، تهدید، حیله و نیرنگ ‌یا تطمیع، نگهداری شده و اغلب‌ مورد سو استفاده‌های جنسی نیز قرار می‌گیرند.
در بعضی مناطق، از این کودکان در حالی که لباس زنانه به تن دارند، در مهمانی‌ها و محافل عروسی به عنوان رقاص استفاده می‌شو‌د. پس از ختم این محافل، به خانه‌های شخصی ‌یا هتل‌ها برده شده و مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند و حتی گاهی اتفاق می‌افتد که آن‌ها را مورد تجاوز گروهی نیز قرار می‌دهند. آن‌ها مانند برده‌های جنسی، به‌طور مستمر مورد بهره‌کشی جنسی و سایر انواع آزارهای جنسی قرار می‌گیرند.

هیچ نظری موجود نیست: