نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۶ فروردین ۲۴, پنجشنبه


ابراهیم رئیسی، کسی که می‌گوید “برای نجات کشور” به مبارزات انتخاباتی می‌پیوندد، پیشاپیش بحث‌های زیادی را در جهان مجازی برانگیخته است.
بخش بزرگی از بحث‌های مجازی که به خصوص در شبکه‌ی اجتماعی توییتر در جریان است به پیشینیه‌ی او برمی‌گردد. اگرچه او خود بر سابقه‌ی “بیش از دو دهه تجربه مدیریتی در سطح کلان” تاکید دارد، کاربران با استفاده از هشتگ ” #تابستان۶۷کجابودی” از او می‌خواهند که درباره نقش خود در کشتار گسترده و سرکوب مخالفان در نخستین سال‌های استقرار جمهوری اسلامی توضیح دهد.
اشاره کاربران به دوره مسئولیت رئیسی در قوه قضاییه در سال ۱۳۶۷ است. او در کنار حسینعلی نیری، مصطفی پورمحمدی و مرتضی اشراقی، در هیاتی که به “هیات مرگ” شهرت پیدا کرده است، در تابستان ۱۳۶۷ نزدیک به ۵ هزار زندانی سیاسی را در کم‌تر از دو ماه به مرگ محکوم کرد. اغلب قربانیان جوانان کم‌تجربهای بودند که از نظر قوانین جمهوری اسلامی نیز جرم‌های سبکی داشتند. بیشتر آنها در محاکم جمهوری اسلامی محاکمه شده و دوران محکومیت زندان خود را می‌گذراندند.
یکی از کاربران توییتر می‌نویسد: «در قسمت زندگی‌نامه‌ی سایت آقای رییسی همه‌چی پیش می‌ره تا سال ۶۷. بعد یک پرش تا بهمن ۶۷. کاش این ماه‌ها رو پر کنند. برای آشنا شدن با ایشان.» و کسی دیگر می‌نویسد: «کاری ندارم که نامزد درست حسابی اصلن نیس، ولی رای دادن به رئیسی یعنی فردا خودت هم به خاطر اعتقاداتت اعدام کردن، نباید دهن باز کنی!» و کسی دیگر نیز با طنزی تلخ می‌نویسد: «وزیر ورزش کابینه رئیسی قول داده اگه رای بیارن فدراسیون “اعدام با جوخه” رو افتتاح کنه.»
استفاده از هشتگ ” #تابستان۶۷کجابودی” البته به کاربرانی که اوضاع روزهای منتهی به انتخابات آینده ریاست‌جمهوری را رصد می‌کنند، محدود نمی‌شود. بلکه استفاده از آن در میان کسانی که در پی تحریم انتخابات هستند نیز رونق دارد. به نظر می‌رسد نقش رئیسی در کشتار ۶۷ برای تحریمی‌های انتخابات و آن‌هایی که خود را به انتخاب بد، از میان بد و بدتر، مجبور می‌بینند، به یک اندازه پررنگ و مطرح است.
یک تست چهارجوابی موذیانه
بحث درباره وقایع تابستان ۶۷ این روزها ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. خبرگزاری فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی، صبح سه‌شنبه (۲۲ فروردین) در کانال تلگرام خود و به قصد حمله به اصلاح‌طلبان این پرسش را مطرح کرد: دادستان کل کشور در سال ۶۷ چه کسی بوده است؟ و پاسخ‌های چند گزینه‌ای به ترتیب به این شکل بود: آیت‌الله یزدی، آیت‌الله شاهرودی، حجت‌الاسلام رئیسی، حجت‌الاسلام موسوی خوئینی‌ها. و خبرگزاری فارس در پاسخ نوشت: “بله گزینه آخر صحیح می‌باشد.”
این مطلب خبرگزاری فارس که در توییت‌های شمار زیادی از طرفداران رئیسی نیز دیده می‌شود اگرچه در ظاهر قصد دارد توپ کشتارهای پس از انقلاب را به زمین اصلاح‌طلبان بیاندازد اما در نهایت بیش از پیش کشتارهای سال ۱۳۶۷ را در اذهان زنده می‌کند، بحث حساسی که مقامات ایران از ورود به آن پرهیز می‌کنند.
یکی از کاربران توییتر می‌نویسد: «شما درمورد اعدام‌های ۶۷ علیه رئیسی و تیمش افشاگری کنید. فارس نیوز هم بکنه. باشد تا پرده‌ها بیافتد. ما از خدامونه.»
رهبر جمهوری اسلامی ابراهیم رئیسی را به مقام متولی آستان قدس رضوی منصوب کرده است
اما پرسش از پیشینه‌ی ابراهیم رئیسی که برخی او را از گزینه‌های رهبری آینده می‌دانند، به نقش او در کشتار ۶۷ محدود نمی‌شود. عملکرد او به خصوص در قوه قضاییه یکی از موارد دیگری است که کاربران بر آن انگشت گذاشته‌اند.
یکی از کاربران می‌نویسد: «ﻗﻮﻩ ﻗﻀﺎﺋﯿﻪ ۲۸۵ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ تومان ﺩﺭ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﭘﺎﺩﺍش نجومی ﺗﺨﻠﻒ ﮐﺮﺩﻩ (۱۰ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺗﺨﻠﻒ ﺣﻘﻮﻕﻫﺎﯼ ﻧﺠﻮﻣﯽ)، ﺍﻭﻧﻮﻗﺖ ﺭﺋﯿﺴﯽ (ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﻭﻝ ﻗﻮﻩ) ﮊﺳﺖ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﻓﺴﺎﺩ می‌گیره!»
ابراهیم رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ به مدت ده سال معاون اول قوه قضاییه بوده است.

هیچ نظری موجود نیست: