نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۵ مهر ۱۰, شنبه

غلامحسین اژه‌ای: سیاست ما در مورد اعدام تغییری نکرده است

غلامحسین اژه‌ای: سیاست ما در مورد اعدام تغییری نکرده است

دويچه وله: پس از رئیس قوه قضاییه، معاون اول او هم اعلام کرد که روش قوه قضاییه در مسائل مختلف به ویژه اعدام قاچاقچیان مواد مخدر عوض نشده‌ است. اژه‌ای نسبت به یارگیری دشمن از بین "آقازاده‌ها" و بحث تمام شدن انقلاب نیز هشدار داد.
غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضاییه می‌گوید سیاست قضایی نسبت به مسائل مختلف مخصوصا اعدام تغییر نکرده و نباید قاچاقچی مواد مخدر پس از چند سال از صدور حکم، معلق بماند.
سخنان اژه‌ای جمعه نهم مهر و در همایش دادستان‌های عمومی و انقلاب و نظامی در مشهد بیان شده‌اندز یک روز پیش‌تر، رئیس قوه قضاییه در مراسم گشایش همین همایش، این را که سیاست جدید قوه قضاییه حذف اعدام است، تکذیب کرد و گفت: «ما هیچ زمانی چنین گرایشی نداشتیم.»

gooya0329.JPG
لاریجانی از جمله گفت اگر سخت‌گیری‌های قوه قضاییه نبود، وضع بدتر می‌شد و در عطاری‌ها هم می‌شد مواد مخدر پیدا کرد.
او از دادستان‌ها خواست پس از صدور حکم اعدام در اجرای آن تعلل نکنند: «اجازه نداریم سه سال اجرای حکم را به تعویق بیندازیم تا مجرم در زندان نمازخوان شود و به علت نماز خواندن او اعدام را منتفی کنیم.»

موضع‌گیری لاریجانی و معاون اولش واکنشی است به بحث‌هایی که لزوم تغییر در قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را یادآوری می‌کنند؛ با این استدلال که این رویکرد تاثیر بازدارنده‌ای نداشته، بلکه چهره جمهوری اسلامی را نیز مخدوش می‌کند.
نهادهای بین‌المللی بارها از ایران خواسته‌اند این مجازات را لغو کند. طرحی نیز از سوی ۷۰ نماینده مجلس تدوین شده که خواهان جایگزینی مجازات حبس ابد به جای اعدام مجرمان مواد مخدر است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه ایران در ششم شهریور گفته بود مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است. به گفته او افرادی که اعدام می‌شوند در واقع قاچاقچیان اصلی نیستند.
«یارگیری دشمن از آقازاده‌ها»
محسنی اژه‌ای در سخنان خود به موضوع نفوذ "دشمن" در مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز پرداخت و گفت: «زمینه‌سازی و نفوذ دشمن برخی خانواده‌های انقلابی و حتی آقازاده‌ها را نیز درگیر کرده که نمونه آن را در سال ۸۸ با رمز تقلب شاهد بودیم.»
اژه‌ای افزوده که "دشمنان" سال‌های متمادی است در مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کار می‌کنند و تا حد توان در برنامه‌های کشور نفوذ کرده‌اند: «به طور مثال اگر برنامه کشور را در چند سال گذشته بدون توجه به امضاهای آن ملاحظه می‌کردیم گمان می‌رفت این مطالب را یک نیروی ضد انقلاب نوشته است.»
معاون اول قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شده که جمله "انقلاب تمام شده است"، از خواست‌های دشمن است: «دشمنان یک انقلاب در مراحلی بسیار آرام و بی صدا و با چراغ خاموش وارد می‌شوند تا برای ما تصمیم سازی کنند در حالی که وانمود می‌کنند دشمن شناخته شده ما نیستند.»
اژه‌ای به جناح اصولگرایان تندرو تعلق دارد و به نظر می‌رسد اشارات او متوجه سیاست‌های دولت روحانی و یا موضع‌گیری‌های هاشمی رفسنجانی باشد که روی تنش‌زدایی و تعامل با جامعه جهانی تاکید می‌کنند.

هیچ نظری موجود نیست: