نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۷ مرداد ۷, یکشنبه

Le journal du 29/07/2018 21h00

عنوان "دلار پنج رقمی شد" را رسانه‌های داخل کشور به کار بردند. عنوانی برای بیان افزایش لحظه‌ به لحظه و لگام‌گسیخته بهای دلار در بازار ارز ایران.

ادامه سقوط پول ملی: دلار بالای ۱۱ هزار تومان، سکه طلا بالای ۴ میلیون تومان

عنوان "دلار پنج رقمی شد" را رسانه‌های داخل کشور به کار بردند. عنوانی برای بیان افزایش لحظه‌ به لحظه و لگام‌گسیخته بهای دلار در بازار ارز ایران. افزایش نرخ رسمی دلار نیز نتوانست از التهاب بازار ارز بکاهد.

default
خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" روز یکشنبه ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه) عنوان "دلار ۵ رقمی شد" را برای گزارش خود برگزید. پدیده‌ای که از عدم توانایی بانک مرکزی و مسئولان و مشاوران دولت روحانی برای کنترل بهای ارز در بازار ایران حکایت دارد.
ایسنا با اشاره به اینکه روز یکشنبه بازارهای جهانی مالی تعطیل است، می‌پرسد که چرا و به چه علت بهای دلار در بازار داخلی ارز هر روز افزایش می‌یابد؟
بهای دلار ظرف یک سال، سه برابر شده است. در شهریور سال ۹۶ هر دلار حدود ۳۸۰۰ تومان معامله می‌شد. یک سال پس از آن، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان گذشت.
پیش از این نیز، در سایه تلاطم‌های حاکم بر بازار ارز، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرده بود. اما در آن هنگام خرید و فروش دلار به بهای بیش از ۱۰ هزار تومان، پدیده‌ای تصادفی بود.
کمبود ارز حاکم بود و کسانی که به ارز نیاز داشتند، حاضر بودند برای خرید آن چنین رقمی را نیز بپذیرند. اما اکنون، بهای دلار برای نخستین بار در بازار آزاد ۵ رقمی می‌شود.
برای مقایسه افزایش بهای دلار در یک سال گذشته، شاید تصادفی نیست که خبرنگار ایسنا شهریور ۹۶ را مبنای سنجش قرار داده است.
در شهریور سال ۹۶، بانک مرکزی به خواست و دستور دولت نرخ سود بانکی را کاهش داد و از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد رساند. همین موضوع منجر به خروج بی سابقه سپرده‌ها از بانک‌ها و روانه شدن پول مردم به سوی بازار طلا و ارز گشت.
سیاست پولی ناکارآمد
دولت روحانی پس از آنکه بهای دلار از مرز ۶۰۰۰ تومان گذشت، اقدام به دخالت در بازار ارز نمود و نرخی یکسان برای دلار تعیین کرد. معاون روحانی، اسحاق جهانگیری حتی تهدید کرده بود که هر کسی که دلار را به بهای بیش از ۴۲۰۰ تومان به فروش برساند، مرتکب جرم شده است.
ایسنا در ادامه گزارش خود یادآور می‌شود که کارشناسان از همان ابتدای امر سیاست ارزی دولت را، سیاستی شکست خورده و بی نتیجه ارزیابی کرده بودند.
ایسنا در این رابطه چنین نوشته است:
«کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز معتقد بودند همین که بانک مرکزی دیگر صرافی‌ها را از معاملات دلار ممنوع کرده و بازار ارز را امنیتی و به رسمیت نمی‌شناسد، به زودی می‌تواند التهابات ارزی را در شرایطی که معاملات غیرشفاف و زیرزمینی انجام می‌شود، تشدید کند. البته همین طور هم شد و به مرور بازار ارز از نوسان بیشتری برخوردار شده و قیمت‌ها صعودی پیش رفت.»
کارشناسان از دولت درخواست کرده بودند که در سیاست تک‌نرخی کردن ارز و تعیین ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار تجدید نظر کند. تجدید نظر دولت منجر به افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ رسمی شد، ولی تفاوت بین نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی و نرخ بازار آزاد روز به روز افزایش یافت.
بهای سکه از ۴ میلیون تومان گذشت
ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" از افزایش بی‌سابقه بهای سکه در بازار ایران خبر داد.
بنا بر اظهارات رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر، قیمت سکه طرح جدید از مرز ۴ میلیون تومان عبور کرده است. به  این ترتیب، بهای سکه تنها ظرف یک روز، رشدی ۱۳ درصدی داشته است.
باید یادآور شد که بهای سکه تمام با طرح جدید روز یکشنبه ۷ مرداد نسبت به روز پیش از آن ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
به باور محمدولی، علت افزایش بهای سکه در بازار ایران را باید در داخل جست‌وجو کرد و افزایش بهای سکه ربطی به نوسانات بهای آن در بازار جهانی ندارد.

به گزارش ایسنا، هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌لیاقتی، ناکارآمدی و سستی دولت‌ها در این سال‌ها مانند رنج‌نامه‌ای است که هر روز بر مشکلات مردم افزوده است. وضعیتی ایجاد شده که مردم این دوران توان تحلیل آن را ندارند. هر روز شاهد بیشتر شدن مشکلات هستیم، اما نه اراده‌ای برای حل آن وجود دارد و نه توانی.

:۲۰۰ خانواده سرنوشت کشور را به گروگان گرفته‌اند

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مسائل معیشتی و اقتصادی مردم، گفت که برخی برای تامین هزینه‌های زندگی خود به فروش اعضای بدن همچون کلیه روی آورده‌اند.

به گزارش ایسنا، هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌لیاقتی، ناکارآمدی و سستی دولت‌ها در این سال‌ها مانند رنج‌نامه‌ای است که هر روز بر مشکلات مردم افزوده است. وضعیتی ایجاد شده که مردم این دوران توان تحلیل آن را ندارند. هر روز شاهد بیشتر شدن مشکلات هستیم، اما نه اراده‌ای برای حل آن وجود دارد و نه توانی.
وی افزود: از کردستان زیبا و کوله‌بران پیر و معلول آن، از سیستان و بلوچستان قهرمان با فقر و بیکاری عمیق‌اش، هرمزگان، کرمانشاه و … و تمام ایران را ببینید. هنوز بر پیکره برخی شهرها آثار تجاوز بعثی‌ها را می‌بینیم. اگر خسارت جنگ را نخواسته یا نتوانستیم بگیریم این رافع مسئولیت‌ دولت‌ها در بازسازی این شهرها نیست. شهرستان‌های مظلوم ایذه و باغ ملک فریادرسی نداشته‌اند و آن را با فقر و بیکاری رها کرده‌اید.
نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رنج بیکاری و بی‌آبی مردم ادامه دارد. این در حالی است که با نگاه‌های بخشی‌نگرانه و سیاست‌های غلط انتقال آب بین حوزه‌ای با هزینه بسیار بالا به مناطق دیگر مشکلات دیگری را به وجود آورد. مردم ایران را بدبخت کرده‌اید احترام و اعتماد به نفس آنها را گرفته‌اید. از فقر و بیچارگی نمی‌دانند چه کنند. برای تامین هزینه زندگی به فروش اعضای بدن از جمله کلیه روی آورده‌اند. با کشوری که یک درصد جمعیت جهان و هشت درصد منابع جهان را دارد ببینید چه کرده‌اید.
خادمی بیان کرد: کشور دچار اختلاس و فساد شده است. چرا کشورهای دیگر فساد را کنترل کرده‌اند اما ما نمی‌توانیم؟ آموزگاران کشور در فقر و تنگدستی به سر می‌برند. آن وقت انتظار داریم آینده‌ای روشن داشته باشیم؟
وی ادعا کرد: فساد اقتصادی مانند موریانه به تار و پود این کشور و مسئولین زده است. پذیرفته‌ایم که کشوری فاسد و ناکارآمد هستیم.
خادمی با بیان این که مقام معظم رهبری فرمودند فساد اقتصادی یک بیماری است. بیماری مسری که اگر جلوی آن گرفته نشود گسترش پیدا می‌کند ادعا کرد: جلوی آن را نگرفتیم و به همه زد.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری از فساد به عنوان اژدهای هفت سر یاد کردند و فرمودند با این اژدها مبارزه کنید چرا این مبارزه انجام نشد؟ سال‌هاست که بخشی از صنایع تولیدی کشور دچار تعطیلی شده‌اند کارخانه‌هایی همچون ارج و حتی کارخانه‌ معروف آدامس خروس نشان را هم تعطیل کردید. کالاهایی همچون سیگار و سنگ قبر را وارد می‌کنیم. هنوز زمان مبارزه با این مفاسد اقتصادی نرسیده؟ اکثر دولتمردان ۳۰ سال گذشته به مردم کشور ظلم کرده‌اند. به اعتماد مردم خیانت کردند. جوانان ما را نابود کردند. اگر ذره‌ای وجدان و غیرت داشتند به دلیل این همه ناکارآمدی ظلم، خیانت به جوانان خودشان را حلق‌آویز می‌کردند.
خادمی اعلام کرد: مردم سوال می‌کنند به چه دلیل برخی مسئولین که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند فرزندانشان در آمریکا به سر می‌برند؟ اگر به گفته خود ایمان دارند چرا عزیزان خود را به کشور بر نمی‌گردانند؟ چرا این کشور آنها را اخراج نمی‌کند؟ تاریخ گواه می‌دهد شاید برخی دولتمردان ماموریت داشتند خلاف منافع ایران اقدام کنند. در کشورهای موفق معمولا پارلمان‌ها دولت‌ها را تشکیل می‌دهند و اگر دولت بد عمل کرد پارلمان دولت را منحل می‌کند.
وی در ادامه ادعا کرد: اما در کشور ما دولت تشکیل می‌شود عوامل دولت لیستی از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی را به مردم ارائه می‌دهد. مردم کلانشهرها هم گاها به این لیست‌ها رای می‌دهند و مجلس شورای اسلامی و به حیات خلوت دولت تبدیل می‌شود و نماینده لیستی خود را فدایی دولت‌ها و وزرا می‌دانند. برخی از آنها هم وارد وزارتخانه‌هایی ثروتمند می‌شود و اجازه نظارت موثر را از مجلس شورای اسلامی می‌گیرند.
نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی با بیان این که این مردم با این دولت و مجالسی که ساخته‌اید هرگز توسعه و پیشرفت را نخواهید دید ادعا کرد: در ۴۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ خانواده سرنوشت این کشور را به گروگان گرفتند و از این وزارتخانه به آن وزارتخانه می‌روند.
خادمی افزود: برای برون رفت فوری و حل معضلات کشور باید از فسادهای اقتصادی و اختلاس‌ها پرده‌برداری شود. ۵۰ نفر از اختلاس‌گران و دزدان دولتی را محاکمه و به اشد مجازات برسانیم. دولتمردانی که ظرف ۳۰ سال گذشته این کشور را به این روز انداخته‌اند برکنار شوند و اموال آنها که از کشور برداشته‌اند به خزانه بازگردانده شود. فرمایشات رهبر معظم انقلاب مورد توجه همه مسئولین قرار گیرد. از خودمان، کشور و منطقه شناخت واقعی پیدا کنیم و متوجه شویم که از همه مردم دنیا باهوش‌تر و آگاه‌تر، شجاع‌تر نیستیم. از توهم و جوگیر شدن بپرهیزیم که می‌تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد.
خشک شدن تالاب ها و رودخانه های خوزستان باعث تبدیل شدن تالابهای استان به کانونهای بزرگ ریزگرد شده است و این یعنی تخلیه روستاهایی که زمانی مولد کشاوزی و دام پروری بودند.

عدادی از تجمعات اعتراضی امروز سمنان- 6 مرداد - تجمع کارگران شرکت کندر مقابل اداره کل امورمالیاتی استان، در اعتراض به افزایش نامتعارف مالیات و بیکاری ۴۰۰ نفر

اعتصاب کارگران زمزم آذربایجان  در اعتراض به اخراج کارگران و تاخیر در پرداخت حقوق

امروز، جمعی از کارگران شرکت تراورس راه‌آهن در انتقاد به بی‌توجهی مدیران این واحد به پرداخت مطالبات معوقه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

روز یکشنبه ۷مرداد ۹۷  کارگران راه آهن زنجان چهارمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. این کارگران در
اعتراض به عدم دریافت چهار ماه حقوق  و 13 ماه بیمه اعتصاب کرده اند.

Dr. Morteza Mohit, 21 Jul. 2018 - استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی


: دوچرخه و موبایلش تنها دارایی‌هایش بودند. دلخوشیِ دنیایش با از دست‌دادن این دارایی‌ها تمام شد، زندگی برایش پوچ شد و پروفایل واتس‌اَپش پر از غم و ماتم شد. «خودکشی عشق منه»، «تو اوج جوونی شدم یه روانی» اینها آخرین نوشته‌های پروفایلش بود. بعد یک طناب و یک صندلی و بعد هم تمام. میثم ۱۲ ساله به زندگی خودش برای همیشه پایان داد؛ آن هم در حالی ‌که مادرش برای خرید به بیرون از خانه رفته بود و خواهر ۵ ساله‌اش هم در خانه خوابیده بود. پسربچه ۱۲ ساله جان داد تا دیگر فقر را تحمل نکند.

عصر روز سه‌شنبه، ۱۹ تیرماه امسال بود که این حادثه تلخ و وحشتناک در منطقه ذوالفقاری آبادان رخ داد. زن جوان صبح زود برای خرید از خانه خارج شد؛ اما هرگز تصورش را هم نمی‌کرد که وقتی برمی‌گردد صحنه‌ای وحشتناک تمام زندگی‌اش را زیر و رو می‌کند. او از خرید به خانه برگشت ولی هر چه کرد نتوانست درِ حیاط را باز کند. از یک مرد موتورسوار کمک خواست. آن مرد از دیوار بالا رفت ولی بلافاصله در حالی ‌که بشدت ترسیده بود و تن و بدنش می‌لرزید، فریاد زد، جسد و بعد هم فرار کرد. زن جوان حالا دیگر نگرانی‌اش چند برابر شده بود. یک جسد را در خانه‌اش مشاهده کرده بودند؛ ولی هنوز نمی‌دانست که پسر کوچکش را برای همیشه از دست داده است. با همسایه‌ها در را که مانعی بزرگ پشتش بود، باز کردند. آنجا بود که زن جوان فریاد زد. پسرش را بالای حلقه دار دید. شوکه شده بود و نمی‌توانست صحبت کند. جسد میثم به پزشکی قانونی منتقل شد و تیمی از ماموران برای بررسی انگیزه مرگ این پسر نوجوان وارد عمل شدند. تحقیقات پلیس نشان داد که میثم ۱۲ ساله از شاگردان ممتاز مدرسه بوده و به همراه مادر و خواهر ۵ ساله‌اش به خاطر مشکلات مالی زندگی سختی داشته و همراه خانواده‌اش در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کرده است. یکی دیگر از نکاتی که انگیزه این خودکشی تلخ را مشخص می‌کرد، درگیری مادر خانواده با صاحبخانه‌اش و بعد از آن فروختن موبایل و دوچرخه میثم برای پرداخت اجاره بود. گویا روز قبل از این اتفاق صاحبخانه به خاطر عقب‌افتادن اجاره خانه به سراغ مادرش رفته و پس از بحث‌های طولانی و دادوفریاد و حتی ضرب و شتم مادر، دستور تخلیه خانه را به آنها داده است. مادر میثم هم که در شرایط سخت مالی قرار داشته برای اینکه در خیابان آواره نشوند، گوشی موبایل و دوچرخه میثم را می‌فروشد تا اجاره‌بها را پرداخت کند. همین کار باعث شد تا میثم به خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش و فروخته‌شدن گوشی موبایل و دوچرخه‌اش که تمام دارایی‌هایش بودند، دست به این اقدام مرگبار بزند.

مادر این پسر نوجوان بعد از اینکه کمی آرام‌تر شد، در تحقیقات به پلیس گفت: «سه‌ سال پیش بود که پدر بچه‌ها فوت کرد. بعد از آن به تنهایی آنها را بزرگ کردم. زندگی سختی داشتیم و حتی به نان شب هم محتاج بودیم. با پول یارانه و بهزیستی خرج زندگیمان را تأمین می‌کردم تا اینکه روز قبل، صاحبخانه به همراه دخترش برای گرفتن کرایه خانه به درِ خانه‌مان آمدند و به دلیل عقب‌افتادن کرایه خانه با من درگیر شدند؛ حتی کتکم هم زدند. من برای اینکه صاحبخانه دوباره آبروریزی نکند، تصمیم گرفتم گوشی و دوچرخه میثم را بفروشم .دیگر هیچ پولی نداشتم و مجبور بودم این کار را انجام دهم. صبح امروز هم برای خرید از خانه بیرون رفتم اما وقتی به خانه بازگشتم، هر چه درِ خانه را به صدا در آوردم، کسی در را باز نکرد تا اینکه از پسر جوانی که سوار بر موتور بود، خواستم از دیوار بالا برود تا در را برای من باز کند؛ اما بلافاصله شروع به دادوفریاد کرد و گفت که پسر بچه‌ای خود را داخل خانه حلق‌آویز کرده است و از ترس سوار بر موتور فرار کرد. با شنیدن این خبر شوکه شدم و در حالی ‌که اشک می‌ریختم با دادوفریاد از همسایه‌ها کمک خواستم، وقتی وارد خانه شدم با جسد حلق‌آویز شده پسرم روبه‌رو شدم. دختر ۵ ساله‌ام هم داخل اتاق خوابیده بود که همسایه‌ها به کمکم آمدند و دخترم را از خانه بیرون بردند تا جسد برادرش را نبیند.»
این در حالی است که گویا میثم پیش از خودکشی دوست صمیمی‌اش را در جریان ماجرا قرار می‌دهد و به او می‌گوید که از این زندگی خسته شدم. حتی در پروفایل واتس‌اَپش هم جملاتی مثل «تو اوج جوونی شدم یه روانی» و «خودکشی عشق منه» را نوشته بود. بنابراین ماموران پلیس به سراغ دوست میثم که از ماجرای خودکشی باخبر بود رفتند او نیز در تحقیقات پلیسی گفت: «شب قبل از ماجرا میثم درباره تصمیمی که گرفته بود با من صحبت کرد و حتی در اینستاگرامش یک استوری گذاشت که نشان می‌داد او تصمیم به پایان‌دادن به زندگی‌اش دارد. در پروفایلش هم چیزهایی نوشته بود که نشان از تصمیمش داشت. ولی من باور نکردم. او خیلی ناراحت بود و می‌گفت دیگر انگیزه‌ای برای زندگی‌کردن ندارد.