نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۷ فروردین ۲۲, چهارشنبه

بوشکان، کلمه، اهرم تنگه ارم، از جمله شهر های استان بوشهر اند که با خشکسالی شدیدی روبرو هستند و سالهاست با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند. چاه هایی که تا ۱۰ سال گذشته در عمق ۲۰ متری به آب میرسید دیگر در ۱۲۰ متری آن هم خبری از آب نیست. 
به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی، دام ها از خرما تغذیه میکنند. کشاورزان به دلیل از بین رفتن زمینهای کشاورزی با مشکلات اقتصادی شدیدی رو برو شده اند و از نظر معیشتی، مشکلات فراوانی دارند. کم  فروغ شدن کشاورزی باعث مهاجرت بومیان منطقه به دیگر نقاط کشور شده تا آنجا که در روستاهای بخش اهرم  طی ۱۰ سال گذشته روستای ۱۰۰۰ خانواری به کمتر از ۱۰۰ خانوار رسیده است. این میزان مهاجرت باعث مشکلات مختلف برای مهاجرین و میزبانان در مناطق مختلف نیز شده است.

Michel Chossudovsky War and Globalization Part 1

در روزهای اخیر تجمعات اعتراضی از سوی بیکاران مناطقی از خوزستان از جمله بیکاران عسلویه و کنگان و بیکاران روستای زهیریه واقع در حویزه صورت گرفته است. تجمع اعتراضی جوانان بیکار زهیریه روز چهارشنبه ۲۲ فروردین نیر ادامه یافت.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۲۲ فروردین صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.
جوانان بیکار روستای زهیریه خواستار اشتغال در پروژه های نفت و گاز منطقه هستند

تجمع اعتراضی بیکاران خوزستان

در روزهای اخیر تجمعات اعتراضی از سوی بیکاران مناطقی از خوزستان از جمله بیکاران عسلویه و کنگان و بیکاران روستای زهیریه واقع در حویزه صورت گرفته است. تجمع اعتراضی جوانان بیکار زهیریه روز چهارشنبه ۲۲ فروردین نیر ادامه یافت.
بیکاران مناطق نفتی به عدم به کارگیری نیروهای بومی در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی معترضند و می‌گویند مردم بومی منطقه آلودگی زیست‌محیطی ناشی از فعالیت شرکت‌های نفتی را تحمل می‌کنند اما از اختصاص سهمیه اشتغال آن‌ها در این صنایع خبری نیست.
جوانان بیکار زهیریه بنرهایی حاوی متن‌های اعتراضی در دست داشتند که در آن‌ها به استخدام نیروهای غیربومی در شرکت‌های نفتی اعتراض شده بود.
معترضان برای اثبات این که استدلال مدیران شرکت‌های نفتی مبنی بر مهارت نداشتن جوانان منطقه بی‌پایه است، مدارک فنی و حرفه‌ای خود را به همراه داشتند.
بیکاران مدارک نحصیلی و گواهینامه های فنی خود را همراه داشتند
بر یکی از بنرهایی که معترضان همراه داشتند نوشته شده بود اشتغال در پروژه‌های منطقه برای اهالی منطقه به یک رویا تبدیل شده است.
بیکاران عسلویه و کنگان ساکن در این منطقه ویژه اقتصادی که آبان سال ۹۶ کمپینی علیه بیکاری راه انداخته‌اند یکشنبه ۲۱ فروردین مقابل اداره اشتغال پارس جنوبی تجمع کردند. آن‌ها خواستار عملی شدن وعده‌های مسئولان مبنی بر اختصاص ۵۰ درصد ظرفیت اشتغال پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی به بومیان منطقه هستند.
یکی از بیکاران حاضر در تجمع مقابل اداره اشتغال پارس جنوبی به خبرنگاران گفته است:
«صدها نفر از ما در عسلویه و کنگان بیکارند. اوضاع به‌قدری وخیم است که در روزهای گذشته یکی از همشهری‌های بیکار ما قصد خودکشی داشت که با وساطت مردم منصرف شد. امیدوارم در سال جدید اداره اشتغال، کارفرماها و پیمانکاران را موظف کند که از بیکاران منطقه در پروژه‌ها استفاده کنند. ما مردم عسلویه و کنگان با “آلودگی محیطی” پروژه‌ها را می‌سازیم. چاره‌ای هم جز سوختن و ساختن نداریم. انصاف نیست سهمی درخور از اشتغال در این پروژه‌ها نداشته باشیم.»

گسترش اعتراضات در اصفهان: کاسبان خوراسگان اعتصاب کردند، کشاورزان زیار خیابان‌ها را بستند

تجمع و تظاهرات کشاورزان شرق اصفهان چهارشنبه ۲۲ فروردین در شهر اصفهان و خوراسگان ادامه یافت. کاسبان خوراسگان امروز در همبستگی با کشاورزان مغازه‌های خود را بستند و در تجمع اعتراضی شرکت کردند. دستگیری یکی از اهالی زیار در تظاهرات خوراسگان، آتش اعتراضات در این منطقه را نیز شعله‌ور کرد. کشاورزان زیار بعد از ظهر خیابان‌ها را بستند و با آتش زدن لاستیک مانع پیشروی گارد ویژه شدند. آن‌ها شعار می‌دادند:
 • ۱۸ سال خیانت، در حق کشاورز
 • مسئول اگه ندارید، برید قبرس بیارید
Video Player
00:00
00:25
کاسبان خوراسگان روز سه شنبه ۲۱ فروردین در پیامی در شبکه‌های اجتماعی همبستگی خود را با کشاورزان اعلام کردند. آن‌ها نوشتند:
«ما کسبه و بازاریان خوراسگان با تعطیلی مغازه‌ها و شرکت در تظاهرات چهارشنبه ۲۲فروردین از کشاورزان محروم و مظلوم حمایت می‌کنیم.»
تصاویری از مغازه‌های تعطیل در فضای مجازی منتشر شده است.
تظاهرات امروز کشاورزان و مردمی که با آن‌ها همراه شده بودند با حضور سنگین نیروهای ضد شورش همراه بود. زمانی که کشاورزان با سردادن شعار «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» اعتراض خود را با دخالت حکومت اسلامی در سوریه نشان دادند، فرمانده نیروی انتظامی حاضر در محل از تظاهرکنندگان خواست از سر دادن اینگونه شعارها خودداری کنند.
او گفت این شعارها ربطی به مساله آب و کشاورز ندارد، تظاهرکنندگان را تحت تاثیر «اوباش و اراذل» و «منافقین» خواند و تلویحاً تهدید به تیراندازی کرد. فرمانده نیروی انتظامی از تظاهرکنندگان خواست به اجتماع خود پایان دهند تا «خدای نکرده، این تجمع آرام به ناآرامی تبدیل نشود.»
تظاهرکنندگان در پاسخ تهدیدات گارد ویژه آن‌ها را هو کردند و شعار دادند:
 • بی‌غیرت، بی‌غیرت
بنا بر یک گزارش، نیروی انتظامی تظاهرکنندگان را در رایزنی با نمایندگان کشاورزان به سمت مصلی هدایت کرد و زمانی که معاون استاندار سخنرانی می‌کرد تظاهرکنندگان شعار می‌دادند:
 • دروغگو، دروغگو
 • می‌میمریم، می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم
برخی شعارهای تظاهرات امروز کشاورزان در اصفهان:
 • وای از این بی آبی، مسئول را ببند به گاری
 • سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن
 • عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز
 • تا آب نیاد تو رودخونه، نهضت ادامه دارد
 • حقآبه رو می‌گیریم، حتی اگه بمیریم
 • نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب
 • روحانی دروغگو، زاینده رود ما کو
 • نیروی انتظامی خجالت، خجالت
یکی از بیکاران حاضر در تجمع امروز کشاورزان در توصیف فقر خود گفت «ما داریم از گرسنگی می‌میریم». یک زن نسبتاً سالخورده در پاسخ به تهدیدات و هشدارهای فرمانده نیروی انتظامی گفت اگر آب برای کشاورزی بود کشاورزان اینجا نبودند، همه بیکارند.
اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان در اعتراض به عدم تخصیص حق‌آبه در اواخر سال ۹۶ از ورزنه آغاز شد و به مناطق دیگر گسترش یافت و در تداوم خود مورد حمایت مردم اصفهان قرار گرفت.
کشاورزان اسفند ۹۶ علاوه بر راهپیمایی و تجمع روزمره در میدان‌های اصلی اصفهان، در اعتراض به بایکوت خبری رسانه دولتی تجمعی مقابل صدا و سیمای اصفهان برگزار کردند. آن‌ها همچنین با بنرهای خود به مصلای اصفهان رفتند و در حالی که پشت به تریبون نماز جمعه نشسته بودند، با سر دادن شعار نماز جمعه را مختل کردند.
۲۲ فروردین- رانندگان اسنپ کرج

تجمع رانندگان اسنپ در عظیمیه کرج

گروهی از رانندگان اسنپ عظیمیه چهارشنبه ۲۲ فروردین در اعتراض به پائین بودن کرایه‌ها تجمع کردند.
چهارشنبه ۲۲ فروردین – تجمع سپرده گذاران آرمان وحدت اهواز

تجمع سپرده گذاران آرمان وحدت اهواز

سپرده گذاران آرمان وحدت اهواز چهارشنبه ۲۲ فروردین با تجمع مقابل موسسه ملل و سرپرست اهواز به اعتراضات خود نسبت به از میان رفتن سپرده‌هایشان ادامه داده و اعلام کردند دست از اعتراض برنمی دارند.
آن‌ها شعار می‌دادند:
 • توپ، تانک، فشفشه، ملل باید بسته شه
 • ملل ورشکسته، رو پول ما نشسته
 • یک ساله که دویدیم، فقط وعده شنیدیم
 • تا پول ما به باده، هر روز همین بساطه
چهارشنبه ۲۲ فروردین – سفره خالی کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام

اعتصاب کارگران پالابشگاه گاز ایلام ادامه دارد 

کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام تحت مسئولیت شرکت ارکان ثالث چهارشنبه ۲۲ بهمن به اعتصاب ادامه دادند. کارگران خواستار بازگشت به کار ۱۱ تن از همکارانشان هستند که در پی اعتصاب دو روزه کارگران که با خواست پرداخت مطالبات معوقه صورت گرفته بود، از کار اخراج شدند.
کارگران اعتصاب کننده که همچنین خواستار پرداخت مطالبات معوقه و تامین شغلی هستن اعلام کرده‌اند تا رسیدن به مطالباتشان به اعتصاب ادامه می‌دهند.

دزدی برای خرید دو قوطی شیر خشک

کلیپی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد یک جوان که مرتکب دزدی شده توسط ماموران برای بازسازی صحنه «ارتکاب جرم» به محل برده شده است.
او پس از توضیح چگونگی سرقت با یک تفنگ پلاستیکی توضیح می‌دهد که پس از برداشتن پول‌ها به مغازه رفته و دو قوطی شیرخشک برای فرزندش خریده است.
Video Player
00:00
01:14

تجمع متقاضیان آزمون علوم پزشکی مقابل استانداری کهکیلویه و بویراحمد

گروهی از متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی علوم پزشکی چهارشنبه ۲۲ فروردین مقابل استلانداری کهکیلویه و بویراحمد تجمع کردند. تجمع‌کنندگان به امتیاز نیروهای قراردادی و شرکتی در استخدام معترضند.
۲۲ فروردین- متالوژی پورد ایران

تجمع کارگران کارخانه متالوژی پودر در اعتراض به اخراج

کارگران متالوژی پودر ایران تعطیل شد و ۱۵۰ کارگر آن بیکار شدند. کارگران چهارشنبه ۲۲ فروردین مجددا مقابل استانداری قزوین تجمع و به بیکاری خود اعتراض کردند.


۴۲۴ دستگاه خودرو قاچاق به ارزش ۱۲۵۰ میلیارد ریال در هرمزگان کشف شد.


با محرز شدن ارتکاب جرم و به دست آمدن شیوه و شگرد قاچاقچیان پس از هماهنگی قضایی در یک عملیات ضربتی تعداد ۱۰۵ دستگاه خودرو که با اسناد جعلی و حتی بدون صدور پته های گمرکی از گمرک ترخیص و در انبار شرکت موجود بود توقیف شد.

انهدام بزرگترین باند قاچاق خودرو‌های خارجی به کشور
 تعداد ۳۱۹ دستگاه دیگر از این خودروها که باشیوه جعل وارد و لیکن هنوز ترخیص قطعی نشده بود کشف که با هماهنگی مقام محترم قضایی در مجموع ۴۲۴ دستگاه خودرو توقیف گردید.

 ارزش این محموله ۱۲۵۰ میلیارد ریال برآورد گردید که در این ارتباط تعداد ۷ نفر دستگیر شده و پرونده جهت رسیدگی به مرجع قضایی ارسال گردیده است.
 برای جلوگیری از مرگ ماهی‌هاGO های فعال محیط زیست و اداره منابع طبیعی شهرستان بهبهان، بخشی از ماهی‌ها را زنده از آب گرفته‌اند و به دریاچه پارک ملی مارون انتقال دادند. در دریاچه سیل‌بند چاه‌ماری به خودی خود ماهی وجود ندارد ولی مردم در طول ایام نوروز ماهی‌های قرمز خود را در این دریاچه رها می‌کنند.
 

سالانه بیش از ۱۶ میلیون تن زباله و پسماند عادی و ۶۰ میلیون تن نخاله ساختمانی در کشور تولید می‌شود که جمع‌آوری و دفن آن به چالش شهرها تبدیل شده است.

پایتخت رکورددار تولید زباله

بحران زباله

سالانه بیش از ۱۶ میلیون تن زباله و پسماند عادی و ۶۰ میلیون تن نخاله ساختمانی در کشور تولید می‌شود که جمع‌آوری و دفن آن به چالش شهرها تبدیل شده است.
براثر افزایش بی رویه جمعیت، در کنار عوامل دیگر مثل پدیده مهاجرت روستاییان به شهرها در جستجوی درآمد و رفاه بیشتر، شهرها به سرعت توسعه  یافته و زمین های کشاورزی به سکونتگاه و جاده و کارخانه تبدیل شده اند.
رشد شهرنشینی موجب افزایش سرعت و شدت آلودگی هوا و آب و افزایش میزان تولید پسآب و پسماند شده است. امروزه تولید انبوه زباله از مشکلات دنیای مدرن است. در بسیاری از جوامع، مشکل اساسی تولید، توزیع و مصرف کالا نیست، بلکه مشکل اصلی از بین بردن بقایا و فضولات کالاهای مصرفی است.
بنا بر اعلام دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست؛ سالانه بیش از ۱۶ میلیون تن زباله و پسماند عادی و همین طور هم سالی ۶۰ میلیون تن نخاله ساختمانی ناشی از فعالیت های عمرانی، خاکبرداری ها و زائدات باقیمانده از ساخت و سازها در کشور تولید می شود.
میانگین سالانه تولید زباله خانگی۴۵ هزار تن محاسبه شده است که بیش از  نیمی از آن دفن می‌ شود در حالی که ۹۰ درصد از مواد موجود در زباله‌ها قابل بازیافت است. این در حالی است که هر تن زباله، حدود ۴۰۰ متر مکعب گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن متصاعد می‌ کند و از هر تن زباله ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر شیرابه خارج می ‌شود که می‌ تواند آثار زیست محیطی نامطلوبی بر آب و خاک داشته باشد. ایرانی ها سالیانه، ۵۰ هزار تن گاز گلخانه ای، ۱۰ میلیون متر مربع شیرابه از تولیدات زباله های خود به وجود می آورند.
امروزه جمع آوری، حمل و یافتن مکان مناسبی برای دفن زباله های شهری به یکی از چالش ها و مشکلات اساسی پیش روی مدیران شهری و شهرداری‌های کشور تبدیل شده است. صرف هزینه های هنگفت برای جمع آوری و دفع زباله در کشور ما به گونه ای است که عموما در حدود یک سوم بودجه شهرداری ها به آن اختصاص می یابد.
در شهری چون تهران روزانه حدود ۷۵۰۰ تن زباله خانگی و حدود ۸۰ تن پسماندهای بیمارستانی تولید می شود یعنی به طور متوسط هر فرد روزانه حدود یک کیلو گرم زباله تولید می کند. شهرداری تهران روزانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای جمع‌آوری و دفن زباله و پسماند این شهر هزینه می‌کند.
تولید زباله مخاطره آمیزترین مشکل زمین

روزانه حدود ۷۵۰۰ تن زباله خانگی و حدود ۸۰ تن پسماندهای بیمارستانی در تهران تولید می شود؛ یعنی به طور متوسط هر فرد روزانه حدود یک کیلو گرم زباله تولید می کند در شهر تهران روزانه ۸ هزار تن زباله شهری تولید می شود که از این میزان حدود ۵ تا ۱۰ درصد از آن و عمدتا توسط زباله گردها در مبدأ تفکیک می شود و مابقی به سایت آرادکوه منتقل می شود. زباله سوزی که در آرادکوه مستقر است پاسخگوی حجم زباله های تولیدی در تهران نیست چرا که این زباله سوز، ۲۰۰ تنی است و در مقابل حجم بالای زباله رقم اندکی است.
وی در ادامه با اشاره به سرانه تولید پسماند در تهران نیز گفت: در حال حاضر رقم سرانه تولید پسماند در تهران افزایش نداشته و همان روزانه ۷۰۰ گرم برای هر فرد است که با فرهنگسازی و آموزش می توان از میزان سرانه تولید زباله توسط هر شهروند کاست. از طرفی می بایست روش های تولید کمتر زباله و همچنین تفکیک زباله در منزل را به شهروندان آموزش داد و در نهایت روش جمع آوری زباله ها باید مناسب و اصولی باشد.
مدیرکل محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه زباله برای زمین مخاطره آمیز است، گفت: در واقع می توان گفت زباله ها مختل کننده بافت طبیعت هستند و وقتی وارد بافت خاک می شوند موجب تغییر بافت آن شده و منابع آبی را هم آلوده می کنند.
در کنار زباله های شهری معضل زباله های روستایی نیز یکی از بحران های جدی به حساب می آید.
در حال حاضر در بسیاری از نقاط روستایی کشور نیز معضل تولید و مدیریت زباله به یک بحران حل نشدنی شبیه است، چرا که در بسیاری از این روستاها، دهیاری ها یا نسبت به انجام وظایف قانونی خود کوتاهی می کنند و یا به دلیل نداشتن امکانات لارم شرایط برای حل مشکل را ندارند.
کدام شهر بیشترین مشکل زباله را دارد؟
آمارها نشان می دهد میزان تولید سرانه زباله هر نفر در روستاهای ایران ۵۰۰ گرم در روز است، در همین حال براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ کشور، جمعیت مناطق روستایی ایران برابر با ۲۱ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۷۸۱ نفر بوده است، این به معنای آن است که روزانه در حدود ۱۱ هزار تن زباله در روستاهای کشور تولید می شود که بخش عمده ای از این زباله ها بدون داشتن شرایط دفع بهداشتی در محیط زیست رها می شود.
مازندران، تهران و چند استان دیگر از مناطقی هستند که با بحران زباله شهری و روستایی مواجه اند. مشکل زباله در مازندران این روزها از بلای جان طبیعت فراتر رفته و تبدیل به بلای جان ساکنان این استان شده است. همچنان میلیون ها تن زباله در گوشه و کنار مناطق ساحلی و جنگلی مازندران رها شده و با گذشت زمان شیرابه این حجم زباله وارد رودخانه ها و از آنجا وارد زمین ها و محصولات کشاورزی و دریا می شود و ممکن است زندگی و سلامت تمام ایرانیانی را که از این محصولات استفاده می کنند، تحت تاثیر قرار بدهد. کارشناسان منابع طبیعی از جنگل های شمال بویژه استان مازندران به عنوان ریه تنفسی کشور یاد می کنند و بر این نکته تاکید دارند که برای خروج از معضل دفع زباله ها در جنگل های شمال باید برنامه ریزی اصولی صورت گیرد.  بنا بر آمار آب و فاضلاب مازندران، بیش از ۹۰ درصد آب مازندران از سفره های زیرزمینی تامین می شود و این سفره ها از آب باران و رودخانه تغذیه می شوند و اگر به نحوه دفع شیرابه های زباله ها توجه نشود، بحران بهداشتی ناشی از زباله ها دامنگیر تمامی جمعیت استان و کشور خواهد شد.
در کنار زباله های شهری و روستانی نگرانی از انباشت و چگونگی امحای پسماندهای بیمارستانی یکی از چالش های این روزهای کارشناسان محیط زیست است. در ایران به ازای هر تخت بیمارستانی نیز نزدیک به سه کیلوگرم زباله تولید می شود که این رقم در کشورهای پیشرفته به یک کیلوگرم هم نمی رسد. گفتنی است، ۲۰ تا ۳۰ درصد زباله های هر تخت بیمارستانی را پسماندهای عفونی تشکیل می دهند. بر اساس برآوردی که انجام شده حدود ۴۵۰ تن پسماند پزشکی در کشور و ۸۰ تن زباله بیمارستانی در تهران تولید می شود که ۲۵ درصد آن زباله های عفونی است که در زمینه ضدعفونی، جمع آوری و دفع آنها مشکلات بسیاری وجود دارد. هنوز تعدادی از بیمارستان ها و اکثر درمانگاه ها در کشور فاقد سیستم ضدعفونی کردن و نیز امحاء زباله های عفونی هستند و شهرداری های نیز فاقد زیر ساخت ها و تجهیزات لازم برای جمع آوری و دفع زباله های بیمارستانی و عفونی هستند و با توجه به نبود اعتبارات مورد نیاز وزارتخانه های بهداشت و کشور هر یک مسئولیت را دیگری محول می نمایند و سازمان حفاظت محیط زیست هم تنها وظیه نظارت را برای خود قائل می باشد.      
محمد بازگیر در این باره گفت: بحث مدیریت پسماند و زباله های بیمارستانی نیز یکی دیگر از موارد پایش است که به طور کامل در مراکز درمانی و بیمارستان ها انجام می شود. در این مسیر برخی مراکز درمانی که فاقد استاندارد در بخش دفع پسماندهای عفونی هستند شناسایی می شود.
معضل همیشگی زباله بیمارستانی
وی با تأکید براینکه پسماندهای بیمارستانی باید به درستی امحا شود، گفت: اگر این پسماندها به‌ درستی جداسازی و امحا نشوند، خطرآفرین خواهد بود و عواقب بدی به دنبال دارد. در میان پسماندهای بیمارستانی بخشی از پسماندها عفونی هستند و در بخش دیگری نیز پسماندهای تیز و برنده وجود دارد که باید از یکدیگر تفکیک شوند.
مدیرکل محیط زیست شهر تهران با اشاره به وجود برخی مراکز درمانی متخلف در بخش تفکیک پسماندهای بیمارستانی گفت: برخی واحدهای درمانی در سطح تهران هنوز قانون تفکیک پسماندها را انجام نمی دهند و در این زمینه کم کاری می کنند که سازمان محیط زیست بر اساس ضوابط موجود به این واحدهای درمانی متخلف تذکر می دهد چرا که این پسماندها خطرناک است و بار میکروبی و آلودگی بالایی دارد که برای سلامت مردم خطرآفرین است. در سال گذشته حدود ۱۰ مرکز درمانی فاقد استاندارد در مدیریت پسماند بودند که به آن ها اخطار داده شد و بازرسی از این واحدهای درمانی آغاز شده است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز با اعلام اینکه ۱۰ درصد بیمارستان ها از استاندارد مدیریت پسماند برخوردار نیستند، گفت: ۴۰ درصد پساب های بیمارستانی عفونی هستند. در حال حاضر اکثر بیمارستان ها کار تفکیک زباله را به خوبی انجام می دهند اما ۱۰ درصد بیمارستان ها عملکرد خوبی در زمینه مدیریت پسماند ندارند که این موضوع یکی از چالش های بیمارستان ها در رابطه با بحث عفونت های بیمارستانی است.
 تأثیر محیط بیمارستان در افزایش عفونت هایی که ناشی از این محیط هستند بر سلامت پرسنل و بیماران بسیار اهمیت دارد که باید به آن توجه شود از این رو بیمارستان ها ملزم به مدیریت پسماندهای خود هستند که در تفاهم نامه ای هم که با سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با پسماندهای بیمارستانی داشتیم، قرار شد این موضوع در سریعترین زمان ممکن به وضعیت مطلوب خود دست یابد. دستگاه هایی که در حال حاضر در بیمارستان های مجهز وجود دارد به تأیید سازمان محیط زیست رسیده است اما پس از تفکیک زباله باید شهرداری نیز به عملکرد خوب به درستی عمل کند اما متأسفانه شهرداری در این رابطه به خوبی عمل نمی ‌کند.
صادق نیت با تأکید بر اینکه ۴۰ درصد پساب های بیمارستانی عفونی هستند، گفت: آلودگی این پساب ها با استفاده از دستگاه های تصفیه باید کاهش پیدا کرده و بی خطر شود.

چرا طرح جامع پسماند اجرایی نمی شود

تولید زباله در کشور بسیار زیاد است و این میزان علاوه بر تولید گازهای گلخانه ای و شیرابه موجب از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین برای دفن آن می شود اگر به بحث آموزش، پژوهش و فرهنگ‌سازی توجه کافی شود، معضل پسماند با مدیریت جامع باید از مرحله تولید تا مرحله نهایی دفع مورد بررسی قرار گیرد و با انتخاب روش‌های نوین در فرایند تفکیک زباله، انتقال و جابجایی آن و در نهایت چگونگی ساماندهی و دفع آن، معضل پسماند را حل کرد. دفن پسماندها در محیط زیست  ابتدایی‌ترین و بدترین شکل ممکن حل مشکل پسمانداست و مدیریت درست پسماند باید از مرحله تولید تا امحا صورت گیرد و در صورت مدیریت صحیح، بخش عمده‌ای از پسماندها قابلیت بازگشت به چرخه اقتصاد به عنوان کود یا مواد اولیه تولید را دارند. اگر بتوانیم از سطوح پایین‌تر سنی کار آموزش حفظ محیط زیست را انجام دهیم، به نتایج قابل قبولی در بهبود شرایط محیط زیست در آینده خواهیم رسید، زیرا این افراد هم نسل آینده کشور را می‌سازند و هم تاثیرگذاری خوبی در خانواده‌ها دارند.   
محمدعلی  شاعری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس  هم در این رابطه گفت : سالانه حدود ۱۶ میلیون تن پسماند در کشور تولید می شود، بخش عمده  پسماندها بدون مدیریت و فرآیند بازیافت در طبیعت رهاسازی و موجبات آلایندگی شدید منابع آب، خاک و حتی هوای کشور را فراهم می کند. تولید زباله در کشور بسیار زیاد است و این میزان علاوه بر تولید گازهای گلخانه ای و شیرابه موجب از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین برای دفن آن می شود. وقتی آلودگی به هوا می رود با باران دوباره به زمین باز می گردد که این مساله می تواند بارها و بارها هم اتفاق بیفتد زیرا ابرهایی که حاوی مواد آلاینده هستند به وسیله باد جابه جا می شوند. براساس محاسبات انجام شده تنها ۸ درصد زباله ها در کشور بازیافت می شود و بقیه به آلاینده ها تبدیل می شود. این میزان پسماند در صورت بازیافت شدن، قابلیت تبدیل به ۳ تا ۴ میلیون تن کود و قابلیت بازگشت به مواد اولیه را دارد.

او ادامه داد: مدیریت غیراصولی پسماند، نوار ساحلی استان مازندران را با معضل جدی دفع پسماندها مواجه کرده و این مناطق را در معرض آسیب‌های زیست‌محیطی قرار داده است. از این رو برای یافتن راه‌حل‌های مناسب، وضعیت موجود مدیریت پسماند بررسی شد. به دلیل نبود ضوابط و دستورالعمل‌های مدیریت پسماند در مناطق ساحلی در ایران، در این پژوهش با بررسی ضوابط و دستورالعمل‌های موجود در مناطق ساحلی کشورهای توسعه‌یافته، ویژگی‌های کلی این دستورالعمل به دست آمد. سپس، مطالعات تطبیقی به‌عمل ‌آمد و دستورالعمل‌ مدیریت پسماند در نوار ساحلی مازندران تهیه شد. متعاقباً پیشنهادهای کاربردی ارائه شده است. با توجه به نتایج، عوامل اصلی تخریب محیط‌زیست نوار ساحلی عبارت‌اند از: ازدیاد مکان‌های تلنبار پسماند و پراکندگی آن‌ها، کارایی ناکافی عناصر موظف مثل کاهش از مبدأ و پردازش، انتشار شیرابه به محیط و کمبود فضا برای یافتن مکان مناسب به منظور دفن بهداشتی پسماند. در نهایت با در نظر گرفتن تمام جنبه‌های ارزیابی آثار زیست‌محیطی، راهکارهای اصولی برای دفع مناسب پسماند معرفی و بر اساس آن احداث چهار واحد ورمی کمپوست برای شهرهای کم‌جمعیت و چهار نیروگاه زباله‌سوز با ظرفیت ۷۰۰ تن در روز برای سایر شهرها توصیه شد.
بحران زباله در استان مازندران باید جدی گرفته شود
به گفته وی بحران زباله در استان مازندران باید جدی گرفته شود، متاسفانه بحران زباله استان مازندران از سوی وزارت کشور جدی گرفته نمی‌شود؛ بنابراین باید مسئولان نگاه و نگرش ملی به مشکلات استان مازندران به ویژه مسائل زیست محیطی مانند معضل زباله و پسماندها داشته باشند. زباله چالش بزرگ استان مازندران است، هر چند زباله طلای کثیف محسوب می‌شود و با استفاده از تکنولوژی می‌توان از آن کسب سرمایه کرد اما به این کار توجهی نشده در حالی که استان مازندران به دلیل شرایط منحصر به فرد و ظرفیت های توریستی و گردشگری متعلق به تمامی مردم کشور است. در راستای حفظ محیط زیست، سلامت مردم، نگرانی و دغدغه هایی که در آینده وجود دارد به ویژه آلودگی منابع زیرزمینی، آب و خاک، دستگاه های متولی باید به این موضوع ورود جدی و نهایت اهتمام خود را برای رفع این مشکل داشته باشند. وزارت نیرو باید نسبت به مهار آب استان مازندران توجه بیشتری داشته باشد،   این شیوه و روش فعلی آلودگی آب‌های زیرزمینی را به دنبال خواهد داشت؛ در واقع امید است برای مدیریت زباله و پسماند در استان مازندران از پیشرفته ترین امکانات روز دنیا استفاده شود.
 

در نشست امروز دستمزد کارگران دارای پایه حقوق بیش از ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ در سال ۹۶، به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت ماهیانه» تعیین شد به این ترتیب که به دستمزد پایه سال ۹۶ این گروه از کارگران، ۱۰.۴ درصد، به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال(۸۴ هزار و ۶۲۴ تومان رقم ثابت در ماه) اضافه خواهد شد.

 پس از تشکیل چندین نشست مشترک بین نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین دستمزد کارگران برای سال جاری در اسفندماه و اختلاف نظر نمایندگان کارگری و کارفرمایی در خصوص میزان افزایش دستمزد سایر سطوح مزدی، سرانجام در نشست امروز شورای عالی کار، با توافق سه جانبه گرایی پرونده دستمزد ۹۷ بسته شد.
دستمزد
در نشست امروز دستمزد کارگران دارای پایه حقوق بیش از ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ در سال ۹۶، به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت ماهیانه» تعیین شد به این ترتیب که به دستمزد پایه سال ۹۶ این گروه از کارگران، ۱۰.۴ درصد، به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال(۸۴ هزار و ۶۲۴ تومان رقم ثابت در ماه) اضافه خواهد شد.
لازم به ذکر است، رقم ثابت ماهیانه به پایه حقوق تمامی کارگران (به غیر از حداقلی بگیران) اضافه خواهد شد.
در نشست امروز همچنین دستمزد حداقلی بگیران، یعنی کارگرانی که پایه حقوق آنها در سال ۹۶ به میزان ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان بود ۱۹.۵ درصد افزایش یافت. به این ترتیب حقوق پایه این گروه از کارگران با افزایش ۱۸۱ هزار و ۳۳۶ تومانی به یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۷ تومان رسید.
بر اساس این گزارش، پایه سنوات برای کارگران قرارداد دائم و موقت تحت پوشش قانون کار با بیش از یک سال سابقه کار، همچون سال گذشته روزانه ۱۷۰۰۰ ریال تعیین شده است. 
، صبح روز سه شنبه کشاورزان شهرستان رودبار جنوب (در کرمان) در اعتراض به عدم خرید محصول کشاورزی‌شان و همچنین پایین بودن فاحش قیمت آن که در این فصل گوجه فرنگی است، اقدام به بستن جاده ترانزیتی رودبار-جازموریان کردند. قریب به چند کیلومتر خودروهای باری سبک کشاورزان که حامل گوجه فرنگی در سراسر این جاده صف کشیده اند.

اعتراض کشاورزان برای چیست؟!

فصل کاشت گندم در این منطقه از بهمن ماه آغاز شده است که متاسفانه به علت نرسیدن سوخت دولتی بسیار از کشاورزان با مشکلات خطیری مواجه شده اند. با این حال نیز قیمت اولیه فروش توسط کشاورزان 150 تا 200 تومان به ازای هرکیلو بوده که متاسفانه به علت تفاوت چشمگیر قیمت خرید از کشاورز و عرضه در بازار محصول آنها روی دستشان مانده، بعضا حاضرند حتی با همین قیمت گوجه را به اداره جهاد کشاورزی و یا هر فروشنده دیگری نیز بفروشند اما اصلی ترین مشکل آنها عبارت است از عدم تمایل مسئولان استانی برای خرید و همکاری نکردن آنها در کمک به کشاورز و تامین نیاز ها جهت بارکشی و حمل و نقل، صدای اعتراض کشاورزان را به جاده ترانزیتی کشانده است.

 اولین تصاویر از محل کشته شدن نیروهای سپاه  در فرودگاه «T۴» سوریه توسط اسرائیل