نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۷ فروردین ۳, جمعه

رونمایی ۶۰ میلیارد دلار تعرفه برای واردات چینی!!! افزایش ۴۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی

رونمایی ۶۰ میلیارد دلار تعرفه برای واردات چینی
انتظار می رود دولت دونالد ترامپ تا روز جمعه حداکثر ۶۰ میلیارد دلار تعرفه جدید برای واردات چینی را رونمایی کند. رویترز به نقل از دو مقام آگاه نوشت:  این تعرفه‌ها ممکن است مشمول یک دوره بررسی شوند که تاریخ اجرای آنها را به تاخیر می اندازد و به گروه‌های صنعتی و شرکت‌ها اجازه می‌دهد  اعتراضات‌شان را مطرح کنند. این تعرفه ها با تعرفه های وضع شده برای واردات فولاد و آلومینیوم که قرار است از ۲۳ مارس و تنها ۱۵ روز پس از تایید شدن توسط رئیس جمهور آمریکا به اجرا گذاشته شوند، کاملا متفاوت است. این رویکرد زمان لازم را برای مذاکرات با پکن به منظور حل مسائل تجاری مربوط به تحقیقات "بخش ۳۰۱" دولت آمریکا از  عملکرد مالکیت معنوی چین فراهم می کند. در حالی که کاخ سفید حاضر نشد در این باره اظهار نظر کند، چین وعده داده است تدابیر تلافی جویانه‌ای در پیش خواهد گرفت. 
رکورد صادرات سیب با عبور از مرز 535 هزارتن
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ مشکل و نگرانی در تامین و توزیع میوه های مورد نیاز در ایام عید وجود ندارد. صادرات سیب کشور تا 20 اسفند 96 از مرز 535 هزارتن گذشت که این میزان در تاریخ کشور رقمی بی‌سابقه محسوب می‌شود. به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی افزود: بیشتر صادرات سیب کشور به کشورهایی چون هند، پاکستان، عراق، افغانستان و روسیه است و پیش بینی می شود که با ادامه روند کنونی بیش از 700 هزارتن سیب تولیدی کشور صادر شود. وی ادامه داد: این موفقیت بی‌نظیر در سایه اتخاذ سیاست بازار در برابر بازار از سوی وزارت جهاد کشاورزی به ویژه زمینه سازی و تلاش های لازم از سوی معاونت بازرگانی و دفتر امور بین‌الملل این وزارتخانه حاصل شده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سال 96 افزون بر 22 میلیون و 45 هزارتن انواع محصولات باغی و گلخانه ای در کشور تولید شده که این میزان تولید نسبت به سال 95، یک میلیون و 250 هزار تن رشد داشته است. وی تصریح کرد: با رصد صورت گرفته از باغات کشور، پیش بینی می شود میزان تولید محصولات باغی در سال 97 نیز از رشد مناسبی برخوردار باشد. طهماسبی گفت: هیچ گونه مشکل و نگرانی برای تامین و توزیع میوه های مورد نیاز مردم از قبیل سیب، پرتقال و کیوی در ایام عید و پس از آن وجود نداشته و ما حتی با مازاد تولید نیز مواجه هستیم. 
برد ۳۰ میلیارد دلاری اقتصاد روسیه با انتخاب پوتین!
 به گفته ی کریل دیمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه '' از آنجا که انتخابات تمام شده، سرمایه گذاران نهادی می توانند به طور فعال ‍‍پروژه هایی که بر روی آن ها فعال هستند را در میان مدت اجرایی کرده و این (موضوع) می تواند به میزان ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه ی بیشتر وارد اقتصاد روسیه کند''.  دیمیتریف در ادامه افزوده است که ''نتایج انتخابات گواه آن است که سیاست های اقتصادی ای که هدف آن تحقق بسترهای باالقوه ی سرمایه گذاری در روسیه است ادامه خواهد یافت''. لازم به ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری روسیه در روز ۱۸ مارچ ماه جاری میلادی انجام شد و ولادیمیر پوتین موفق شد با ثبت رکوردی جدید ۷۶.۷ درصد آرای شمارش شده را از آن خود کند. باید به این نکته اشاره گردد که آخرین آمارها حاکی از آن است که علیرغم اتهامات وارد شده علیه روسیه توسط بریتانیا در خصوص احتمال دست داشتن این کشور در مسموم کردن جاسوس سابق روس، بازار داخلی سرمایه در روسیه شاهد جذب سرمایه توسط سرمایه گذاران خارجی بوده است. 
توزیع گوشت گوسفندی ۳۳ هزار تومانی در تعطیلات نوروز
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان این که بازار محصولات کشاورزی در ایام نوروز با مجموعه اقدامات وزارت جهاد کشاورزی، آرام است، گفت: توزیع تخم مرغ، گوشت مرغ منجمد و گوشت گوساله با قیمت تنظیم بازار شرایط خوبی دارد ضمن آن که گوشت گوسفندی تازه را عمدتا در تهران و استان هایی که با نوسانات به لحاظ کمی مواجه هستند توزیع کرده ایم. ورناصری افزود: مرغ منجمد با قیمت هر کیلوگرم 5800 تومان برای عمده فروشی ها و 6200 تومان برای مصرف کنندگان، گوشت گوساله منجمد هر کیلوگرم 23 هزار تومان و گوشت گوسفندی تازه مخلوط با قیمت هر کیلوگرم 33 هزار تومان عرضه شده است. وی اذعان داشت: هر شانه تخم مرغ با قیمت 12 هزار و 600 تومان در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای به مصرف کنندگان عرضه می شود. مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در عین حال تصریح کرد: گوشت مرغ منجمد را به طور گسترده در بازار عرضه شده است و تولیدکنندگان مرغ نیز توزیع گوشت مرغ گرم را بر عهده دارند. /
چقدر ارز صرف واردات قیچی شد؟
براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۱ ماهه سال ۹۶، بیش از ۴ هزار و ۱۹ تن انواع قیچی خیاطی و باغبانی از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. براساس واردات این حجم قیچی به کشور، ۱۴ میلیون و ۵۳۴ هزار و ۵۴۷ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۴۹ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۶۱۱ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است که قیچی در ۱۱ ماهه سال ۹۶ از کشور‌های چین، امارات متحده عربی، تایوان، اسپانیا، آلمان، جمهوری کره، ترکیه و کشور‌های دیگر وارد ایران شده است. در این بین چین به عنوان اولین وبزرگترین صادر کننده قیچی به کشور در ۱۱ ماهه سال ۹۶ بیش از ۲ هزار و ۱۳ تن قیچی به ایران صادر کرده و از این طریق درآمد ۷ میلیون و ۳۸ هزار و ۸۵۷ دلاری را به خود اختصاص داده است. /میزان
******************************************************************************
افزایش ۴۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی
بر اساس مصوبه هیئت دولت، سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافتبر اساس مصوبه هیئت دولت و به پیشنهاد مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی و به استناد بند ه ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور، سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی از مبلغ ۴۸۴۰میلیارد تومان به ۵۲۳۹ میلیارد تومان افزایش یافت.

از «درآمد ۲۲ هزار و ۲۳۷ میلیارد تومانی گمرک» تا «افزایش ۴۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی»

از ستیز غرب با روسیه پوتین و همچنین سخنی پیرامون دوکتاب جدید از دکتر کاظ...

پیام نوروزی خامنه‌ای، انتخاب جنتی، نامه‌‌ تاجزاده و احمد‌ی‌نژاد، دستگیری...

حسن آيت!تغير قانون اساسی واضافه نمودن "ولی فقيه

با يکی از روسپيان بارگاه "ولی فقيه"آشنا شويد

حسین‌ الله‌کرم: بیش از ۹۰ درصد مردم با مصادیق فساد مواجه نیستند!سازمان بین المللی شفافیت در تازه ترین گزارش سالانه خود که چهارشنبه ۲ اسفند ماه منتشر کرد، می گوید که ایران در رده ۱۳۰ از میان لیست ۱۸۰ کشور دنیا بر اساس فساد مالی است.

شاخص فساد از طرف این نهاد بین المللی از یک تا صد به کشورها تعلق می گیرد. شاخص صفر برای کشورهای به شدت فاسد و شاخص صد متعلق به کشورهای شفاف است.
شاخص تعلق گرفته به ایران در سال گذشته میلادی ۳۰ در نظر گرفته شده است که نسبت به سال قبل آن یک پله صعود کرده است.
این رقم برای سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به ترتیب ۲۸، ۲۵، ۲۷ و ۲۷ بوده است که نشان می دهد از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی شاخص فساد در کشور به تدریج بهبود یافته است.
به رغم ارتقای وضعیت شاخص فساد ایران، جایگاه ایران همچنان در رده ۱۳۰ قرار گرفته است.
فاسد ترین کشور در رده بندی سازمان شفافیت بین المللی سومالی و شفاف ترین کشور نیوزلند هست.
ارزیابی این گزارش حاکی است که طی سال گذشته در مجموع وضعیت شفافیت مالی در جهان چندان پیشرفتی نداشته است. این گزارش می افزاید که اکثر کشورها یا پیشرفت بسیار اندکی داشته اند یا اصلا وضعیت آنها تغییر نکرده است.
شفافیت بین المللی می افزاید که دو سوم کشورهای جهان از لحاظ شاخص شفافیت زیر ۵۰ بوده اند.
بهترین منطقه از لحاظ شفافیت مالی مربوط که اروپای غربی (با متوسط شاخص ۶۶) و بدترین منطقه آفریقای سیاه (آفریقای زیر صحرایی با متوسط شاخص ۳۲)، همچنین اروپای شرقی و آسیای مرکزی (با متوسط شاخص ۳۴) بوده است.
شفافیت بین المللی می گوید که مطالعات این سازمان نشان می دهد فعالین مدنی و روزنامه نگاران مستقل در مناطق با فساد مالی بالاتر «هر روز زندگی خود را در ریسک قرار می دهند».
بر اساس این گزارش، دولتهایی که در ستیز با فعالیت رسانه های آزاد و سازمانهای غیردولتی هستند، از لحاظ فساد مالی در بدترین شرایط قرار دارند. در کشورهای با فساد بالا، در مجموع طی سال گذشته هر هفته یک خبرنگار کشته شده است.
******************************************************************

حسین‌ الله‌کرم: بیش از ۹۰ درصد مردم با مصادیق فساد مواجه نیستند!


حسین‌ الله‌کرم، رهبر حزب الله ایران، درباره واکنش خامنه ای به گفته وی "فضاسازی دشمنان و برخی عناصر داخلی" نسبت به فراگیر شدن فساد در کشور گفت: مسائلی که عمدتا از طریق رسانه های بیگانه و فضای مجازی منتقل می شود، دارای ثبات و اعتماد لازم نیست. به عنوان مثال مردم مصادیق فساد را در محیط های پیرامونی خود نگاه می کنند. بیش از 90 درصد مردم با مصادیق فساد مواجه نیستند بنابراین آنچه در واقعیت است می پذیرند و آنچه از تحلیل های رسانه ای بیگانه و فضای مجازی مشاهده می کنند، به دور می ریزند. 

الله کرم یادآور شد: فضاسازی ها نسبت به فساد و تبعیض آنی نیست که در واقعیت رخ داده بنابراین حتی اگر تلاش های رسانه های خبری بیگانه رو به گسترش باشد و بخواهند به این مسئله دامن هم بزنند اما تا اندازه اندکی می توانند رشد کنند چون وقتی اخبار آنها با واقعیت ها نخواند مردم نسبت به فضای مجازی و رسانه های بیگانه دچار بی اعتمادی می شوند.

خامنه ای روزگذشته گفت : این‌که تبلیغ می‌کنند همه جا را فساد گرفته است، این‌جور نیست!

ادعا وی در مورد نبود فساد در حالی است که بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی از وجود فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی سخن میگویند.


دیوان محاسبات در گزارش خود نوشته است که سرنوشت درآمد هفت میلیون بشکه نفت (معادل دست کم ٣۲٠ میلیون دلار) ناروشن است و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت به حساب خزانه داری کشور واریز نشده است.

دیوان محاسبات در گزارش خود تصریح کرده است که بیش از یک میلیارد دلار از سهم صندوق توسعۀ ملی نیز به حساب این صندوق واریز نشده، در حالی که تفاوت های فاحشی میان درآمدهای اعلام شده از سوی دولت و ارقام دیوان محاسبات کشور وجود دارد.

بر پایۀ گزارش دیوان محاسبات، دولت روحانی با کم اظهار کردن درآمدهای خود، سرنوشت هزاران میلیارد تومان از درآمدهای ملی را در ابهام نگاه داشته است. یکی از این موارد درآمدهای ناشی از فروش حامل های انرژی است که بر اساس محاسبۀ دیوان محاسبات به ۹۶ هزار میلیارد تومان بالغ می شود، در حالی که دولت رقم آنها را ٨۴ هزار میلیارد تومان (یعنی ۱۲ هزار میلیارد تومان کمتر از گزارش تفریغ) اعلام کرده است.

تفاوت ها میان ارقام گزارش دیوان محاسبات و ارقام اعلام شده از سوی دولت در خصوص صادرات فرآورده های نفتی و درآمد فروش داخلی گاز طبیعی نیز وجود دارد که روی هم به ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می رسد.

مطابق گزارش دیوان محاسبات، دولت در سال ٩۵ حدود ۱۱٠٠ میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از فروش داخلی و صادراتی برق را اعلام نکرده است. دیوان محاسبات معتقد است که تنها در خصوص منابع هدفمندی یارانه ها در سال ٩۵، سرنوشت ۱۲ هزار میلیارد تومان ناروش است و این از شکاف مهم میان محاسبات دستگاه نظارتی و ارقام اعلام شده از سوی دولت حکایت دارد.

در واکنش به گزارش تفریغ، سازمان برنامه و بودجه که نمایندگی دولت را در خصوص درآمدها و بودجۀ سالانه برعهده دارد، گزارش دیوان محاسبات را "موجب تشویش اذهان عمومی" دانسته و به این نهاد خُرده گرفته که چرا بیش از انتشار گزارش خود هماهنگی های لازم را با سازمان برنامه و بودجه انجام نداده و پاسخ ابهامات خود را از این نهاد طلب نکرده است.  
یک حملۀ مسلحانه به نفرات نیروی انتظامی در شهر «کرکسون» و گروگانگیری در یک سوپرمارکت واقع در نزدیکی این شهر با دخالت نیروهای ویژۀ ژاندارمری فرانسه و کشته شدن شخص گروگانگیر به پایان رسید. فرد مهاجم بگفتۀ وزیر کشور فرانسه پیش از این به عنوان یک افراط گرای مذهبی مورد شناسائی پلیس قرار گرفته بود.
 این گروگان گیری که از ساعت ١١ صبح به وقت پاریس در یک سوپر مارکت در شهرک «تِرِب» در جنوب غربی کشور و در نزدیکی «کرکسون» آغاز شده بود، پس از نزدیک به چهار ساعت اندکی پیش از ساعت ١٥ با عملیات نیروی ویژۀ ژاندارمری فرانسه و کشته شدن فرد مهاجم به پایان رسید.

براساس اطلاعات در دست سه تن در جریان این گروگان گیری بر اثر تیراندازی کشته و دو نفر زخمی شده‌اند. یکی از افراد زخمی شده یک سرهنگ دوم ژاندارمری است که در پی گروگان گیری بصورت داوطلبانه و در برابر آزادی یکی از گروگان‌ها، وارد فروشگاه شده و به اسارت در آمده بود. وی بر اثر اصابت تیر بشدت زخمی شده است. این سرهنگ ژاندامری با روشن گذاشتن تلفن دستی خود، اطلاعات ارزشمندی در بارۀ مذاکرات جاری میان گروگانگیر و افراد به گروگان گرفته شده در اختیار نیروهای انتظامی گذاشته است.

فرد گروگانگیر به گفتۀ شاهدان عینی با فریاد «الله اکبر» خود را عضو داعش خوانده است. این جوان ٢٦ سالۀ که «رضوان لکدیم» نام دارد، دارای ملیت دوگانۀ مراکشی – فرانسوی است و بگفتۀ وزیر کشور فرانسه از سال ٢٠١٣ به عنوان یک فرد افراط گرای  مذهبی شناسائی شده و نام او در فهرست افراد خطرناک قرار گرفته بود. وی همچنین به عنوان یک خرده بزهکار شناخته شده و تحت نظر قرار داشته است.

اندکی پیش از این گروگانگیری یک گروه چها نفره از پلیس ویژه فرانسه در شهر «کَرکسون» مورد حملۀ مسلحانه قرار گرفت.  یک تن از آنان از ناحیۀ شانه و گردن زخمی شده است. اتوموبیل فردِ تیرانداز چندی بعد در نزدیکی سوپرماکتی یافت شد که گروگان گیری در آن در جریان بود.

مسئولیت قضائی این حمله، بدلیل ماهیت تروریستی آن به دادسرای ضد تروریسم پاریس واگذار شد.

گروۀ دولت اسلامی (داعش) با انتشار بیانیه‌ای در شبکۀ خبری تبلیغاتی خود «أعماق» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

عقیم ماندن لابی‌گری جمهوری اسلامی هفت کشور مخالف با این قطعنامه عبارتند بودند از: عراق، بوروندی، پاکستان، چین، ونزوئلا، کوبا و قرقیزستان. به گفته ‌آقای نایب‌هاشم، این هفت کشور به طور عمده به دلیل نزدیکی آن‌ها به جمهوری اسلامی است که با تعیین یک گزارشگر ویژه برای حقوق بشر در ایران مخالفت می‌کنند


قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تصویب شد

اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با رای موافق ۲۱ کشور قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه برای ایران را تصویب کرد. این بار نیز سازمان‌های حقوق بشری با لابی قوی جمهوری اسلامی برای عدم تصویب این قطعنامه درگیر بودند.
default
در سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در روز جمعه (۲۳ مارس) در ژنو ۲۱ کشور به قطعنامه مربوط به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه برای ایران رای مثبت دادند.
حسن نایب هاشم از مدافعان حقوق بشر که در محل اجلاس حضور داشت، به دویچه‌وله فارسی گفت: «مهم‌ترین مسئله این است که امسال تنها ۹ کشور به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه برای ایران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل رای مخالف دادند. سال گذشته اما ۱۳ کشور بودند که حاضر نشدند به این قطعنامه رای مثبت بدهند.»
او افزود، این نتیجه قابل پیش‌بینی بود و "بیانگر انزوای بیش از پیش جمهوری اسلامی در جهان است".
عقیم ماندن لابی‌گری جمهوری اسلامی
هفت کشور مخالف با این قطعنامه عبارتند بودند از: عراق، بوروندی، پاکستان، چین، ونزوئلا، کوبا و قرقیزستان.
به گفته ‌آقای نایب‌هاشم، این هفت کشور به طور عمده به دلیل نزدیکی آن‌ها به جمهوری اسلامی است که با تعیین یک گزارشگر ویژه برای حقوق بشر در ایران مخالفت می‌کنند. در عین حال برخی از آ‌ن‌ها خود کارنامه بدی در زمینه حقوق بشر دارند.
در میان کشورهای ممتنع می‌توان به برزیل اشاره کرد. این کشورها در سال‌های گذشته گاه رای مثبت داده بود. اما این بار برزیل به نکاتی مانند "منشور حقوق شهروندی" در ایران اشاره کرد. به گفته حسن نایب‌هاشم، برزیل با «عمده ‌کردن موارد ناچیزی از بهبود حقوق بشر سعی کرد این طور وانمود کند که مسئله حقوق بشر در ایران پیشرفت خوبی کرده است.»
Hassan Nayeb Hashem Iran
حسن نایب‌هاشم، فعال حقوق بشر
ده‌ها سازمان مدافع حقوق بشر و بسیاری از فعالان جامعه مدنی در چند هفته اخیر در جلسات مختلف شورای حقوق بشر سازمان ملل برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران و تصویب این قطنامه با نمایندگان کشورهای مختلف گفت‌وگو کردند و امروز نتیجه تلاش خود را گرفتند. این مسئله به ویژه از این جنبه حائز اهمیت بود که ایران به یک لابی قوی برای عدم تصویب این قطعنامه امیدوار بود.
بیشتر 
حسن نایب‌هاشم می‌گوید: «در این مدت نمایندگی جمهوری اسلامی تلاش زیادی برای سفیدنمایی کرد و مثلا ماده واحده‌ای را که به مجازات جرائم مواد مخدر اضافه شده را به عنوان یک پیشرفت در زمینه حقوق بشر، به جامعه جهانی نشان دهد.»
اشاره او به اصلاحات صورت گرفته در قانون مبارزه با مواد مخدر در کاهش تعداد اعدام‌هاست ولی آقای نایب‌هاشم تاکید می‌کند که «این تغییری کیفی نیست و اگرچه شمار اعدام‌ها کمی کاهش پیدا می‌کند، اما هم‌چنان سه رقمی باقی می‌ماند.»
گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و هم‌چنین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر که اخیرا درگذشت، تاثیری بسیار در تصمیم‌گیری کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد داشت.
در این دو گزارش به موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران، از جمله سرکوب متعرضان دی‌ماه، کشته شدن دستکم ۲۲ نفر از آن‌ها، مرگ برخی از بازداشت‌شدگان در زندان‌ها، فشار بر زنان، بالا بودن شمار اعدام‌ها که ایران را به رکورددار این مجازات در جهان تبدیل کرده است، به ویژه اعدام نوجوانان، و بسیار موارد دیگر اشاره شده است.
حسن نایب‌هاشم به دویچه‌وله می‌گوید: «در این چند هفته در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل نام ایران به کرات تکرار شد. او می‌گوید این اهمیت بسیار دارد که برای ایران گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین شود؛ چراکه مدافعان حقوق بشر، قربانیان و شاهدان نقض حقوق بشر، مرجعی برای طرح آن‌چه بر آن‌ها رفته پیدا کرده‌اند. همان حداقل‌ عقب‌نشینی‌هایی هم که جمهوری اسلامی تاکنون کرده، نتیجه تلاش‌های افشاگرانه مدافعان حقوق بشر و گزارش‌های ماموران ویژه است.».
با تصویب این قطعنامه چند ماهی طول خواهد کشید تا گزارشگر جدیدی برای ایران تعیین شود. حسن نایب‌هاشم می‌گوید، در دو روز گذشته در سایت سازمان ملل آگهی داده شده که کسانی که داوطلب گزارشگر ویژه ایران باشند، از این فرصت استفاده کنند و خود را معرفی کنند. او امیدوار است که این بار نیز گزارشگر ویژه توانمندی برای این وظیفه دشوار و حساس برگزیده شود.
غوطه شرقی همچنان زیر حملات مرگبار هوایی است. در حملات تازه به این منطقه ۳۷ نفر کشته شدند. یک گروه از شورشیان به نام فیلق‌الرحمن خواهان آتش‌بس شده و با هیئت روسی مذاکره می‌کند.
کودکان از قربانیان حملات هوایی به غوطه شرقی هستند ـ عکس از آرشیو
کودکان از قربانیان حملات هوایی به غوطه شرقی هستند ـ عکس از آرشیو
به‌گزارش رویترز، فیلق‌الرحمن که در جنوب غوطه شرقی مستقر است جمعه ۲۳ مارس / ۳ فروردین اعلام کرد که تلاش می‌کند تا به حملات نظامی پایان دهد.
وائل الوان، سخنگوی فیلق‌الرحمن گفته است که این گروه ‌روز جمعه هیئت نمایندگی روسیه را می‌پذیرد. او نتوانست بگوید که این مذاکرات به نبردها پایان خواهد داد یا خیر، اما به شبکه تلویزیونی «الحادث» گفت: «امروز (جمعه) جلسه‌ای به‌منظور یافتن یک راه حل به هر قیمتی، برای پایان دادن به این رنج انسانی، برگزار می‌شود.»
این گروه شب گذشته (پنج‌شنبه) پس از آن‌که آتش‌بس را پذیرفت اعلام کرد که حاضر مذاکره کند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گفته است که هیئتی از فیلق‌الرحمن صبح جمعه محل تحت محاصره را ترک کرده است.
در غوطه شرقی همان سناریویی در حال تکرار است که در حلب شرقی اتفاق افتاد: محاصره نظامی، غذایی و دارویی، بمباران و حمله هوایی شدید، ناتوانی بین‌المللی در توقف ماشین جنگی، و تولید خشونت بی‌پایان برای متقاعد کردن مخالفان به بی‌ثمر و مرگ‌بار بودن مقاومت.
تنها گزینه پیش روی مخالفان اسد در غوطه توافق با دولت سوریه برای ترک و واگذاری این منطقه و جابه‌جایی به سمت مناطقی است که هنوز تحت کنترل شورشیان قرار دارد.
چنین سناریویی اما برای ساکنان غوطه شرقی قابل تصور نیست: مرز بسته است، سرزمین‌های اطراف کاملاً در اختیار دولت سوریه قرار دارد، ادلب بسیار دور و انباشته از آوارگان جنگ و فاقد زیرساخت‌ها و منابع لازم برای پذیرش یک موج جمعیتی جدید است و درعا نیز، که به غوطه نزدیک‌تر است، به دلیل تمایل اسرائیل و اردن مبنی بر حفظ بافت جمعیتی محلی و جلوگیری از تجمع مخالفان در آنجا، نمی‌تواند گزینه‌ای برای جابه‌جایی باشد. حرکت به سمت جرابلس و الباب نیز به دلیل حضور و نفوذ ترکیه ممکن نیست.
خالد صالح
غوطه شرقی حلب شرقی نیست
از ۱۸ فوریه سال جاری ارتش سوریه و متحدانش دور تازه‌ای از حملات هوایی و زمینی به غوطه شرقی، منطقه در اختیار شورشیان و در نزدیکی دمشق را آغاز کرده‌اند. این حملات یکی از شدیدترین حملات هفت سال اخیر در جنگ سوریه است. به‌گفته سازمان ملل حدود ۱۶۰۰ نفر در این حملات کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند.
روز گذشته (پنج‌شنبه) صدها نفر از شورشیان از گروه احرارالشام و خانواده‌هایشان از شهر حرستا در غوطه شرقی خارج شدند. آن‌ها به سمت ادلب واقع در شمال سوریه، جایی که شورشیان مستقرند حرکت کردند و نخستین گروه از آن‌ها به آن‌جا رسیدند.
دومین گروه از این شورشیان نیز امروز (جمعه) با اتوبوس‌هایی از حرستا خارج شدند. رسانه‌های دولتی سوریه گفته‌اند که بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ جنگجو و خانواده‌هایشان باید این منطقه را ترک کنند. تاکنون هفت اتوبوس آن‌ها را از حرستا خارج کرده‌اند.
در حال حاضر شورشیان مناطق کمی در غوطه شرقی در اختیار دارند. شهر دوما در دست گروه جیش‌السلام و عربین، زملکا و عین ترما تحت کنترل فلیق‌الرحمن است.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که هواپیماهای جنگی روز جمعه به دوما هم حمله کرده‌اند و نیروهای جیش‌السلام و رژیم سوریه با یکدیگر درگیر شده‌اند.
این نهاد حقوق بشری همچنین جمعه اعلام کرد که حملات هوایی شب گذشته روسیه با بمب‌های آتش‌زا ۳۷ نفر از مردمی را که به یک زیرزمین پناه برده بودند به کشتن داد. آن‌ها بر اثر خفگی و سوختگی جان سپردند.
کلاه‌سفیدهای سوریه که به مردم جنگ‌زده کمک می‌کنند نیز در توئیتر این خبر را تأیید کردند و گفتند بیشتر کشته‌شدگان زنان و کودکان بودند.
روسیه گفته است که نیروی هوایی‌اش در حملات به غوطه شرقی دخالتی ندارد.
این حملات پیش از برقراری آتش‌بس نیمه‌شب با شورشیان رخ داد.
تلویزیون دولتی سوریه صبح جمعه با انتشار تصاویری از مردم دوما که این شهر را ترک می‌کردند اعلام کرد که ۳۴۰۰ نفر از این شهر خارج شده‌اند. هزاران نفر دیگر در طول هفته گذشته به همین شکل از غوطه شرقی خارج شده و به منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی رفتند.
سازمان ملل می‌گوید در دو هفته اخیر ۵۰ هزار نفر غوطه شرقی را ترک کرده‌اند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید حدود ۱۲۰ هزار نفر غیرنظامی در هشت روز اخیر یا غوطه شرقی را ترک کرده‌اند و یا در شهرهای کفر بطنا و سقبا که توسط نیروهای دولتی تصرف شده‌اند، مانده‌اند.

Charges relate to housing projects developed in Venezuela as part of a diplomatic agreement with Iran

U.S. Alleges Iranian Violated Sanctions

Charges relate to housing projects developed in Venezuela as part of a diplomatic agreement with Iran

 
 
Venezuela's president, Nicolas Maduro (left), shakes hands with Iran's vice president, Eshaq Jahangiri, on Nov. 24, 2017 in Santa Cruz, Bolivia.
 
Venezuela's president, Nicolas Maduro (left), shakes hands with Iran's vice president, Eshaq Jahangiri, on Nov. 24, 2017 in Santa Cruz, Bolivia. PHOTO: REUTERS
Prosecutors charged an Iranian man with violating U.S. sanctions relating to a housing project his company agreed to build in Venezuela on behalf of the government in Tehran.
The six-count indictment filed in Manhattan federal court provides the diplomatic landscape between Tehran and Caracas under which the allegations took place and the emphasis of the U.S. government to target those violating its sanctions.
 
The Iranian man, Ali Sadr Hashemi Nejad, created a network of front companies and foreign bank accounts to hide Iranian business dealings in Venezuela, prosecutors said. Mr. Sadr allegedly funneled more than $115 million into the U.S. financial system, using entities based in Switzerland, Turkey and the British Virgin Islands to conceal its Iranian ties.
“The arrest of [Mr.] Sadr shows that U.S. economic sanctions against Iran are for real, and violators will be exposed and prosecuted,” said Geoffrey Berman, the Manhattan U.S. attorney.
Mr. Sadr was arrested in Virginia and was charged with conspiracy to defraud the U.S., conspiracy to violate sanctions laws, fraud and money laundering. Baruch Weiss, a partner at the firm Arnold & Porter who represents Mr. Sadr, wasn’t immediately available to comment.
The governments of Iran and Venezuela agreed in 2004 to cooperate in areas of common interest. A year later they signed a memo of understanding to build thousands of housing units in Venezuela. Stratus Group, the conglomerate controlled by Mr. Sadr and his family, allegedly led the project, prosecutors said.
The conglomerate, according to the indictment, created a company in Tehran that was responsible for the project and contracted with a subsidiary of a state-owned Venezuelan energy company to build 7,000 housing units for about $476 million. Mr. Sadr was responsible for managing the project’s finances, prosecutors said.
Reports in Maltese media identified Mr. Sadr as the chair of Malta-registered Pilatus Bank, and said Maltese regulators knew he was the target of an investigation by a foreign jurisdiction into money laundering.
Mr. Sadr “is not believed to be the main target of the investigation” but the regulators said they were told he was one of the people being investigated,” the regulators said.
Representatives of Pilatus Bank didn’t immediately reply to requests for comment.
 
The bank was a frequent target of reports by murdered investigative journalist Daphne Caruana Galizia; one of Ms. Galizia’s alleged sources, an employee of the bank, surrendered this week to Greek police.
Write to Samuel Rubenfeld at Samuel.Rubenfeld@wsj.com. Follow him on Twitter at @srubenfeld.
روزنامه «نیویورک پست» می‌نویسد افزایش استقبال از تفریح‌گاه‌های گران‌قیمت دیزنی، نشان می‌دهد که آمریکا به عنوان ماشین تولید پولدار، خستگی‌ناپذیر است و در جهان نظیر ندارد.
سردبیر ارشد یک ماهنامه محافظه‌کار، با اشاره به قیمت‌های گران رستوران‌ها، هتل و تفریحات دیزنی‌‌لند، می‌نویسد در آمریکا، از شمار خانوارهای طبقه متوسط کاسته شده و به طبقه مرفه افزوده شده است.
کایل اسمیت، سردبیر ارشد «نشنال ری‌وی‌یو» طی مقاله‌ای که هفته گذشته در «نیویورک پست» منتشر کرد، می‌نویسد: «رونق دیزنی به معنی رونق آمریکا است.»
او با بررسی آماری هزینه‌های تفریح‌گاه‌های «دیزنی» می‌نویسد، نظام سرمایه‌داری آمریکا، مثل جرقه‌های فوران آتشفشان‌های «دیزنی‌لند»، بر سر مردم این کشور پول می‌بارد.
میکی ماووس و همسرش مینی، در قلعه «سیندرلا» در «مجیک کینگدام» واقع در «بوئناویستا»، فلوریدا،
میکی ماووس و همسرش مینی، در قلعه «سیندرلا» در «مجیک کینگدام» واقع در «بوئناویستا»، فلوریدا،
در سال ۲۰۱۵ سرانه تولید ناخالص ملی در آمریکا، به ۵۶ هزار دلار رسید. آمار تعدیل شده، نشان می‌دهد: قدرت خرید سرانه در آمریکا، ۲۰ درصد بیشتر از آلمان، ۴۰ درصد بیشتر از فرانسه و بریتانیا، و ۵۰ درصد بیشتر از ژاپن است. قدرت خرید سرانه در ژاپن تقریبا معادل قدرت خرید سرانه در ایالت می‌سی‌سی‌پی، یکی از فقیرترین ایالات آمریکا است.
بررسی آماری درآمد خانوارهای آمریکائی نیز نشان می‌دهد که نسبت صاحبان درآمدهای بالای ۱۰۰ هزار دلار در سال، که طبقه مرفه را تشکیل می‌دهند، در نیم قرن اخیر، رو به افزایش داشته و هر سال، جمعیت کثیری از طبقه متوسط، به طبقه مرفه نقل مکان می‌کنند.
کارشناس یک موسسه تحقیقاتی محافظه‌کار در آمریکا، با تجزیه و تحلیل آمار و ارقام منتشر شده در سرشماری‌های ملی، نتیجه‌گیری می‌کند که در سال ۲۰۱۶، شمار خانوارهای طبقه مرفه به ۳۰ میلیون، یا ۲۸ درصد جمعیت، رقمی معادل مجموع جمعیت ایالت‌های کالیفرنیا، نیویورک و تگزاس رسیده است.
«مارک جی. پری» کارشناس موسسه «آمریکن انترپرایز»، بعد از تبدیل ارقام مربوط به درآمد خانوارها به معادل آن در سال ۲۰۱۶، می‌نویسد در سال ۱۹۹۷، درصد خانوارهای صاحب درآمدهای بالای ۱۰۰هزار دلار، ۲۲درصد بود، و همین جمعیت در سال ۱۹۷۷، ۱۳درصد را تشکیل می‌داد و در سال ۱۹۶۷، تنها ۸درصد از خانوارهای آمریکائی از درآمدی بالاتر از معادل ۱۰۰هزار دلار بهره‌مند بودند.
میکی ماوس، در هفتادمین سالگرد افتتاح «دیزنی‌لند» در «اناهایم» کالیفرنیا
میکی ماوس، در هفتادمین سالگرد افتتاح «دیزنی‌لند» در «اناهایم» کالیفرنیا
مطابق ضوابط آماری آمریکا، خانوارهائی که در آمد آنها بین ۳۵هزار دلار تا ۹۹ هزار دلار در سال باشد، در طبقه‌بندی «متوسط» قرار می‌گیرند و خانوارهائی با درآمد زیر ۳۵ هزار در سال، طبقه پائین دانسته می‌شوند.
قیمت بالای تفریح‌ در پارک‌های دیزنی نشان می‌دهد که مشتریان آن، از طبقه متوسط نمی‌توانند باشند.
اسمیت می‌افزاید بلیت ورودی تفریح‌گاه «والت دیزنی وورلد» در فلوریدا، در زمان افتتاح در سال ۱۹۷۱، ۳ دلار و نیم بود که به پول امروز ۲۰دلار می‌شود اما در سال ۲۰۱۸، بلیت یک روز آخرهفته در تفریح‌گاه «مجیک کینگدام» شرکت دیزنی، ۱۲۹دلار و برای بچه‌ها، ۱۲۳ دلار است. با احتساب پول پارکینگ، هتل، بلیت هواپیما، قیمت غذاها، اجاره اتوموبیل و دیگر هزینه‌ها، یک خانواده برای یک هفته پنج هزار دلار خرج می‌کند.
هزینه‌های سنگین نه تنها چیزی از استقبال خانواده‌ها نکاسته بلکه مطابق آمار دیزنی، در سال ۲۰۱۵ مشتریان پارک‌های تفریحی دیزنی به ۲۰.۵ میلیون نفر بالغ شد، که در تاریخ دیزنی سابقه نداشت. آمار سال ۲۰۱۶ فقط اندکی از آن کمتر است.
استقبال از تفریح‌گاه‌های دیزنی به قدری است که دو ساعت انتظار در صف هر یک از برنامه‌ها، از جمله سواری در قطار «کوتوله‌ها» یا پرواز «پیتر پن» کاملا عادی است. غذا خوردن سر میز سلطنتی «سیندرلا» که یک بطری شامپانی را ۳۲۰ دلار می‌فروشند، به قدری هوادار دارد که از ماه‌ها قبل ذخیره می‌شود.
کایل اسمیت می‌نویسد شرکت دیزنی هم از ثروت فزاینده در آمریکا بهره‌مند می‌شود، و هم خودش یکی از تولیدکنندگان آن ثروت است. «دیزنی وورلد» در سال ۱۹۶۵ در زمین‌های باتلاقی و بی‌حاصل و کم‌بهای اطراف «اورلاندو» فلوریدا، آغاز به کار کرد. این تفریح‌گاه، اینک به یک صنعت ۶۰ میلیارد دلاری تبدیل شده است.

۳ جان بولتون که پنجشنبه شب از سوی پرزیدنت ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد، در دولت بوش در مقطعی کوتاه سفیر آمریکا در سازمان ملل بود.

عکس روز: از تحریم جدید چند فعال سایبری ایران تا رقص لیلی و مجنون در واشنگتن


آمریکا ۱۰ فرد و یک نهاد را در ایران به اتهام حملات سایبری تحریم کرد. راد روزنستاین قائم‌مقام دادستان کل ایالات متحده آمریکا در نشست خبری درباره تحریم جدید این افراد توضیح می دهد.
گالری امروز را با عکس هایی از بهارانه ایران، تنیسور رومانیایی، موزه هنر دبی و لیلی و مجنون در واشنگتن دنبال کنید
بیشتر