نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۵ آبان ۱, شنبه

نارگیل و بادام هندی جزو محصولات صادراتی نیمه اول امسال هستند که همواره برای تامین آن از کشورهای دیگر آنها را وارد می‌کنیم، اما این محصولات در فهرست صادراتی نیز قرار دارند و طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۱۱۳ تن از این محصولات به ارزش ۲۵۴ هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که در برخی محصولات مانند بادام هندی بیش از ۴۰۰ برابر صادرات افزایش پیدا کرده و در برخی دیگر محصولات مانند موز نیز با کاهش بیش از ۹۵ درصدی صادرات مواجه بوده‌ایم.
براساس آمار رسمی منتشر شده طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۵۶ تن موز به ارزش بیش از ۴۳ هزار دلار به ترکمنستان صادر شده است که تنها مشتری آن ترکمنستان بوده و صادرات این محصول از نظر وزنی ۹۵.۵۹ درصد و از نظر ارزشی ۹۵.۶۱ درصد نسبت به شش ماهه سال گذشته کاهش داشته است.
البته این کاهش صادرات برای موز نشان می‌دهد که سیاست وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به خوبی عمل کرده، چرا که در سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که به واردکنندگان موز در صورتی اجازه واردات با تعرفه‌های کمتر داده می‌شود که بتوانند سیب ایرانی را صادر کنند در غیر این صورت باید موز را با همان تعرفه بالای گذشته وارد کنند که همین عامل سبب افزایش صادرات سیب و کاهش واردات موز شد که کاهش صادرات این محصول نیز از همین مساله نشأت می‌گیرد.
البته نارگیل نیز یکی‌دیگر از محصولات وارداتی بوده که در فهرست صادرات نیز قرار دارد و طی همین بازه زمانی بیش از ۱۰ تن از این محصول به ارزش ۲۲ هزار و ۲۰۰ دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که ۱۵۹ درصد از نظر وزنی و ۶۰۷ درصد از نظر ارزشی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که این آمار نشان می‌دهد نارگیل صادراتی که از سوی تجار ایرانی صادر شده است از نظر ارزشی با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده، چرا که طی شش ماهه نخست امسال هر کیلوگرم نارگیل ۲.۲ دلار معادل شش هزار و ۶۰۰ تومان صادر شده است در حالی که در نیمه نخست سال گذشته هر کیلوگرم نارگیل ۷۵ سنت صادر شده بود.
گرچه تنها مشتریان نارگیل نیز که این محصول را از ایران خریداری کرده‌اند افغانستان و کانادا بوده است که در این میان سهم کانادا تنها ۱۴ کیلوگرم بوده است و مابقی آن به عنوان نارگیل تازه یا خشک‌ کرده رنده شده به افغانستان صادر شده است و اما تنها مشتری بادام هندی امارات متحده عربی بوده است که آن را از ایران خریداری کرده است.
میزان و ارزش صادرات موز، نارگیل و بادام هندی در شش ماهه نخست امسال
نام کشور
موز
نارگیل
بادام هندی
جمع
میزان
ارزش
میزان
ارزش
میزان
ارزش
میزان
ارزش
افغانستان
-
-
۹.۹
۲۰۱۴۲
-
-
۹.۹
۲۰۱۴۲
امارات
-
-
-
-
۴۷.۱۴
۱۸۸۵۶۰
۴۷.۱۴
۱۸۸۵۶۰
ترکمنستان
۵۶.۴۵
۴۳۲۱۴
-
-
-
-
۵۶.۴۵
۴۳۲۱۴
کانادا
-
-
۰۰.۱۴
۵۴
-
-
۰۰.۱۴
۵۴
جمع بندی نهایی
۵۶.۴۵
۴۳۲۱۴
۱۰.۴۸
۲۲۲۰۰
۴۷.۱۴
۱۸۸۵۶۰
۱۱۳.۵
۲۵۱۹۷۰
(میزان صادرات براساس تن و ارزش آن به دلار نوشته شده است)

هیچ نظری موجود نیست: