نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۸۷ خرداد ۳, جمعه

نگاهی به سخنرانی حسن نصرالله حزب الله ادعا می کند که لبنان در جنگ بسر می برد.

رابرت فیسک Robert Fisk
برگردان ناهید جعفرپور

سید حسن نصرالله در پیام دیروزش به دولت لبنان گفته است که :" اگر میخواهید با ما مبارزه کنید، باید بر علیه ما مبارزه کنید". تنها چند ثانیه بعد از این سخنان نصرالله در خیابان های بیروت دو جنگ شدید با شلیک اسلحه ها به وقوع پیوست.
نصرالله مثل همیشه زمانیکه وی دشمنان حزب الله را تهدید می کند با دقت و بشکلی اخطاردهنده صحبت می کرد. او نام فواد سینیورا نخست وزیر لبنان را همردیف نام ولید جمبلات رهبر دروزن قرار داده و جمبلات را بعنوان نخست وزیر واقعی و سینورا را بعنوان نماینده وی خواند.
وی هر دوی آنها را متهم نمود که در فرودگاه بیروت می خواهند یک پایگاه سیا/موساد به وجود آورند و از آنها سئوال نمود که چه دلیل دیگری این دو مرد برای انحلال سیستم ارتباطی حزب الله وعزل رئیس امنیت فرودگاه دارند.
نصرالله گفت که "دولت لبنان مقاومت را جنگ نامیده است". شاید اما نصرالله همواره علاقمند است که اسرائیل را بعنوان دشمن حزب الله ببیند و نه بعنوان مخالفی در کشورش.
در اولین دقایق سخنرانی وی چه اتفاقی افتاد؟ حداقل یکی از افراد مسلح امل شیعه تیراندازی را به دفتر هواداران سنی دولت آغاز نمود. برخی از این جوانان احتمالا به جوانانی تعلق دارند که مخصوصا برای یک چنین جنگی از تریپولی آورده شده بودند. ارتش لبنان شب گذشته در خیابان ها دخالت نکرد. در هر حال تانک های آنان در محل تقاطع گروه های در حال دعوا پائین و بالا می رفتند.
سخنرانی حسن نصرالله دبیر اعظم حزب الله تند و اخطار دهنده بود. این سخنرانی کمتر از 24 ساعت بعد از اینکه محمد کبانی خشمگین، حزب الله را بعنوان " باند مسلحانه ای از جنایتکاران که حملات خانگی به شهروندان و امنیت آنها می کنند" نامید، انجام پذیرفت. نصرالله بخش بزرگی از جامعه شیعیان را نمایندگی می کند و کبانی نماینده اغلب سنی هاست.
پیش زمینه فرقه ای مذهبی این بازی خطرناک مفهومی محوری دارد . مبارزات خیابانی بیروت، میان شیعه ها و سنی ها در جریان است. پشتیبانان حزب الله ، حزب الله مسلح ایران است و پشتیبان سنی ها دولت لبنان است که امروزه مرتبا از سوی آمریکا پشتیبانی می گردد.
با زبانی دیگر: فلج شدن شهر بیروت در دو روز گذشته بخشی از دعوای میان آمریکا و ایران است. اما آمریکائی ها حزب الله را مقصر می دانند و ایرانی ها آمریکا را.
حتی اگر که نصرالله در موقع سخنرانی در کنار بیرق زرد حزب الله پرچم ملی لبنان را با سرو سبز آویزان نموده است اما زبانی را که نصرالله و کبانی با آن صحبت می کنند ترس آور است.
او جنبلات را بعنوان دروغگو، دزد، قاتل و... می خواند و با وجود اینکه جمبلات احتمالا از صمیم قلب یک چنین اتهاماتی را در باره نصرالله خواهد گفت، اما این گونه صحبت ها برای لبنانی ها خطرناک و مرگ آور است.
نصرالله شکایت داشت که اخراج وافق شکیر رئیس امنیت فرودگاه بیروت بخشی از دسیسه اسرائیلی/آمریکائی بر علیه حزب الله است. وی همچنین مفصلا و نقطه به نقطه توضیح داد که چرا نگاه داشتن لینک ارتباطی جدید به اضافه دوربین های فرودگاه بیروت برای حزب الله از اهمیت برخوردار است.
این منطق نصرالله احتمالا بی دلیل نیست ـ البته صحفه انترنتی سازمان ( حزب الله) طبیعتا به چیز های دیگری کمک می کند، که آنها دولتی در دولت باقی بمانند. او می گوید دستگاه های جدید ارتباطی قدرتمند ترین ابزاری است که حزب الله در جنگ 2006 بر علیه اسرائیل داشته است.
نصرالله مفصلا توضیح می دهد که دولت سینیورا تازه همین اخیرا به حزب الله خبر داده است که حزب الله می تواند دستگاه های ارتباطی مطمئن خود را نگاه دارد. آنها گفته اند که اگر حزب الله " چادری" را که در مرکز شهر بیروت دارد که همیشه خالی است، ببندد آنها وجود این دستگاه ها را تحمل خواهند نمود. سیستم ارتباطی حزب الله بیش از یکسال است که برقراراست.
نصرالله می گوید که حزب الله هیچ دعوائی با ارتش لبنان ندارد. فرمانده این ارتش یعنی جنرال میشل سلیمان احتمالا در این باره طور دیگری فکر می کند. دیروز او گفت که این وضعیت " استقلال ارتش را از احزاب ( بیطرفی ارتش) مورد مخاطره قرار خواهد داد".
تمامی این احوال بحران لبنان را شدید تر می سازد. دیروز در فرودگاه بیروت هیچ پروازی صورت نگرفت. روزنامه مسیحی " ل اورینت ل جور" بدرستی در این باره نوشت" فرودگاه در اسارت حزب الله قرار دارد و آنها تمامی خیابان هائی را که به ترمینال فرودگاه وارد می شوند کنترل می نمایند".
در شهر کوچک سدنایل هم درگیری مسلحانه کوتاهی میان دولت و هواداران اپوزیسیون در گرفت. در مناطقی که خطوط فاصله شیعه ها و سنی ها را تشکیل می دهند، لاستیک های اتومبیل در حال سوختن بودند. ارتش اتوبانی را که غرب بیروت را تقسیم می کند بسته بود. این جاده در حال حاضر ( شب گذشته ) محل نمایش جنگی مسلحانه است.
کویت از شهروندانش خواسته است تا بدون اینکه به مسئولین چیزی بگویند که چگونه اینکار را خواهند کرد، لبنان را ترک نمایند.

اصل مقاله:
Gun battle As Hizbollah Claims Libanon Is At War
ترجمه به آلمانی:

هیچ نظری موجود نیست: