نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۸۷ خرداد ۸, چهارشنبه

جیمی کارتر از روسای جمهور سابق آمریکا می گوید حداقل یکصد و پنجاه سلاح اتمی در اختیار اسرائیل است

اسرائیل هیچگاه شایعات مربوط به تولید سلاح هسته ای به وسیله این کشور را تایید نکرده است ولی پس از آن که یک تکنیسین اتمی اسرائیلی برنامه های هسته ای کشورش را در دهه هشتاد افشا کرد، این تصور وجود دارد که این کشور به این تسلیحات مجهز است.
آقای کارتر که در یک جشنواره ادبی در ولز صحبت می کرد، همچنین از نحوه برخورد اسرائیل با فلسطینی ها به عنوان "یکی از بزرگترین جنایات مربوط به حقوق بشر در زمین" نام برد.
سخنان آقای کارتر درباره توانایی اتمی اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره سیاست خارجی آمریکا در برابر برنامه هسته ای ایران عنوان کرد.
جیمی کارتر گفت: "ایالات متحده بیشتر از ۱۲ هزار سلاح هسته ای دارد، شوروی به همین اندازه نسلیحات اتمی داشت، بریتانیا و فرانسه چند صد سلاح هسته ای دارد و اسرائیل ۱۵۰ سلاح هسته ای یا بیشتر از این تعداد در اختیار دارد."
بیشتر کارشناسان بر اساس اطلاعاتی که در دهه ۸۰ به وسیله مردخای وانونو، تکنسین سابق راکتور هسته ای دیمونا در اختیار روزنامه ساندی تایمز قرار گرفته بود، تخمین می زنند اسرائیل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلاهک هسته ای در اختیار دارد.
ایالات متحده پیش از این در واکنش به گزارش های مربوط به تسلیحات اتمی اسرائیل، بدون تایید یا انکار این گزارش ها از سیاست کلی این کشور درباره مبهم نگاه داشتن وضع هسته ای آن پیروی کرده است.
ایهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی در دسامبر 2006، به قرار داشتن این کشور در فهرست کشورهای دارای سلاح های هسته ای اشاره کرده بود. این سخنان یک هفته پس از آن بیان شد که رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده در سخنانی در مجلس سنا اشاره مشابهی به توانایی اتمی اسرائیل کرده بود.
آهارون زیوی فارکاش، رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل در واکنش به سخنان آقای کارتر آن را غیرمسوولانه خواند. به گفته او این سخنان به تلاش هایی که برای متوقف کردن غنی سازی هسته ای در ایران انجام می شود، لطمه می زند.
وضع فلسطینی ها
جیمی کارتر همچنین در سخنان خود از حمایتش بر اسرائیل به عنوان یک کشور تاکید ولی از سیاست داخلی و خارجی آن انتقاد کرد.
او گفت:" یکی از بزرگترین جنایات مربوط به حقوق بشر بر روی زمین، گرسنگی دادن و زندانی کردن ۶/۱ میلیون فلسطینی است."
آقای کارتر در سخنان خود همچنین به آماری اشاره کرد که نشان می داد تغذیه بعضی کودکان فلسطینی از کودکان مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا بدتر است.
او همچنین موضع گیری کشورهای اروپایی در برابر اسرائیل را منفعلانه دانست.
جیمی کارتر که جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۰۲ دریافت کرد، در سال ۱۹۷۹ بین مصر و اسرائیل برای امضای اولین معاهده صلح بین اعراب و این کشور میانجی گری کرده بود.او در ماه آوریل به سوریه سفر کرد تا در دمشق با خالد مشعل، از رهبران گروه فلسطینی حماس دیدار کند.
به نقل از سایت بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست: