نگاهي به...

هر آنچه منتشر ميشود به قصد و هدف آگاهی رسانی و روشنگری است۰ ما حق "آزاد ی بيان" و" قلم" را جزء لاينفک مبارزه خود ميدانيم! ما را از بر چسب و افترا زدن باکی نيست! سلام به شهدای خلق! سلام به آزادی!

۱۳۹۷ فروردین ۴, شنبه

پلیس فرانسوی که در گروگان‌گیری دیروز جان خود را برای نجات یک گروگان به خطر انداخته بود، در بیمارستان جان باخت.

گروگانگیر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی فرانسه کشته شد

تیراندازی در جنوب فرانسهحق نشر عکسREUTERS
نیروهای امنیتی فرانسه فردی که عده‌ای را در فروشگاهی در شهر ترب در جنوب غربی این کشور گروگان گرفته بود به ضرب گلوله کشته‌اند.
این فرد که برای نیروهای امنیتی فرانسه شناخته شده بود و عضو داعش بوده با فریاد الله‌اکبر وارد این فروشگاه شد و گروهی را گروگان گرفت و خواستار آزادی تنها فرد دستگیر شده در حمله به کنسرتی در پاریس در نوامبر سال ۲۰۱۵ شد. در آن حمله ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر زخمی شدند.
بنا بر آخرین گزارش‌ها بیشتر مشتریان و کارکنان فروشگاه موفق به فرار شدند اما دو نفر در این گروگان‌گیری کشته و دو مامور پلیس هم زخمی شدند.
همچنین یک نفر دیگر هم در جریان خودروربایی کشته شده است.
امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه که برای دیدار با رهبران اروپایی در بروکسل بود در بیانیه‌ای کوتاه گفت همه شواهد حاکی از "عملیاتی تروریستی" است که هنوز ادامه دارد.
ادوار فیلیپ نخست وزیر فرانسه اوضاع را در این منطقه "بسیار جدی" توصیف کرد و پلیس ضدتروریسم فرانسه و همچنین صدها ژاندارم وارد عمل شده‌اند.
علاوه بر این یک مورد تیراندازی هم در شهر کارکاسون رخ داده که با ماشین حدود پانزده دقیقه با تربه فاصله دارد. فرد مسلحی پنج بار به گروهی از افراد پلیس که به مقر خود بر می‌گشتند تیراندازی کرده بود. گفته می شود یک پلیس در این تیراندازی زخمی شده است.
هنوز معلوم نیست آیا این دو حادثه با هم مرتبط هستند یا نه.
فرانسه از سال ۲۰۱۵ هدف حملات متعدد اسلامگرایان افراطی بوده و از آن زمان تاکنون این کشور در وضعیت هشدار قرار دارد. پس از حملات پاریس در نوامبر ۲۰۱۵ که باعث کشته شدن ۱۳۰ نفر شد، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام اما حدود پنج ماه به وضعیت هشدار کاهش داده شد.
*******************************************************************

گروگانگیری جنوب فرانسه؛ پلیس 'قهرمان' جان داد

پلیسحق نشر عکسFRENCH INTERIOR MINISTRY
پلیس فرانسوی که در گروگان‌گیری دیروز جان خود را برای نجات یک گروگان به خطر انداخته بود، در بیمارستان جان باخت.
رئیس‌جمهور فرانسه، آرنود بلترام، سرهنگ دوم پلیس را یک "قهرمان" ملی خوانده‌ است.
آقای بلترام پیش از زخمی شدن با اقدامش باعث شد که گروگان‌گیری در سوپرمارکت شهر ترب، در جنوب فرانسه، به پایان برسد.
در جریان گروگان‌گیری سه نفر، شامل یکی از کارکنان فروشگاه و دو مشتری، کشته شدند. ۱۶ نفر هم زخمی شدند که جراحات دو نفر بسیار شدید بود.
گفته می‌شود رضوان لقدیم، گروگان‌گیر، قبل از عملیات هنگام ربودن یک خودرو، راننده آن را هم کشته است.
جرارد کولومب، وزیر کشور فرانسه با اعلام خبر مرگ پلیس ۴۵ ساله، نوشته است "او برای کشورش جان داد. فرانسه هیچ گاه قهرمانی، شجاعت و فداکاری او را فراموش نخواهد کرد."
دولت فرانسه گروگانگیری روز گذشته را اقدامی در راستای "تروریسم اسلامی" خوانده است.
پلیس فروشگاه مواد غذایی را محاصره کرده بودحق نشر عکسREUTERS
Image captionپلیس فروشگاه مواد غذایی را محاصره کرده بود

پلیس چطور زخمی شد؟

به گفته وزارت کشور فرانسه، این پلیس سعی کرده بود که گروگان‌ها را از فروشگاه خارج کند اما گروگان‌گیر یک زن را به عنوان سپر جان خود نگه داشته بود.
ظاهرا سرهنگ دوم بلترام داوطلب شده بود تا جایش را با آن زن عوض کند.
به گفته وزیر کشور فرانسه، این سرهنگ پلیس، موبایل خود را روی میز روشن گذاشته بود تا همکارانش در جریان وضعیت قرار بگیرند.
وقتی پلیس صدای تیراندازی را شنید به داخل فروشگاه حمله کرد اما آقای بلترام زخمی شده بود. ساعاتی بعد اعلام شد که حال آرنود بلترام بسیار وخیم است.

گروگانگیر که بود؟

دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه رضوان لقدیم را می‌شناختندحق نشر عکسAFP
Image captionدستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه رضوان لقدیم را می‌شناختند
فرد گروگان‌گیر که نام او رضوان لقدیم، اعلام شده، خواستار آزادی صلاح عبدالسلام شده بود. صلاح عبدالسلام، تنها متهم بازمانده از حملات ۲۰۱۵ پاریس است که باعث مرگ ۱۳۰ نفر شد.

رضوان لقدیم، ۲۵ ساله متولد مراکش و شهروند فرانسه بود. او به دلیل تفکرات افراطی و ارتباط با اسلام‌گرایان تندرو در فهرست ویژه تحت نظارت دستگاه اطلاعاتی فرانسه قرار داشته است.
به گفته وزارت کشور فرانسه او دو بار در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ به اتهام حمل اسلحه و مصرف مواد مخدر بازداشت شده بود.
رضوان لقدیم با خانواده و چند خواهر خود در یک آپارتمان در جنوب فرانسه زندگی می‌کرد و روز حمله به گفته همسایه‌ها یکی از خواهران خود را به مدرسه رسانده بود.
بعد از گروگان‌گیری، پلیس به خانه آنها حمله کرد.

هیچ نظری موجود نیست: